> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Yemen´e Gönderilen Bir Başka Mektup:
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yemen´e Gönderilen Bir Başka Mektup:  (Okunma Sayısı 1347 defa)
20 Aralık 2009, 17:25:20
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 20 Aralık 2009, 17:25:20 »Yemen´e Gönderilen Bir Başka Mektup:

Yemen´e gönderilen önceki mektupta îslamı benimsemeye davet ve İslam´a girmeye teşvik vardı. Ayrıca müslüman olan kimselerden alınacak zekat ile gayrı müslimlerden alınacak cizyenin toplanması ve böylece islam devletinin bütçesinin oluşturulması gerektiği açıklanmaktaydı. Burada sözünü ede ceğimiz ve Yemen´e gönderilişi esnasında Peygamber efendimiz tarafından Amr bin Hazm´e gönderilen mektupta ise bireylerin yapmakla yükümlü oldukları görevler anlatılmaktaydı. Bu mektupta Peygamber efendimiz Amr bin Hazm´e; Müslümanla ra dini hükümleri öğretmesini, sünneti bildirmesini, zekatları nı almasını emir buyurmaktadır.

"Rahman ve rahim olan Allah´ın adıyla. Bu Allah ve Resulü nün fermanını bildiren bir mektuptur. Ey inananlar sözleşme lerinizin gereğini yerine getirin. Bu Resülüllah (s.a.v.) tarafın dan Amr bin Hazm´e gönderilen bir ahittir.

Peygamber efendimiz, bu mektubu Yemen´e gönderdiği Amr bin Hazm´e vermişti. Bu mektupta ona; bütün yöneticilerin Al lah´a karşı gelmekten sakınmasını; Yüce Allah´ın takvalı ve iyi lik yapan kimselerle beraber olacağını, Amr´ın hakkı tutması nı, Allah´ın emrettiği şekilde hakka riayet etmesini, insanlara hayırla müjde vermesini, hayır yapmalarını, insanlara Kur´an´ı öğretmesini, dini hükümleri onlara bildirmesini, insanları te miz olmadan Kur´an´a el sürmekten sakındırmasını, hak ve yü kümlülükleri açıklamasını, hak hususunda yumuşak davran masını, zulüm vukuunda müsamahasız olmasını bildiriyordu. Cenab-ı Allah, zulmü haram kılıp yasaklamış ve : "İnsanları Allah´ın yolundan geri çeviren zalimlerin üzerine Allah´ın lane ti olsun" demişti. Yine bu mektubunda Peygamber efendimize Amr´e, insanlara cenneti müjdelemesini, cennet amellerini işle melerini, kötülük yapmaları halinde cehennem ateşi ile uyarıp korkutmasını, dini hükümleri öğreninceye kadar insanların arasında bulunmasını, onlarla irtibat kurmasını, insanlara haccın şiarlarını, sünnet ve farizalarını öğretmesini, Allah´ın emirlerini bildirmesini, büyük kalabalıklar teşkil eden Haccı Ekberi anlatmasını, Umre denen küçük haccı öğretmesini, in sanların -ancak çok geniş olması müstesna- tek ve küçük giysi içinde namaz kılmaktan sakındırmasını aralarında kavga oldu ğu zaman insanların aşiret ve kabilelerini imdada çağırıp kav gaya karıştırmaktan men´ etmesini emrediyordu. İnsanların bir ve tek olan, ortağı olmayan Allah´a dua edip ibadette bulunma larını sağlamasını; abdesti mükemmel bir şekilde almalarını emretmesini beyan ediyordu. Abdest alırken yüzlerini, dirsek lere kadar ellerim, mafsal-yumru kemiklerine kadar ayaklarını yıkamalarını, başlarını meshetmelerini; abdest hususunda aziz ve celil olan Allah´ın emirlerine uymalarını sağlamasını salıklı-yordu. Namazı vaktinde kılmalarını, rükû ve sücudu tamamla malarım, alacakaranlık içinde sabah namazını kılmalarını te min etmesini emrediyordu. Bundan sonra ganimetlerde 5´te birlik bölümün ahkâmını, zekat hükümlerine nisabına ve ne oranda zekat alınması gerektiğine dair bilgileri müslümanlara açıklamasını emrediyordu...

Bu mektupdan anlaşıldığına göre devlet yetkilileri zahiri malların zekatlarını toplamakla yükümlüdürler. İnsanların da hem zahirî, hem batını mallarının zekatlarım vermekle yüküm lü oldukları, bu mektuptan anlaşılmaktadır. Her ne kadar batını malların zekatlarım ödeme işi mal sahiplerinin vicdanı na kalmışsa da bunu vermeleri bir vecibedir. Kalplerdeki gizli likleri en iyi bilen, elbette ki Yüce Allah´tır.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Yemen´e Gönderilen Bir Başka Mektup:
« Posted on: 25 Şubat 2021, 11:33:31 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yemen´e Gönderilen Bir Başka Mektup: rüya tabiri,Yemen´e Gönderilen Bir Başka Mektup: mekke canlı, Yemen´e Gönderilen Bir Başka Mektup: kabe canlı yayın, Yemen´e Gönderilen Bir Başka Mektup: Üç boyutlu kuran oku Yemen´e Gönderilen Bir Başka Mektup: kuran ı kerim, Yemen´e Gönderilen Bir Başka Mektup: peygamber kıssaları,Yemen´e Gönderilen Bir Başka Mektup: ilitam ders soruları, Yemen´e Gönderilen Bir Başka Mektup:önlisans arapça,
Logged
24 Ocak 2021, 11:08:09
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.536« Yanıtla #1 : 24 Ocak 2021, 11:08:09 »

Esselâmü Aleyküm. Bu faydalı bilgileri bizlerle paylaştığınız için Allah sizlerden razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &