> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Yasir Ailesi ve Diğerleri
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yasir Ailesi ve Diğerleri  (Okunma Sayısı 1230 defa)
15 Aralık 2009, 16:08:30
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 15 Aralık 2009, 16:08:30 »Yasir Ailesi ve Diğerleri


Yasir ailesinin tamamı müslüman olmuş, noksanlıklardan münezzeh olan yüce Allah´a iman etmişti. Maddi durumları za yıf, korumasız ve köle idiler. Ailenin başı Yasir´di. Oğlu Ammar ve eşi Sümeyye ile birlikte işkenceye uğratılmıştı. Ebu Cehil onlara zulümde o kadar ileri gitmişti ki, elindeki mızrağı Sü-meyye´nin önüne saplayarak onu öldürmüştü. Böylece Sümey ye, İslam tarihinde dini uğruna canını veren ilk şehit olmuştu.

Ammar da en şiddetli işkencelere uğratılmıştı. Fakat o bu işkenceleri gönül rızasıyla kabul etmişti. Bir gün işkence altın da iken Resulullah (sav) onun yanından geçmiş ve ona: uEy Eba Yokzan, sabret!" diye seslenmiş ve sonra da şöyle dua et mişti: "Allah´ım! Ammar bin Yasir ailesinden hiç kimseye azap etme."

Mahzum oğulları da bu aileye öğle sıcağında Mekke´nin kız gın ve cehennemleşen taşlıkları üzerinde eziyet ederlerdi. Yine böyle bir eziyet altındayken Peygamber (sav) efendimiz onların yanından geçerken: "Sabredin, ey Yasir ailesi! Doğrusu sizin yeriniz cennettir" demişti.

Bazan mü´minlere o kadar eziyet ederlerdi ki, onları dinle rinden döndürürlerdi, işkenceye uğrayan mü´minler, azap ve işkencelerin baskısı altında küfür kelimelerini söylerlerdi. Yine bir defasında Ammar´a işkence yaparlarken Resulullah (sav) aleyhinde konuşmadan onu serbest bırakmamışlardı. Ammar, söylediği bu aleyhteki sözleri gelip Resulullah´a anlatmış, Resu lullah da ona, kalbi imanla dolu olduğu halde, zorlanarak kendi aleyhinde söylediği sözlerden ötürü Ammar´a bir günah teret-tüb etmeyeceğini bildirmişti.

Said bin Cübeyr´in anlattığına göre, kendisi Abdullah bin Abbas´a şöyle sormuş: Müşrikler, mü´minlere, dinlerini terket-mekte mazur olacak kadar eziyet etmişler midir?

Buna cevap olarak Abdullah bin Abbas şöyle demiştir; Evet... Müşrikler mü´minlere eziyet eder, onları döver, incitir, aç ve susuz bırakırlardı. Öyle ki, eziyetlere uğrayan bir mü´min, yediği darbelerin şiddetinden dolayı yerinde oturamaz hale gelirdi. Neticede onlar, müşriklerin arzuladıkları fitneye düşer ve Lat ile Uzza´nın Allah´tan başka iki tanrı olduğunu söylemek zorunda kalırlardı."

Bu konuda îbn Kesir şöyle der: Bu gibi durumlarla ilgili ola rak Cenab-ı Allah şu ayet-i kerimeyi inzal buyurmuştur:

"inandıktan sonra Allah´ı inkar eden, -kalbi imanla yatış mış olduğu halde (inkara) zorlanan değil, fakat küfre göğüs açan, (küfürle sevinç duyan)- kimselere Allah´tan bir gazap iner ve onlar için büyük bir azap vardır. Bu, onların dünya hayatını ahirete tercih etmelerinden ve Allah´ın da inkar eden kavmi doğru yola iletmeyeceğinden ötürü böyledir. Onlar öyle kimse lerdir ki, Allah kalblerini, kulaklarını ve gözlerini mühürlemiş-tir. Ve işte gafiller de onlardır. Gerçekten onlar, ahirette ziyana uğrayacaklardır," (Nahl: 106-109)

Bu durumdaki mü´minler uğradıkları hakaret ve ağır işken celerden ötürü küfür sözünü söylemekte mazur idiler. Cenab-ı Allah bizi, gücü ve kuvveti ile korusun." [1]--------------------------------------------------------------------------------

[1] İbn Hişam, Siret, el, s.321.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Yasir Ailesi ve Diğerleri
« Posted on: 25 Şubat 2021, 10:34:18 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yasir Ailesi ve Diğerleri rüya tabiri,Yasir Ailesi ve Diğerleri mekke canlı, Yasir Ailesi ve Diğerleri kabe canlı yayın, Yasir Ailesi ve Diğerleri Üç boyutlu kuran oku Yasir Ailesi ve Diğerleri kuran ı kerim, Yasir Ailesi ve Diğerleri peygamber kıssaları,Yasir Ailesi ve Diğerleri ilitam ders soruları, Yasir Ailesi ve Diğerleriönlisans arapça,
Logged
14 Şubat 2021, 02:08:00
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.364


« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2021, 02:08:00 »

Esselamu aleyküm.binler rahmet binler selam İslamin ilk şehidi olan Sümeyye ve Yasir ailesinin üzerine olsun inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &