> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Varaka Bin Nevfel´e Gidiş
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Varaka Bin Nevfel´e Gidiş  (Okunma Sayısı 3111 defa)
14 Aralık 2009, 15:54:45
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 14 Aralık 2009, 15:54:45 »
Varaka Bin Nevfel´e Gidiş


Bir yandan kocasına gelen ve evinden fışkıran bu engin nu ra, Öte yandan da bir aydan beridir uzak kaldığı kocasına ka vuşmanın verdiği sevinçle Hz. Hatice harekete geçti. Bu büyük kadın, ortaya çıkan bu sorunu halletmek için kendinde bir ça lışma şevki buldu. Kocasının hayatında bambaşka bir dönemin başladığını gördü. Bunun için, kalkıp giyindi ve kocası Abdul lah oğlu Muhammed´le birlikte Varaka bin Nevfel´in yanına git ti. Varaka, Hanif dinine mensuptu. Putlara tapmaktan uzak duruyor ve Allah´a ibadet ediyordu. îbraniceyi bilen ve tbranice kitapları inceleyen bir hıristiyandı. Tevrat´ı incelemişti. Hem Yahudiliği, hem hıristiyanlığı, asli kaynaklarından okuyup öğ renmişti. Öyle anlaşılıyor ki, onun Hıristiyanlığı, tahrif edilen teslis hıristiyanlığı değil, tevhide dayanan hıristiyanlıktı. Çün kü Irak´ta ve Arap Yarımadasm´da revaçta olan hıristiyanlıktı. Nastoris´in öğretilerine dayanan hıristiyanlıktı. Nastoris ise, îsa peygamberin tanrı, ya da tanrının oğlu olduğunu kabul et memişti. Hıristiyanların bazı kitaplarında geçen "oğul" kelimesinin hıristiyanları sapıklığa götürdüğüne inanıyordu. Varaka bin Nevfel´in geçmişi ise, onun teslis inancına, tabi olduğunu söylememize imkan vermemektedir. Çünkü Varaka, fayda ve zarar veremeyen taşlara tapmayı terketmişti. Aklen tasavvuru imkansız teslis inancına sarılması ve o inancı kucaklaması mümkün olamazdı. Varaka, İbrani ceyi yazacak derecede iyi bi liyordu. Tevrat ve İncil´de Peygamber efendimizle ilgili müjde lerden haberdardı. Tevrat, Ahmed adında bir peygamberin ge leceğini müjdeliyordu.

Hz. Hatice, düşünce olgunluğuna ulaşan yaşlı ve artık gözle ri görmeyen Varaka bin Nevfel´e gitmiş ve ona Peygamber efen dimizle ilgili şeyleri anlatmıştı. Olayı bizzat peygamberimizden de dinleyen Varak a şöyle demişti: "Sana gelen, Musa´ya inen Cebrail´dir. Ah ne olurdu, halkı yeni dine davet edeceğin za man genç olsaydım. Kavmin seni Mekke´den çıkaracağı zaman hayatta olsaydım!"

Peygamber efendimiz, hakkı söylediği halde, kavminin ken disini Mekke´den çıkaracaklarına hayret ederek: "Beni Mek ke´den çıkaracaklar mı?" diye sordu. Cenab-ı Allah´ın kendisini davetin zorluklarıyla imtihan etmesinden önce, Peygamber efendimiz, fıtratı gereği desiselerden uzak olduğu için, böyle ko nuşmuştu. Batılın, hakkın nuruna karşı direnmesini görmediği için böyle söylemişti.

Peygamberlerin haberlerini ve karşılaştıkları zorlukları bi len Varak a, ona şöyle dedi: "Evet, kavmin seni Mekke´den çıka racaktır. Senin davetinin benzerini getiren herkese düşmanlık edilmiştir. Eğer o günde hayatta bulunursam, mutlaka sana yardım ederim."

Evet, Bunlar Varaka´nm sözleridir. Bu sözler peygamberle rin karşılaştıkları tecrübeleri açıklayan bir incelemenin ürünü dür.

Burada, niçin Hz. Musa´ya indirilen Tevrat´tan söz ettiğimiz halde, Hz. îsa´ya indirilen incil´den söz etmediğimiz sorulabilir:

Tevrat´ta, Hz. Musa´dan sonra gelen peygamberlerin amel ettikleri bir şeriat mevcuttu. Isa, Yahudilerin ihmalleri ve katı yüreklilikleri dolayısıyla iman etmedikleri Tevrat´taki şeriatı ihya etmek üzere geldi. Rivayete göre kendisi şöyle demiştir: "Ben namusu (ilahi şeriati) ihya etmek üzere geldim." Hıristi yan kaynaklarında anlatıldığına göre, İsa peygamber, Tevrat´a muhalif bir İncil gelmediği sürece Tevrat´la amel edermiş.

Hak ile batıl arasındaki savaşta hazır bulanmak Varaka bin Nevfel´e nasip olmadı. Çünkü o, çok geçmeden Muhammedi da vete ulaşamadan vefat etti. Hz. Muhammed, onun ölümünden sonra risaletle görevlendirilmişti.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Varaka Bin Nevfel´e Gidiş
« Posted on: 28 Ocak 2021, 11:59:24 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Varaka Bin Nevfel´e Gidiş rüya tabiri,Varaka Bin Nevfel´e Gidiş mekke canlı, Varaka Bin Nevfel´e Gidiş kabe canlı yayın, Varaka Bin Nevfel´e Gidiş Üç boyutlu kuran oku Varaka Bin Nevfel´e Gidiş kuran ı kerim, Varaka Bin Nevfel´e Gidiş peygamber kıssaları,Varaka Bin Nevfel´e Gidiş ilitam ders soruları, Varaka Bin Nevfel´e Gidişönlisans arapça,
Logged
15 Nisan 2015, 23:30:12
Kaan Han
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 778


« Yanıtla #1 : 15 Nisan 2015, 23:30:12 »

evrat´ta, Hz. Musa´dan sonra gelen peygamberlerin amel ettikleri bir şeriat mevcuttu. Isa, Yahudilerin ihmalleri ve katı yüreklilikleri dolayısıyla iman etmedikleri Tevrat´taki şeriatı ihya etmek üzere geldi. Rivayete göre kendisi şöyle demiştir: "Ben namusu (ilahi şeriati) ihya etmek üzere geldim." Hıristi yan kaynaklarında anlatıldığına göre, İsa peygamber, Tevrat´a muhalif bir İncil gelmediği sürece Tevrat´la amel edermiş
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
16 Nisan 2015, 00:46:01
besiye 8
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.374


« Yanıtla #2 : 16 Nisan 2015, 00:46:01 »

Hz. Musadan sonra gelen peygamberlerin amel ettikleri bir şeriat mevcuttur.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
26 Aralık 2020, 05:49:38
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.446« Yanıtla #3 : 26 Aralık 2020, 05:49:38 »

Esselâmü Aleyküm. Bilgiler için Allah razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &