> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Tamamlandıktan Sonra Veda
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tamamlandıktan Sonra Veda  (Okunma Sayısı 1119 defa)
21 Aralık 2009, 16:40:20
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261



Site
« : 21 Aralık 2009, 16:40:20 »



Tamamlandıktan Sonra Veda


"Bugün size, dininizi olgunlaştırdım, size nimetimi tamam ladım ve size din olarak islamı beğendim." (Maide :3) Mealin deki ayeti kerime nazil olmuştu. Güvenilir ravilerin sahihlerin de anlattıklarına göre bu ayeti kerime, Müslümanlar Cuma gü nü Arafatta vakfe halinde iken nazil olmuştur. Hz. Ömer bu ayeti kerimeyi duyunca ağlamaya başlamıştı. Kendisine niçin ağladığı sorulduğunda şu cevabı vermişti: "Tamamlanma ve ol gunlaşmadan sonra mutlaka noksanlaşma başlar." Onun, noksanlık sözüyle kastettiği şey, peygamber efendimizin dün yadan ayrılmasının yakın oluşuydu. Hz. Ömer kendi idrak edici aklı ve uzak görüşlülüğü ile, Peygamber (s.a.v) efendimizin, Rabbinin risaletini tebliğ etmiş olduğunu ve tebliğden sonra da artık Rabbine dönmesinin zamanı geldiğini anlamıştı. Çünkü Peygamber efendimiz görevini ifâ etmiş, tebligatta bulunmuş, insanları uyarıp müjdelemişti. Mü´minlere şeriat ilmini ve Kur´an-ı Kerim´i öğretmişti.

Peygamber (s.a.v) efendimiz Rabbinin kendisine bildirmesi sonucunda artık dünyadan ayrılma zamanının geldiğini anlamıştı. Bu nedenle veda haccmda irad ettiği hutbesinde: "Belki de bu seneden sonra sizinle karşılaşmayabilirim" demişti. Teş rik günlerinin ortalarında Nasr Suresi nazil olmuştu:

"Allah´ın yardımı ve fetih geldiği, insanların dalga dalga Allah´ın dinine girdiklerini gördüğün zaman Rabbını Överek O´nu teşbih et O´ndan mağrifet dile. Çünkü O, tevbeleri çok ka bul edendir" (Nasr Suresi)

Bu sure-i celileyi duyan sahabiler, "Resulullah (s.a.v) efen dimiz veda zamanının geldiğini bize bildirmiş oldu" dediler. Bir çok sahabinin huzurunda tbn Abbas hazretleri de bu Sure-i celileyi, Peygamber (s.a.v) efendimizin ecelinin gelmiş olduğu şeklinde tefsir etmiş, onun bu tefsirine Hz.Omer de muvafakat etmişti. Orada bulunan sahabilerden hiçbiri onun bu tefsirine itirazda bulunmamıştı. Bu da işaret ya da zan yoluyla yapıl mıştı. Çünkü Allah´ın yardımının tamamlandığı, îslamiyetin her tarafa yayıldığı zamandan sonra artık ayrılma vakti gelmiş oluyordu. Kur´an-ı Kerim ayetleri de Peygamber (s.a.v) efendi mizin hayatının ve risaletinin sınırlı bir zamanla mukayyed ol duğunu bildiriyordu. Peygamber efendimizin ebedi yaşamıyaca-ğını, onun da diğer insanlar gibi vefat edeceğini, ecelinin şah damarından kendisine daha yakın olduğunu Kur´an-ı azimüş-şan açıklıyordu:

1- "Sen de öleceksin, onlar da Ölecekler. Sonra siz, kıyamet günü Rabbinizin divanında davalaşacaksınız." (Zumer-. 30-31)

2- "Her nefis ölümü tadacaktır. Biz sizi sınamak için şerre de hayra da mübtela kılıyoruz ve (sonunda) bize döndürüleceksiniz." (Enbiya: 35)

"Her nefis ölümü tadacaktır. Kıyamet günü ecirleriniz size eksiksiz verilecektir. Kim ki ateşin elinden hemen kurtarılır da cennete sokulursa, işte o, kurtuluşa ermiştir. Dünya hayatı, al datıcı zevkten başka birşey değildir." (Al-i imran:185)

3- "Muhammed sadece bir elçidir. Ondan önce de elçiler ge lip geçmiştir. Şimdi O ölür veya Öldürülürse siz Ökçelerinizin üzerinde geriye mi döneceksiniz? Kim ökçesi üzerinde geriye dö nerse, Allah´a hiçbir ziyan veremez. Allah, şükredenleri müka­fatlandıracaktir." (Al-i İmran:144)

Bunlar Kur´an ayetlerinden size intikal ettirdiğimiz bazı kı vılcımlardı. Buna benzer diğer birçok ayeti kerimeler mevcut tur.

Peygamber (s.a.v) efendimizin ecelinin yaklaştığını ve Rab-binin huzuruna çıkma zamanının geldiğini bildiren hadislerin den biri de kızı Fatıma´ya (r.a.) söylemiş olduğu sözüdür: "Ceb rail, Kur´an-ı Kerim´i her sene bana bir defa arzederdi. Ama bu sene iki defa arzetti. Ben bunu, ecelimin yaklaştığına yoruyo rum."

4- Buharî´nin rivaetine göre Resulüllah (s.a.v) efendimiz her sene Ramazan ayında 10 gün süreyle itikafa girermiş, vefat edeceği sene ise 20 gün süre ile itikafa girmiş.

Görüldüğü gibi Resulüllah (s.a.v) efendimizin veda haccını yaptığı senede ya da ondan kısa bir süre sonra vefat edeceğine dair vermiş olduğu haberler birbirlerini teyid etmiştir.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Tamamlandıktan Sonra Veda
« Posted on: 28 Ocak 2021, 02:56:34 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tamamlandıktan Sonra Veda rüya tabiri,Tamamlandıktan Sonra Veda mekke canlı, Tamamlandıktan Sonra Veda kabe canlı yayın, Tamamlandıktan Sonra Veda Üç boyutlu kuran oku Tamamlandıktan Sonra Veda kuran ı kerim, Tamamlandıktan Sonra Veda peygamber kıssaları,Tamamlandıktan Sonra Veda ilitam ders soruları, Tamamlandıktan Sonra Vedaönlisans arapça,
Logged
02 Mart 2016, 11:58:03
Ruhane
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.473


« Yanıtla #1 : 02 Mart 2016, 11:58:03 »

Rabbim bizleri efendimizin sunnetleri dogrultusunda yasamamizi nasip eylesin. . Efendimize layık ümmet eylesin..Sefaatine kazanan ümmetine olmamız duasıyla .. Amin
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
21 Aralık 2020, 08:12:57
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.443



« Yanıtla #2 : 21 Aralık 2020, 08:12:57 »

Esselâmü Aleyküm. Rabb'im bizleri Peygamber efendimiz'in yolundan gidenlerden eylesin inşaAllah..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Aralık 2020, 15:11:06
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.502



Site
« Yanıtla #3 : 22 Aralık 2020, 15:11:06 »

Ve aleykümüsselam Bu dünyadan bir Hz. Peygamber geçti. Gönüllere değdi de geçti. Gerçekten aşıkların ölmediğini bedenlerin öldüğünü görüyoruz. Rabbim bizleri Peygamberimiz in yolundan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &