> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Sevr Mağarasında
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sevr Mağarasında  (Okunma Sayısı 2358 defa)
16 Aralık 2009, 23:33:09
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 16 Aralık 2009, 23:33:09 »Sevr Mağarasında


Hicret, ilk zafer, hatta en büyük zafer olmuştu. Çünkü hicre tin ardısıra gelen zaferler, hep hicretin semereleri olmuşlardı. Şu halde o, fetih için bir kapı olmuştu. Yüce Allah, onu ilk zafer saymıştı. Sevr mağarasındaki Muhammed (s.a.v.)e de bunu böyle anlatmıştı. Kelimeleri yüce olan Allah şöyle buyurmuştu:

"Eğer Muhammed´e yardım etmezseniz iyi bilin ki, Allah ona yardım etmişti. Hani yalnız iki kişiden biri olduğu halde, inkar edenler kendisini Mekke´den çıkardıkları sırada, ikisi mağara da iken arkadaşına: "Üzülme, Allah bizimledir" diyordu. Allah da ona güven vermiş, görmediğiniz askerlerle onu desteklemiş, inkar edenlerin sözünü alçaltmıştı. Ancak Allah´ın sözü yüce dir. Allah güçlüdür, hakimdir." (Tevbe- 40).

Hz. Peygamber, Sevr mağarasına gitmek üzere evden çıktı. Sevr mağarası, Mekke´nin alt tarafında, uzakça bir yerdedir. Arkadaşı Ebubekir´le birlikte yola koyuldu. Yolda yürürlerken Ebu Bekir bazan onun önüne geçiyor, bazan da arkasında kalı­yordu. Neden böyle yaptığını soran Hz. Peygamber, Ebubekir şu cevabı verdi: "Arkada iken sana önden bir saldırı gelir diye korktuğum için öne geçiyorum. Bu sefer de arkandan sana bir saldırı gelir diye korkuyorum ve arkaya geçiyorum!" Başka bir rivayete göre de Ebubekir, Hz. Peygamberin bu sorusuna şu cevabı vermiştir: "Önde giderken arkadan seni yakalamaların dan korktuğum için, arkaya geçiyorum. Arkada iken de önden seni gözetlerler diye korkuyor ve öne geçiyorum!"

Beyhaki Hz. Ömer´in şöyle dediğim rivayet eder: "Resulul-lah (s.a.v.) bir gece evden çıkıp Mekke´den ayrıldı. Sevr mağa rasına doğru yol aldı. Beraberinde Ebubekir vardı. Ebubekir bir saat, Peygamberin önünde, bir saat da arkasında yürüyor du. Bunu farkeden Peygamber efendimiz: "Ey Ebubekir! Neyin var? Ne diye bir saat Önümde, bir saat arkamda yürüyorsun?" diye sordu. Ebubekir ona şu karşılığı verdi: "Ya Resulullah pe şine düşeceklerini düşündüğüm için arkana geçiyorum. Sonra da önden seni gözetleyeceklerini düşünüyorum; bu nedenle de önüne geçip yürüyorum!" Hz. Peygamber ona: "Ey Ebubekir! Başıma kötü bir durum gelecek olursa, benim yerimde olmak ister miydin?" diye sorunca, Ebu Bekir: "Seni hak ile gönderen Allah´a yemin olsun ki, isterdim" diye cevap verdi."

Sevr mağarasının kapısına vardıklarında Ebubekir: Ta Re sulullah! Siz yerinizde durun. Ben içeriye girip etrafı kontrol edeyim ve mağaradaki delik deşikleri kapatayım" dedi. Sonra mağaraya girdi. Etraftaki delik deşiği kapattı. Dışarı çıktı, ama bir deliği kapatmadığını hatırlayınca: "Ya Resulullah, yerinden ayrılma. Unuttuğum bir delik var. Onu da kapattıktan sonra içeri girersin" dedi. îçeri girip o deliği de kapattıktan sonra: "Buyur ya Resulullah" dedi. Resulullah (s.a.v.) de içeri girdi.

Hz. Ömer şöyle demiştir: "Hayatımı elinde tutan Allah´a an-dolsun ki o gece, Ömer´in ailesinden daha hayırlıdır!"[2]

Resulullah (s.a.v.) yüce Allah´ın va´dine güvenerek, davette bulunmak ve risaleti tebliğ etmek yolunda razı olarak bekledi, îslam devletini kurmak uğruna, Allah´ın beldeleri içinde en çok sevdiği bir belde olan Mekke´den ayrılmaya razı olmuştu. Mek-keliler onu beldelerinde barındırmamış, öldürmek istemişlerdi. Bu çabalarının yanısıra ayetleri inkar edip kafirlik ve inatları nı sürdürüyorlardı. Bu sebeplerden dolayı Peygamber efendi miz, islam devletinin ilk nüvesini atmak için, Mekke´den çıkıp başka bir yere gitti.

Müşrikler veya islam´ın azılı düşmanları, Resulullah (s.a.v.)in Mekke´den çıkıp gittiğini, onun yatağında ise Hz. Ali´nin yattığını, öldürmek için Hz. Peygamberi gözetlediklerini sanarak aslında Hz. Ali´yi gözetlemiş olduklarım anladılar. Hz. Ali´den Hz. Peygamber´in nereye gittiğini öğrenmeye çalıştılar. Ama istedikleri bilgiyi elde edemediler. Nerede olduğunu öğ renmek için Hz. Peygamber´in ayak izlerini takib ederek peşine düştüler. Çarşı-pazarlara ve her yere baktılar. Onu canlı veya ölü olarak getirecek kimseleri aradılar. îzini sürmeye başladı lar. Nihayet onun ve arkadaşının gizlendikleri Sevr dağındaki mağaranın önüne gelip durdular. Ama ilahi bir mucize olarak bir örümcek, mağaranın kapısına ağ örmüştü. Ağ, sanki yıllar önce örülmüş gibiydi. İki güvercin de kapının ağzında yuva yapmışlardı. Bu harikulade manzara açıkça görülen bir muci zeydi. Ama Peygamber (s.a.v.), nübüvvetini ispatlamak için Kur´an-ı Kerim´den başka bir şeyi öne sürmemişti. Çünkü Kur´an-ı Kerim, onun kıyamete kadar devam edecek en büyük mucizesiydi. Bütün nesiller ve bütün insanlık için bir hüccetti.

Kureyşliler Hz. Peygamber´in izini sürerek Sevr mağarası nın yanına vardılar. Mağaranın kapısındaki manzarayla karşı laştılar. Kapıdaki Örümcek ağını görünce, "Buradan içeriye kimse girmemiştir" dediler. Halbuki mağaranın içine göz atsalardı, Resullulah (s.a.v.) ile arkadaşı Ebubekir´i göreceklerdi. Ama yüce Allah, onların gözlerini başka tarafa çevirdi. Pey gamber (s.a.v.) emin ve rahat idi. Bu sebeple kalkmış, namaz kılıyordu. Ebubekir de onu gözetliyordu. Namazını tamamladı ğında, Hz. Ebubekir onun başına bir iş gelmesinden korkarak şöyle dedi: "Vallahi kendi şahsım için feryad ve figan edecek tim. Ama sesimi çıkarmadım/´ Hz. Peygamber de ona: "Kork-ma! Allah bizimledir." dedi.

Hz. Peygamber´in kavmi işte böyle yapıyordu. Mağara içinde olup bitenlere gelince Hz. Ebubekir, Resulullah (s.a.v.) koru mak için gerekli tedbirleri almıştı. Mağarada bulundukları sü rece oğlu Abdullah´ı, Kureyşliler´in haberlerini ve neler yaptık larını gelip kendilerine bildirmekle görevlendirmişti. Abdullah kültürlü ve idrakli bir gençti. Geceleri babasıyla Hz. Peygam ber´in yanına geliyor, sabahları da Kureyşliler´le beraber olu yordu. Resulullah´la arkadaşına karşı kurdukları komploları duyduğunda, gece karanlığı bastırınca bu haberleri gelip onlara ulaştırıyordu. Kölesi Amir bin Füheyre´ye de koyunlarını otlat tıktan sonra akşamleyin mağara tarafına salmasını ve Hz. Pey gamberle Ebubekir´e süt göndermesini emretmişti. Karanlık bastırınca Amir, koyunları oradan alıp Mekke´ye sürüyor, böy lece mağaraya haber veya yemek getirenlerin ayak izleri kay bedilmiş oluyordu.

Ebubekir´in kızı Esma, babasıyla Hz. Peygamber için deri den bir sofra hazırlamıştı. Sofrayı bağlayacak bir şey bulama yınca kemerini kesti. Bir parçasıyla sofranın ağzım bağladı. Bu, sebeple kendisine "iki kemerli" denildi. Her gün veya her fırsat buldukça Hz. Peygamber´le arkadaşına yemek götürürdü.


[2] îbn Kesir, EI-Bidaye ve´n-Nihaye, c.4, s 180
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Sevr Mağarasında
« Posted on: 27 Şubat 2021, 15:15:52 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sevr Mağarasında rüya tabiri,Sevr Mağarasında mekke canlı, Sevr Mağarasında kabe canlı yayın, Sevr Mağarasında Üç boyutlu kuran oku Sevr Mağarasında kuran ı kerim, Sevr Mağarasında peygamber kıssaları,Sevr Mağarasında ilitam ders soruları, Sevr Mağarasındaönlisans arapça,
Logged
10 Şubat 2021, 02:06:15
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.381


« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2021, 02:06:15 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bizlere sunulan bu güzel bilgilerden...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &