> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Sevgi ve Rahmet
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sevgi ve Rahmet  (Okunma Sayısı 1075 defa)
16 Aralık 2009, 23:53:23
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 16 Aralık 2009, 23:53:23 »Sevgi ve Rahmet


islam devleti rahmet ve sevgi esası üzerine kurulmuştu. Bu esas, insanlar arasındaki nefret, kin ve düşmanlığı yasaklıyor du, îslamda rahmet, salt bir ruhi infial değil, herkese acımak demektir. Sahabilerden bazısı, Hz. Peygambere: ´Ya Rasulal-lah, rahmetten çok bahsettin. Biz de eşlerimize ve çoluk çocu ğumuza merhamet ediyoruz" demişlerdi. Bunun üzerine Hz. Peygamber şöyle dedi: "Benim istediğim bu değildir. Ben, her kese merhamet edilmesini istiyorum." Tüm topluma rahmetin bir gereği olarak canileri suçtan caydırıcı cezalar konulmuştur. Bir başka hadisinde de Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: "Merhamet etmeyene merhamet olunmaz." Peygamber (s.a.v.) efendimiz, zinakarlara acımayı yasaklamıştır. Allah da şöyle buyurmuştur: "Zina eden kadın ve erkeğin her birine yüzer değ nek vurun. Allah´a ve ahiret gününe inanıyorsanız. Allah´ın di ni konusunda o ikisine acımayın." (Nur. 2)

Ferdlere mahsus olan rahmet, ancak köle, yoksul ve öksüz gibi zayıf ve güçsüz kimselere gösterilmelidir. Nitekim Peygam ber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Beni zayıflarınızın arasında bırakın. Sizler, sadece zayıflarınızın yüzü suyu hürmetine yar­dım görüp mıhlandırılıyorsunuz!" Bu sebepledir ki, peygam ber efendimiz, güçsüz ve zayıf kadınların, kölenin ve Öksüzlerin işlerini düzene koymak ve haklarını koruyup gözetmek konula rında merhametli olmamızı tavsiye etmiştir. Bu anlattıkları mız, Hz. Peygamberin Kur´an-ı Kerim´in emirleri doğrultusun da kurduğu tslam devletinin rahmet ilkelerinden sadece bir kısmıdır.

Sevgi ise, insanları birbirine bağlayan en önemli bağdır. Ferdler ve toplumlar sevgiye davet edilmişlerdir. Bu sebeple Peygamber (s.a.v,) efendimiz, selamı yaygınlaştırmayı, sevginin bir görüntüsü saymıştır. Yemek yedirmek de sevginin devamını sağlar. Bu iki haslet, îslamm güzellikleri olarak mütalaa edil mişlerdir. Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur: "îslamın en güzel (haslet)i; yemek yedirmen ve tanıdığın ve tanımadığın herkese selam vermendir."

Evet, insanlar birbirlerini sevmekle emrolunmuşlardır. Sev gi, aileyi ayakta tutan bir unsur olarak belirlenmiştir. Nitekim Yüce Allah şöyle buyurmuştur ki: "Onun ayetlerinden biri de, kendileriyle kaynaşmanız için, size kendi nefislerinizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet koymasıdır, O´nun (Al lah´ın) varlığının belgelerindendir," (Rum:21)

Akrabalar arasındaki sevgiyi devam ettirmek için karşılıklı ziyaretlerde bulunmamız emredilmiştir. Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "İyiliğe misli ile mukabele eden kimse, tam manasıyla akrabasına sıla etmiş değildir. Hakiki sıla, kendisi ile münasebeti kesenleri görüp gözetmektir."

Sadece müslümanlara gösterilen sevgi vacip değildir. Aksi ne, müslümanlara düşmanlık etmedikleri veya tecavüzde bu lunmadıkları sürece gayr-ı müslimlere de sevgi göstermek, va ciptir. Bu, müslümanları, kendi dinlerinden olmayan kimselere nasıl davranacaklarını belirleyen kapsamlı bir kanundur. Bu konuda yüce Allah şöyle buyurmuştur. "Allah, din uğrunda si zinle savaşmayan, sizi yurdunuzdan çıkarmayan kimselere iyi lik yapmanızı ve onlara karşı adil davranmanızı yasak kılmaz; doğrusu Allah, adil olanları sever. Allah, ancak sizinle din uğ runda savaşanları, sizi yurtlarınızdan çıkaranları ve çıkarıl manıza yardım edenleri dost edinmenizi yasak eder; kim onları dost edinirse, işte onlar zalimdir!" (Mümtehine: 8-9)

Bir başka ayette de şöyle buyuruluyor: "Allah´a ve ahiret gü nüne inanan bir milletin, Allah´a ve peygamberine karşı gelen lere sevgi beslediklerini görmezsin." (Mücadele. 22)

Rivayete göre Hudeybiye olayı esnasında, kuzeylilerin kıtlı ğa maruz kaldıklarını haber alan peygamber efendimiz, buğday alıp Kureyş yoksullarına dağıtması için, Hatip bin ebi Belta ile Mekke´ye beşyüz dinar göndermiştir.

Savaş esnasında bile; bizimle savaşan devletin halkından savaşçı olmayanlara karşı sevgi beslemeli, onlara olan sevgimizi kesintiye uğratmamalıyız. Savaşa katılanlara karşı sevgi beslemez, onlara olan sevgimizi keseriz. Çünkü bunlar, Allah ve rasulüne meydan okumuşlardır.

Özetle islamiyet sevgiyi kesintiye uğratmaz, aksine, devam ettirir. Sevgiyi kesenleri, mezkur alanın dışında mütalaa eder. Allah´ın birleştirilmesini buyurduğu şeyi ayırırlar!

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Sevgi ve Rahmet
« Posted on: 28 Ocak 2021, 10:58:55 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sevgi ve Rahmet rüya tabiri,Sevgi ve Rahmet mekke canlı, Sevgi ve Rahmet kabe canlı yayın, Sevgi ve Rahmet Üç boyutlu kuran oku Sevgi ve Rahmet kuran ı kerim, Sevgi ve Rahmet peygamber kıssaları,Sevgi ve Rahmet ilitam ders soruları, Sevgi ve Rahmetönlisans arapça,
Logged
07 Mayıs 2016, 14:03:43
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #1 : 07 Mayıs 2016, 14:03:43 »

Esselamu Aleykum ve Rahmetullah.Sevgi ve rahmet ikisi o kadar yakışıyor ki birbirine..İnşaAllah Efendimizde ki bu güzel hasletleri bizlere de nasip etsin Rabbim..Mevlam razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
23 Aralık 2020, 15:11:40
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.446« Yanıtla #2 : 23 Aralık 2020, 15:11:40 »

Aleyküm Selâm. Rabb'im bizleri Peygamber efendimiz'in yolundan gidenlerden eylesin inşaAllah
Bilgiler için Allah sizlerden razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
23 Aralık 2020, 15:13:19
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.502Site
« Yanıtla #3 : 23 Aralık 2020, 15:13:19 »

Ve aleykümüsselam Sevgi de nefret de Allah için olursa güzeldir Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &