> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Salih Bir İnsan
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Salih Bir İnsan  (Okunma Sayısı 1172 defa)
10 Aralık 2009, 23:30:15
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 10 Aralık 2009, 23:30:15 »Salih Bir İnsan

Necranlılar´la ilgili olayları nakleden tarihçiler, orada bulunan Abdullah Ettamir´in yanı sıra Şam Hıristiyanları´ndan olan salih bir insanın varlığından da sözederler. Bu insan ya Romalıların Hıristiyanlar´a uyguladıkları işkence ve zulümden dolayı, ya da Romalıların uyguladıkları zulmün sona ermesinden sonra Hıristiyanlar´a putperestliği empoze ettiklerini ve tevhid inancından saptıklarını gördüğü için kaçmıştı. Bu salih insanın adı Fimyon´du. Zahid, salih, gayretli, çalışkan ve elinin emeğiyle kazandığından başka birşey yemeyen bir kimseydi. Uzlette yaşamak is terdi. İnsanlar tarafından tanınmamaya itina gösterirdi. Bir köy de tanınacak olursa, oradan çıkıp başka bir köye giderdi. Fakat er demli oluşu, onu her zaman ele veriyordu.

Gizlenmesinin sırrı, onun zulme uğramış olmasında yatmak tadır. Başkaları tarafından tanınmamak istiyordu. Çeşitli yerlere giderek kendi halis inancını özüne sindirmek ve zulme uğrama mak istiyordu. Muhtelif yerlere gidiş ve gelişinde peşine takılan Salih adlı bir genç vardı. Tıpkı bir müridin şeyhine bağlılığı gibi ona bağlanmıştı. O nereye konaklarsa, kendisi de oraya gidiyor, o nereye göçerse, onunla birlikte göçüyordu.

Bir ara beraber yolda giderlerken yanlarından geçen bir ker van tarafından yakalanıp tutsak edildiler. Kervan sahipleri onla rı para karşılığında başkalarına köle olarak sattılar. Fimyon´u sa tın alan kimse, bu kölesindeki iyi nitelikleri görmüştü. Çünkü Fimyon, geceleyin kalkıp namaz kılıyordu, ibadet hürriyetine sa hip olduğu için bedenen köle diye satılmış olmasına hiç aldırmı yordu.

Necranlılar bir hurma ağacına tapıyorladı. Nitekim daha önce leri Medyenliler de ormanlıktaki ağaçlara tapınışlardı. Bu zahid ve temiz insan sadece Allah´a dua edip, ibadette bulunuyordu. Kendi bedenini satın alan efendisine dindarlığı sebebiyle hükme debiliyordu. Hurma ağacına tapan Necranlılar´a dedi ki: "Siz batıl bir yoldasınız. Taptığınız şu hurma ağacı size ne fayda, ne de zarar verebilir. Eğer bu yaptıklarınızdan ötürü, sadece kendisine taptı ğım ve ortağı olmayan Allah´a dua edersem, Rabbim bu hurma ağacım yok eder!"

Böyle deyince efendisi, ona "Eğer bu dediğini yaparsan, biz se nin dinine gireriz. Eski dinimizden vazgeçeriz" dedi. Fimyon kal kıp abdest aldı ve namaza durdu. Sonra hurma ağacını yok etmesi için Allah´a dua etti. Allah da bir rüzgar göndeıerek Hurma ağacı nı kökünden söktü. Bu olay üzerine Necranlıların çoğu Fimyon´un dinine tabi oldular. Onun bu durumu ve duasıyla ilgili haberler et rafta yayıldı. Ağacın, Fimyon´un duasından sonra rüzgar tarafın dan sökülüp atıldığını herkes duydu. Böylece Necranlılar Fim yon´un dinine girdiler. O da kendilerini İsa peygamberin getirdiği hak şeriate yöneltti.

Şüphesiz bu olayın içine birçok uydurma ve özellikle vehimler karışmıştır. Biz ise olayı, sadece doğrulanabilecek kısımlarıyla naklettik. Bu anlattıklarımızda yalana delalet eden, ya da asıl iti bariyle makul olmadığına dair vehim uyandıran hususlar yoktur. Bu ifadelerde, varlığını aklın reddetmediği bazı abartmalar varsa da, Hıristiyanlığın Necran´a girdiğinde şüphe yoktur. Necran´a ilk giren din, tahrifata uğramış Hıristiyanlık değil Hz. İsa´nın ge tirdiği Hıristiyanlığın kendisidir. Fakat daha sonra Neeranlılar tarafından asli Hırisitiyanlığa bazı tahrifatlar girmiştir. Herşeye rağmen Necranlılarda, az da olsa ruhi istikamet mevcut kalmıştı. Bu ruhi istikametleri, Peygamber Efendimizle karşılaştıkları es nada görülmüştür. Necranlılardan ayrı olarak Tağliboğulları gi bi bazı Araplar daha Hıristiyanlığa girmişlerdi. Bunlar daha son ra müslümanlarla birlik olmuş ve İslamiyetlerini dört halife dö nemine kadar devam ettirmişlerdir. Asli Hıristiyanlık dininin propagandacıları vasıtasıyla Necran ahalisi arasında Hırisiti-yanlık dini yayılmakla birlikte, Necran Meliki putperestliğinde ısrar etmişti. Halkının arasında insanları asli Hıristiyanlığın tev-hid inancına davet eden ihlaslı propagandacıları gördüğünde o propagandacılara şiddetli eziyetler tatbik etmiş ve onları işkence den işkenceye uğratmıştı.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Salih Bir İnsan
« Posted on: 28 Ocak 2021, 11:58:53 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Salih Bir İnsan rüya tabiri,Salih Bir İnsan mekke canlı, Salih Bir İnsan kabe canlı yayın, Salih Bir İnsan Üç boyutlu kuran oku Salih Bir İnsan kuran ı kerim, Salih Bir İnsan peygamber kıssaları,Salih Bir İnsan ilitam ders soruları, Salih Bir İnsanönlisans arapça,
Logged
08 Ocak 2021, 17:19:21
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.502Site
« Yanıtla #1 : 08 Ocak 2021, 17:19:21 »

Esselamü aleyküm Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
09 Ocak 2021, 01:33:36
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.272


« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2021, 01:33:36 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
21 Ocak 2021, 06:26:14
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.446« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2021, 06:26:14 »

Aleyküm Selâm. Bilgiler için Allah sizlerden razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &