> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Şada´ Heyeti
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Şada´ Heyeti  (Okunma Sayısı 880 defa)
20 Aralık 2009, 23:35:03
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 20 Aralık 2009, 23:35:03 »Şada´ Heyeti

Bu heyet Yemendeki Şada´ halkından yüz kişilik bir grup halinde Medine-i Münevvereye geldi.

Peygamber efendimiz hicri 8.senede Cirane Umresini yapar ken Kays bin Sad bin Ubade komutasında 400 kişilik askeri birliği Yemen´deki Şada´ halkına gönderdi. Askeri birliğin ora ya yöneldiğinden haber alan bir zat, Peygamber efendimizin yanına geldi. O kişi, kavminin Islama yöneldiğini özellikle Mekke´nin fethinden sonra İslama olan rağbetlerinin daha da arttığını bildiğinden dolayı Peygamber efendimizin yanına ge lerek şöyle dedi: İCYa Resulullah! Arkamda bıraktığım kavmi min temsilcisi olarak sana geldim. Sen şu askeri birliği geri ça ğır da ben kavmimi senin yanına getireyim." Onun bu müraca atı üzerine peygamber efendimiz askeri birliği geri çağırdı. Vakıdî´nin de tarihinde anlattığı gibi adı Ziyad bin Haris olan Sada´lı adam kavmine gitti. 15 kişilik bir heyet teşkil ederek peygamber efendimizin yanına getirdi. Sa´d bin Ubade: "Ya Re sulullah; izin ver de bunlar benim evimde konuk olsunlar" de di. Onları evinde ağırlayıp ikramda bulundu; giysiler giydirdi. Sonra da peygamber efendimizin yanına getirerek îslam üzeri ne biatleştiler. Ve: "Biz, arkada bıraktığımız kavmimizin de adına biatte bulunuyoruz dediler: "Kavimlerine döndüler. Ara larında islamiyet yayıldı. Zaten İslam dini asıl itibarıyla hak bir dindi. Bu fıtrat dininin, -inat etmedikleri veya ona karşı düşman olmadıkları takdirde- hakkı isteyen bir millet arasında yayılması tuhaf karşılanmamalıdır. Ayrıca Peygamber efendi mize ve onun davetine düşman olan, bu düşmanlığını günden güne arttıran Mekkeyi mükerreme de fethedilmişti. Arap bel­delerinde iktidar, İslam´ın eline geçmişti. Artık arap beldelerin de hükümran olan bir dinden Arapların geri durması doğru ol mazdı. İslamiyet dinlerin en hayırlısıydı. O kalıcı ve hak bir din idi.

İslamiyet Şada´ mıntıkasında yayıldı. Sada´lı heyeti Sad bin Ubade´nin konuk etmesinden anlaşıldığına göre bu kabilenin Hazreçlilerle ilişkisi vardı. Bu sebeble bu heyetten sonra yüz kişilik ikinci bir heyet de "Veda haca" esnasında Peygamber efendimizin yanma gelmişti. Bu ikinci heyet müslüman olarak gelmişti. Şu halde Şada´ mıntıkasından Peygamber efendimize üç heyetin geldiğini söyleyebiliriz.

Birinci heyet: Ziyad bin Haris başkanlığında gelen heyet. Bu zat daha önce Peygamber efendimizin yanma gelerek mem leketi üzerine gönderilen askeri birliğin geri çağrılmasını iste miş ve kavminden bazı kimselerle heyet olarak gelip müslüman olacaklarını bildirmişti. Peygamber efendimiz de ona: "Ey Sa da´lı kardeş, kavmin senin tavsiyelerine uyar ve sana itaat eder mi?" diye sormuş, O da O´na şu cevabı vermiş: "Evet benim sö züme itaat ederler. Bu da Allah ve Resulünün bana bir lutfu-dur."

İkinci heyet: Onbeş kişiden teşekkül ederek Ziyad adındaki şahısla birlikte gelen heyet: Bunları Sa´d bin Ubade konuk et mişti. Bunlar îslam üzere peygamber efendimize biat etmiş ve işlamiyeti kendi kavimleri arasında yaymaya söz vermişlerdi.

Üçüncü heyet: Veda Haccı esnasında peygamber efendimiz ümmetiyle vedalaşırken yanına gelip kendisiyle görüşen Sada´lı heyet. O sırada peygamber efendimiz emaneti yerine getirmiş, Risaletini tebliğ etmişti. Sada´lı Ziyad bin Haris, bazı seferle rinde peygamber efendimizle beraber olmuştu. Elle tutulur maddi mucizelerini görmüş böylece imanı artmıştı. Rivayete gö re Resulullah (s,a.v) efendimiz çölde Ziyad ile birlikte gitmek teyken: "Ey Sada´lı kardeş, yanında su var mı?" diye sormuş: Mataramda azıcık var" diye cevap verince, Peygamber efendi miz: "Onu bana getir" demiş, Ziyad da getirmişti. Ziyad der ki: "Mataradaki suyu döktü. Sahabiler suyun üzerine üşüştüler. Sonra el ayasını mataranın ağzına dayadı ve parmaklarından her iki parmağın arasından sular aktığını gördüm." Bu su ile Peygamber efendimiz abdest aldı. Ve ezan okunmasını emretti. Ziyad, Ezanı okuduktan sonra ikamet etti. İkameti Bilal yap mak isteyince Peygamber efendimiz: "Namaz için ezan okuyan kimse ikameti de yapar" dedi. Ziyad bin Haris, kendisini kav minin başına vali olarak atamasını isteyince, Peygamber efendimiz, onu kavmi tarafından emrine itaat edilen etkin bir kim se gördüğü için vali tayin etti. Ayrıca Ziyad, kavmi arasında is lam davetini yapmış bir kimseydi. İslamiyet ve de kavmi için hayırlı bir kimseydi. Onların, yönetimini üstlenmesi gerekirdi. Kaldı ki o, kendi şahsi çıkarı ve iktidar hırsı için değil, peygam ber efendimizin uygun gördüğü bir amacı gerçekleştirmek için valilik istemişti ki bu da caizdir. Peygamber efendimizin: uBiz valiliği, isteyene vermeyiz?" mealindeki hadisine de ters düş memektedir. Çünkü bu hadis hakkı uygulamak ve çalışmak için değil iktidar ve hakimiyet için valilik isteğinde bulunmak tan sakmdırmaktadır. Ama Ziyad valilikte kalmak istememiş, istifasını vermişti. Emirlik ve zekat toplamaya defterlerini pey­gamber efendimize teslim etmişti. Bu olay şöyle gelişmişti:

Adamın biri, Ziyad´m kendilerine zulüm ettiğini peygamber efendimize şikayet etmişti. Peygamber efendimiz de: "Demek ki valiniz cahiliyet gururuna ve intikamına yakalanmış" de mişti. Bu kıssadan anlaşıldığına göre peygamber efendimiz Zi-yad´ı görevden azletmiş ve şöyle demiş: "Emirlik de müslüman bir adam için hayır yoktur " Şikayetçi şahıs Peygamber efendi mizden, kendisine zekat malının bir kısmını vermesini istemiş. Peygamber efendimiz ona şöyle cevap vermişti: "Zekatları Ce-nab-ı Allah kendisine yakın olan bir meleğe veya kendisi katın dan gönderilen bir Peygambere vermiş değildir. Ancak zekatla rı Cenab-ı Allah sekiz sınıftaki insanlara vermeyi emretmiştir. Eğer sen bu sınıftaki insanlardan isen sana zekat veririm. Ama eğer zengin isen şunu iyi bil ki zekat, insanda baş ağırısı ve kalbinde hastalık meydana getirir."

Ziyad bin Haris, bu konuşmalardan, valiliğin müslüman bir kimseye hayır getirmeyeceğini, aksine onun için bir iptila ola cağını anlamış ve görevden istifa ederek Peygamber efendimize şöyle demişti: "Ya Resulullah şunlar iki kitaptır. Biri emirliğe, diğeri zekat toplama memurluğuna aittir. Sen bunları kabul buyur." Resulullah (s.a.v) efendimiz, görevden istifa edişinin sebebini sorunca Ziyad, şu cevabı vermişti: "Senin, emirlikte müslüman bir adama hayır olmayacağını söylediğini işittim. Ben ise müslümanım. Zekat isteyen kimsenin şayet zengin ise bu zekatın, onun başında ağrı ve kalbinde hastalık meydana getireceğini söyledin. Ben ise zenginim"

Onun üzerine Resulullah (s.a.v) efendimiz Ziyad´ın istifasını kabul etmiş- Ancak bu görev için yerine bir adam tavsiye etme sini istemişti. Ziyad da yerine tayin edilecek adamı peygamber efendimize bildirmişti. Görülüyor ki, Sada´lı heyet, Peygamber efendimizden ilim öğrenip imanı kazanmıştı. İnsanı doğru yola ileten, elbette ki Yüce Allah´tır.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Şada´ Heyeti
« Posted on: 28 Eylül 2020, 14:27:37 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Şada´ Heyeti rüya tabiri,Şada´ Heyeti mekke canlı, Şada´ Heyeti kabe canlı yayın, Şada´ Heyeti Üç boyutlu kuran oku Şada´ Heyeti kuran ı kerim, Şada´ Heyeti peygamber kıssaları,Şada´ Heyeti ilitam ders soruları, Şada´ Heyetiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &