> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Resulullah´ın Evine İzinsiz Girmenin Yasaklanması
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Resulullah´ın Evine İzinsiz Girmenin Yasaklanması  (Okunma Sayısı 1094 defa)
18 Aralık 2009, 23:43:53
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 18 Aralık 2009, 23:43:53 »Resulullah´ın Evine İzinsiz Girmenin Yasaklanması


Hz.Peygamberin evi, bütün mü´minlerin evi gibiydi. Mescid-i Nebeviye´nin bitişiğindeydi. Bu evler arasında da en yakın olan Hz. Aişe´nin ikamet ettiği evdi.

Öyle görülüyor ki mü´minler Hz. Peygamberin evine rahat lıkla girip çıkıyorlardı. Fakat îslami edepleri kalplerine sindir miş olup karekterlerini islamiyet´le süslemiş olan mü´minler, Hz. Peygamberin evine girerken izin isterlerdi. Herhangi bir sebep olmadan oraya girmezlerdi. Orayı kendileri için sohbet meclisi yapmazlardı. Fakat îslami terbiyeyi tam olarak içine sindirmemiş olan bazı mü´minlerin bu evlere giremeyecekleri nin ve buraları gelişigüzel sohbet meclisi yapamayacaklarının açıklanması gerekiyordu. Nitekim bu konuda açıklayıcı hü kümler de nazil oldu. Hadis alimleri Hz. Peygamberin evine ge lişigüzel girmeyi yasaklayan ayetlere, hicap ayetleri adını ver mişlerdir. Bu ayetlerin nüzulünden sonra hiç kimse izin alma dan Hz. Peygamberin evine girip konuşulanlara kulak vereme yecekti. Hicap ayeti, Hz.Peygamberin Cahş kızı Zeynefo´le ger değe girdiği gece nazil olmuştur. Enes bin Malik´in rivayetine göre Hz. Peygamber Cahş kızı Zeyneb´le evlendiği zaman mü´minleri yemeğe davet etti. Onlar da peygamber evine gele rek yemek yediler. Ve yemekten sonra sohbet için oturdular. Peygamber efendimiz kalkmak istediği halde, gelenler hâlâ oturuyorlardı. Sonunda Peygamber efendimiz sohbet meclisin den kalktı. Cemaat de onunla birlikte çıktılar. Ancak üç kişi oturmaya devam etti. Peygamber efendimiz hanımı Zeyneb´le gerdeğe girmek için geldiğinde orada birkaç kişinin oturmakta olduklarını gördü. Sonra onlar kalktılar. Kalktıklarında Hz.Peygambere haber verildi.

Buhari ile Müslim´in bu konuda yaptıkları rivayetin özeti şöyledir: Hz. Peygamber Zeyneb ile evlenmesi dolayısıyla sahabilerine düğün yemeği vermişti. Yemek yendikten sonra kal kıp gitmediler. Hz. Peygamber kalkmaya hazırlanıyordu. Fakat onlar bir türlü kalkmak bilmiyorlardı. Sonra ayağa kalktı, bu görenler de kalkıp gittiler. Ancak üç kişi, hala oturuyordu. On lar otururken Hz. Peygamber kalkıp hanımının odasına girdi. Oturanlar ancak bunu görünce kalktılar.

Buhari bu manada bir başka hadisi de Hz.Peygamber´in hiz metkarı Enes hazretlerinden rivayet ediyor. Bu rivayete göre, Hz. Peygamberin müzminlere yaptığı yemek daveti geniş ve kapsamlıydı. Bu konuda Enes hazretleri şöyle diyor: "Resulull-lah (sav) Cahş kızı Zeyneb ile gerdeğe girdi. Müslümanları düğün yemeğine davet etmesi için, bir adamı görevlendirdi. Ya pılan davet neticesinde halk Hz. Peygamberin evine geldi. Otu rup yemek yediler. Yemeğini yiyenler çıkıp gidiyorlardı. Herkesi davet ettim ve sonunda davet edecek kimse bulamadım ve: aEy Allah´ın Peygamberi! Artık davet edecek kimse kalmadı" dedim. Bunun üzerine Hz.Peygamber, yemeklerin kaldırılmasını em retti. Fakat üç kişi oturup Hz.Peygamberin evinde sohbetlerine devam ettiler. Hz.Peygamber çıkıp Hz, Aişe´nin odasına gitti. Ve ey aile efradı Allah´ın rahmet ve bereketi ile selamı sizin üze rinize olsun dedi. Hz. Aişe de selamına karşılık vererek Al lah´ın selamı rahmet ve bereketi senin de üzerine olsun. Aileni nasıl buldun? Allah onu sana mübarek etsin dedi. Bunun üze rine Hz.Peygamber oradan çıkıp diğer hanımlarının odalarına uğradı hepsine de Aişe´ye söylediğinin aynısını söyledi. Onlar da kendisine Aişe gibi cevaplar verdiler. Sonra geri geldiğinde o üç kişinin hala oturup sohbetlerini devam ettirdiklerini gör dü. Hz. Peygamber onlara kalkıp gitmelerini söyleyemeyecek ka dar utangaç biriydi.

Bu rivayetlerin hepsi de, birbirine benzemektedir. Ancak ba zısında fazla tafsilat vardır. Bu anlattığımız olay, Hz. Peygam berin evine gelişigüzel girmeyi men eden ayetlerin nüzulü için yakın bir sebep teşkil etmektedir. Bununla ilgili olarak şu ayet-i kerime nazil olmuştur: "Ey inananlar! Yemeğe çağrılmadan peygamberin evlerine girmeyin. Fakat davet edilirseniz girin ve yemeği yiyince dağdın. Sohbet için de girip oturmayın. Bu hali niz peygamberi üzüyor, o da size bir şey söylemeye çekiniyordu. Allah, gerçeği söylemeden çekinmez. Peygamberin eşlerinden bir şey istediğinizde, onu perde arkasından isteyin. Bu sayede sizin gönülleriniz de onların gönülleri de daha temiz kalır. Bundan sonra ne Allah´ın peygamberini üzmeniz ve ne de onun eşlerini nikahlamanız asla caiz değildir. Doğrusu bu, Allah ka tında büyük (bir günahjtır. Bir şeyi açığa vursanız da, gizlese-niz de Allah şüphesiz her şeyi bilir. Kadınların babaları, oğul ları, erkek kardeşlen, erkek kardeşlerinin oğulları, kızkardeşle-rinin oğulları, hizmetçi kadınları ve cariyeleri hakkında bir so rumluluğu yoktur. Ey kadınlar! Allah´tan korkun; şüphesiz Al lah, her şeyi görendir. (Ahzab: 53-55)

Bu, eğitime ihtiyacı olan bir millet için Allah tarafından ya pılan bir uyarıdır. Bu terbiye ve yönlendirmedir. Ancak bu eği tim sayesinde o toplum sevgi ve merhamet temelleri üzerinde durabilirdi. Bu eğitim sayesinde insanların birbirine psikolojik eziyet vermesi Önlenmiş oluyordu.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Resulullah´ın Evine İzinsiz Girmenin Yasaklanması
« Posted on: 28 Ocak 2021, 11:55:34 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Resulullah´ın Evine İzinsiz Girmenin Yasaklanması rüya tabiri,Resulullah´ın Evine İzinsiz Girmenin Yasaklanması mekke canlı, Resulullah´ın Evine İzinsiz Girmenin Yasaklanması kabe canlı yayın, Resulullah´ın Evine İzinsiz Girmenin Yasaklanması Üç boyutlu kuran oku Resulullah´ın Evine İzinsiz Girmenin Yasaklanması kuran ı kerim, Resulullah´ın Evine İzinsiz Girmenin Yasaklanması peygamber kıssaları,Resulullah´ın Evine İzinsiz Girmenin Yasaklanması ilitam ders soruları, Resulullah´ın Evine İzinsiz Girmenin Yasaklanmasıönlisans arapça,
Logged
30 Aralık 2020, 03:57:13
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.272


« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2020, 03:57:13 »

Esselamu aleyküm.rabbim bizleri peygamber efendimizin sünnetine tabi yaşayan kullardan eylesin inşallah.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
30 Aralık 2020, 19:03:50
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.502Site
« Yanıtla #2 : 30 Aralık 2020, 19:03:50 »

Ve aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
31 Aralık 2020, 04:47:51
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.446« Yanıtla #3 : 31 Aralık 2020, 04:47:51 »

Aleyküm Selâm. Peygamber efendimiz herşeyi ile bizlere mükemmel örnek olmuştur. Rabb'im bizleri hakkıyla kendine örnek alanlardan eylesin inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
31 Aralık 2020, 07:46:54
Es-Sabur

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.258


« Yanıtla #4 : 31 Aralık 2020, 07:46:54 »

Müminler Peygamber Efendimiz in evine herzaman girip çıkabiliyordu ama hep edepli şekilde hiçbir zaman rastgele girmemişlerdir
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &