> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Resulullah, Mü´minleri HicreteTeşvik Ediyor
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Resulullah, Mü´minleri HicreteTeşvik Ediyor  (Okunma Sayısı 699 defa)
16 Aralık 2009, 23:16:28
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 16 Aralık 2009, 23:16:28 »Resulullah, Mü´minleri HicreteTeşvik Ediyor

ikinci Akabe biatinden sonra Hz. Peygamber, müminleri Medine´ye hicrete teşvik etmeye başladı. Evs ve Hazreç kabile7 lerine mensup Medine halkı da insanları Allah´ın dinine davet ediyorlardı. Bu dini kendi aileleri ve kardeşleri arasında yayı yorlardı. Medine´de artık büyük bir müslüman kitlesi meydana gelmişti. Rasulullah (sav)e, Hz. İsa´nın havarileri gibi yardımcı olmuşlardı. Şu farkla ki, havarilerin sayısı az, ensarın sayısı çoktu.

Buhari ve Müslim, muhtelif yollarla rivayette bulunarak Ra sulullah (sav)in şöyle buyurduğunu söylemişlerdir: "Uyku ha linde ben, hurmalıktı bir yere hicret ettiğimi gördüm. Oranın Yemame veya Hecr olduğunu sandım. Bir de ne göreyim: Orası Yesrib (Medine) imiş."

Zühri, müminlerin annesi Hz. Aişe´nin şöyle dediğini rivayet eder: "Rasulullah (sav) Mekke-i Mükerreme´deyken şöyle buyur muştu: "Hicret diyarını gördüm: îki kara taşlık arasında hur malık bir yer bana gösterildi." Rasulullah (sav) böyle dedikten sonra Medine´ye hicret edenler etti. Habeşistan´a hicret etmiş olan müslümanlar Medine´ye döndüler."

Ibn İshak´ın "Siref´inde anlattığına göre, hicret izni veya emri şu ayeti kerimelerde yüce Allah tarafından verilmişti: "Kendileriyle savaşılan (mümin)lere, (savaşma) izn (i) verildi. Çünkü onlara zulmedilmiştir ve şüphesiz Allah, onlara yardım etmeye kadirdi. Onlar, sırf "Rabbimiz Allah´tır" dedikleri için haksız yere yurtlarının çıkarıldılar. Eğer Allah´ın, bazı in sanları diğer bazılarıyla savunması olmasaydı, içlerinde Al lah´ın ismi çok anılan manastırlar, kiliseler, havralar ve mes-cidler yıkılırdı, Allah, kendi (dini) ne yardım edene elbette yar dım eder. Şüphesiz Allah, kuvvetlidir, galiptir. Onlar, kendile rine yeryüzünde iktidar verdiğimiz taktirde (zorbaların yoluna sapmazlar) namazı kılarlar, zekatı verirler, iyiliği emrederler, kötülükten vazgeçirmeye çalışırlar. Bütün işlerin sonu Allah´a aittir. (Her şey, sonunda O´na varacaktır.)" (Hac: 39-41)

Bu ayet-i kerimelerin Medine´de nazil oldukları görüşünde yiz. Çünkü bu ayetlerin, içinde yer aldıkları Hac suresi medeni dir. Kaldı ki bu ayetler, müminlerin hicret suretiyle Medi ne´den çıktıklarını bildirmektedir. Allah´ın, Mekke´den çıkma ve çıkarılma izni, hicretten önce verilmiştir. Sebep, müsebbep-ten öncedir. Bu ayet-i kerimelerde savaşa izin verilmiştir ki, bu da hicretten sonradır. Peygamber şehri olan Medine´de müslü manlar büyük bir kuvvet oluşturduktan sonra, müşriklerle sa­vaşmalarına izin verilmişti.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Resulullah, Mü´minleri HicreteTeşvik Ediyor
« Posted on: 28 Şubat 2021, 05:45:15 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Resulullah, Mü´minleri HicreteTeşvik Ediyor rüya tabiri,Resulullah, Mü´minleri HicreteTeşvik Ediyor mekke canlı, Resulullah, Mü´minleri HicreteTeşvik Ediyor kabe canlı yayın, Resulullah, Mü´minleri HicreteTeşvik Ediyor Üç boyutlu kuran oku Resulullah, Mü´minleri HicreteTeşvik Ediyor kuran ı kerim, Resulullah, Mü´minleri HicreteTeşvik Ediyor peygamber kıssaları,Resulullah, Mü´minleri HicreteTeşvik Ediyor ilitam ders soruları, Resulullah, Mü´minleri HicreteTeşvik Ediyorönlisans arapça,
Logged
11 Şubat 2021, 02:37:30
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.381


« Yanıtla #1 : 11 Şubat 2021, 02:37:30 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun paylaşım dan kardeşim....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
12 Şubat 2021, 19:35:21
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.575Site
« Yanıtla #2 : 12 Şubat 2021, 19:35:21 »

Ve aleykümüsselam Hicret büyük bir gayret ve fedakarlık isteyen çok önemli bir ameldi Ve sahabe efendilerimiz de bu ameli gereğince yerine getirdi Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &