> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Resulüllah, Arkadaşıyla Birlikte Hicret Yolunda
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Resulüllah, Arkadaşıyla Birlikte Hicret Yolunda  (Okunma Sayısı 1345 defa)
16 Aralık 2009, 23:31:37
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 16 Aralık 2009, 23:31:37 »Resulüllah, Arkadaşıyla Birlikte Hicret Yolunda


Diğer sahabiler gibi Hz. Ebubekir de hicret etmek istiyordu. Fakat ne zaman hicret için harekete geçse Peygamber efendi miz ona "acele etme" demişti. Bu konuda îbn îshak şöyle der: Hz. Ebubekir, hicret etmek için Peygamber (sav)den izin istedi. Peygamber (sav), ona: "Acele etme, belki Allah sana bir arka daş verir" dedi. Bu sözü duyan Ebubekir, hicret arkadaşının Hz. Peygamber olacağını ümid etmişti. Arkadaş gözüyle Pey gamber efendimiz sadece kendi şahsını kasdetmişti. Yol arka daşının Hz. Peygamber olacağı düşüncesi Hz. Ebubekir´de tam bir inanç haline gelmişti. Yolculuk için iki binek satın almış, bunları kendi evinde saklayıp beslemeye başlamıştı. Hz.Pey-gamber sabah-akşam her gün Ebubekir´in evine uğruyordu. Ni tekim Hz. Aişe de böyle bir rivayette bulunmakta ve şöyle de mektedir: "Hz. Peygamber, Rabbinden hicret etmek ve kavmi arasından ayrılıp Mekke-i Mükerreme´den çıkmak iznini aldığı gün, daha Önceleri geldiğini görmediğimiz bir saatte, öğle sıca ğında yanımıza geldi. Babam Ebubekir, onun geldiğini görün ce: "Bu saatte Resulüllah (sav), mutlaka olağanüstü bir durum nedeniyle bize gelmiş olmalı" dedi. Resulullah (sav), Ebube-kir´e: "Mekke´den çıkıp hicret etmek için bana izin verildi" dedi. Ebubekir, "Yoldaşlık var mı ya Resulullah?" deyince, o da: "Yoldaşlık var!" dedi."

Bu haberi rivayet eden Hz. Aişe der ki: "O güne kadar se vinçten ağlayan bir kimse görmemiştim. Ama o gün babam Ebubekir´in (sevinçten) ağladığını gördüm" sonra Ebubekir: "Ey Allah´ın Peygamberi! Şu iki bineği bu yolculuk için hazırla mıştım" dedi.

işte o gece Cenab-ı Allah, peygamberine, kavminin kendisi ne karşı kurdukları tuzağı haber vermiş, hicretine müsaade et mişti. Bu izin üzerine Resulullah (sav) evinden çıkarken, kendi sini beklemekte olan suikastçilerin gözlerine Cenab-ı Allah per de çekmişti. Zorlu bir yolculuğa katlanan Hz. Peygamber, mü barek hicretini gerçekleştirmişti. Zaten Ebubekir bu yolculuk için hazırlığım daha Önceden yapmıştı. Resulullah (sav), Rabbi-nin hicret müsaadesi verdiğini ve birlikte yola çıkacaklarını bil dirince, Hz. Ebubekir, uEy Allah´ın Peygamberi! Bu iki bineği zaten bu yolculuk için hazırlamıştım!" dedi.

Hz. Ebubekir, kılavuz olarak Abdullah bin Ureykıt´ı kirala mıştı. Müşrikliğini sürdürmekte olan Abdullah´ın babası, Beni Bekr kabilesinden; anası da Beni Sehm bin Amr kabilesinden-di. Hz. Ebubekir her iki bineği de ona teslim etmişti ve yola çık ma günü gelinceye kadar binekler onun yanında kalmıştı. Riva yete göre Abdullah bin Ureykıt, binek develerinin yavrularını Hz. Peygamber´e hediye etmiş, Hz. Peygamber, yavrunun fiya tını sorunca Abdullah, "Bu, sana hediyemdir" demişti.

Aralarında kararlaştırdıkları gün, her iki arkadaş evinin ar ka tarafındaki küçücük bir kapıdan dışarı çıktılar. Kureyşliler tarafından takib edilip bu kutlu yolculuktan alıkonmamak için gizlice arka kapıdan çıkmışlardı. Kılavuzları Abdullah ile, üç gece sonra Sevr mağarasında buluşmak üzere sözleştiler. îbn Naim´in rivayetine göre Peygamber (sav) yola çıkarken şöyle dua etmiştir:

"Hiçbir şey değilken beni yaratan Allah´a hamdolsun. Al lah´ım! Dünyanın zorluklarına, zamanın felaketlerine ve gece lerle gündüzlerin musibetlerine karşı bana yardım et. Allah´ım! Bu yolculuğumda benimle beraber ol, arkada kalan ailemi kolla. Rızkımı bereketli kıl. Beni kendine itaatkar et. İyi ahlak üzerinde beni güçlü kıl. Beni kendine sevdir. Beni insanların eline bırakma! Sen güçsüzlerin Rabbisin. Benim Rabbimsin. Göklerle yeri nurlandırıp karanlıkları aydınlatan, öncekilerle sonrakilerin, herkesin işini düzene sokan şerefli varlığına sığı nıyorum ki, öfke ve kızgınlığın üzerime inmesin. Nimetlerinin yok olmasından, gazabının ansızın gelmesinden, verdiğin afiye tin kaybolmasından sana sığınıyorum. Şikayetim sanadır. Ya pabileceklerimin en hayırlısı bendedir. Beni kötülüklerden alı koyacak güç ve iyilikleri yapmamı sağlayacak kuvvet, ancak sendedir!"

Peygamber efendimiz Mekke´den çıkarken Kabe´nin yanma gelmiş ve ona bakarak şöyle demişti: "Allah´ın yarattığı şeyler içinde en çok sevdiğim yer sensin. Eğer buranın halkı beni (zor la) çıkarmasaydı, ben kendiliğimden çıkmazdım." Mekkeliler davetini engelleyerek ve kendisine eziyet vererek Peygamber efendimizi Mekke´den çıkarmışlardı.

Bu duasıyla Resulullah (sav), mübarek yolculuğuna başla mıştı. Bu yolculuğun semerelerinden bütün insanlık yararlan mıştı. Çünkü bu yolculuk, umumi davetin başlangıcıydı.

Hicret düşüncesi İkinci Akabe biatinden sonra doğmuştu. Hac görevi sona ermiş ve Peygamber efendimizin hicreti düşü nülmeye başlanmıştı. Zaten kendisinden önce mü´minler hicret etmişlerdi. Hz. Peygamber´in hicretinin muharrem veya sefer aylarında yapılmadığını, ancak hicret sürecinin bu aylarda baş latılmış olduğunu söylemişlerdir. Rivayetlerin en sahihine göre Rebiü´l-Evvel ayının 12´sinde, Pazartesi günü Medine´ye ulaş mışlardı, îmam Ahmed bin Hanbel, İbn Abbas´ın şöyle dediğini rivayet etmiştir: tıPeygamberimiz Pazartesi günü doğmuş, risa-let görevini Pazartesi günü almış, Mekke´den Pazartesi günü çıkmış, Medine´ye Pazartesi günü girmiş ve Pazartesi günü ve fat etmiştir."

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Resulüllah, Arkadaşıyla Birlikte Hicret Yolunda
« Posted on: 28 Ocak 2021, 12:33:27 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Resulüllah, Arkadaşıyla Birlikte Hicret Yolunda rüya tabiri,Resulüllah, Arkadaşıyla Birlikte Hicret Yolunda mekke canlı, Resulüllah, Arkadaşıyla Birlikte Hicret Yolunda kabe canlı yayın, Resulüllah, Arkadaşıyla Birlikte Hicret Yolunda Üç boyutlu kuran oku Resulüllah, Arkadaşıyla Birlikte Hicret Yolunda kuran ı kerim, Resulüllah, Arkadaşıyla Birlikte Hicret Yolunda peygamber kıssaları,Resulüllah, Arkadaşıyla Birlikte Hicret Yolunda ilitam ders soruları, Resulüllah, Arkadaşıyla Birlikte Hicret Yolundaönlisans arapça,
Logged
31 Aralık 2020, 02:57:03
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.272


« Yanıtla #1 : 31 Aralık 2020, 02:57:03 »

Esselamu aleyküm.binler rahmet binler selam peygamber efendimiz ve onunla hicret eden sahabelerin üzerine olsun inşallah....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Ocak 2021, 06:19:54
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.446« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2021, 06:19:54 »

Aleyküm Selâm. Rabb'im bizleri Peygamber efendimiz'in yolundan gidenlerden eylesin inşaAllah
Bilgiler için Allah razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
07 Ocak 2021, 07:30:07
Es-Sabur

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.258


« Yanıtla #3 : 07 Ocak 2021, 07:30:07 »

Peygamber Efendimiz hicret edeceği zaman Hz Ebubekir kendisine yol arkadaşı olmuş beraber hicret etmişlerdir çünkü Hz Ebubekir en sadık sahabe idi
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &