> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Planın Uygulanması
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Planın Uygulanması  (Okunma Sayısı 1322 defa)
16 Aralık 2009, 23:26:21
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 16 Aralık 2009, 23:26:21 »Planın Uygulanması

Müşrikler, kendisini öldürmek için Peygamber efedimize karşı plan hazırladılar. Fakat Cenab-ı Allah, bu komployu, pey gamberine bildirdi:"Sana tuzak kuruyorlardı. Onlar tuzak ku rarlarken Allah da tuzak kuruyordu. Allah, tuzak kuranların en iyisıdir. (O, kendisine karşı tuzak kuranların tuzaklarını başlarına geçirir.)."

imam Ahmed bin Hanbel´in îbn Abbas´tan rivayet ettiğine göre, Rasulullah (sav), o zaman hicret etmekle emrolunmuş ve şu ayet-i kerime nazil olmuştu:

"De ki: "Rabbim, beni dahil edeceğin yere hoşnutluk ve esenlikle dahil et, çıkaracağın yerden de hoşnutluk ve esenlikle çı kar. Bana katından destekleyecek bir kuvvet ver." (isra: 80)

Doğru giriş, Medine-i Münevvere´ye giriş ile; esenlik de Mek-ke-i Mükerreme´den hicret etmekle gerçekleşmiştir. Katade, yukarıdaki ayeti böyle tefsir etmiştir. Peygamber efendimizin dünyada en çok sevdiği yerlerden birisi olan Mekke´den çıkışı; hak davetini yaymak, bu davete yardım etmek ve bu daveti güçlendirip yüceltmek içindi. Medine´ye girişi de, doğru bir gi rişle olmuştu. Çünkü hakka yardım etmek, hakkın şanını yü celtmek için oraya girmişti: Hem çıkışı doğru, hem de girişi doğru idî. Her ikisi de hakti.

Kureyşliler, Peygamber efendimize karşı hazırladıkları sui kast planını gerçekleştirmeyi kararlaştırdıkları gece, yatsıdan sonra karanlıkta gelip -dışarı çıktığı takdirde kendisini öldür mek için- Peygamber (sav)in evini çembere aldılar. Beklemeye koyuldular. Yatmakta olduğu yere girmeye çabalamadılar. Bu nun gerekçesini Süheyli şöyle anlatır: Bazı tefsircilerin anlat tıklarına göre, Rasulullah (sav)ın evinin duvarları alçak olduğu halde suikastçıların içeri hücum etmelerini engelleyen sebep şuydu: Haberde anlatıldığına göre onlar içeriye girmek isterler ken evin içinden bir kadın çığlığı duyuldu. Birbirlerine "Valla hi bizim amca kızlarımızın yanına varmak için duvara tırman­dığımız, halkın diline düşerse bu, Araplar arasında duyulan kötü bir şey olur. Kendi ırzımızı ayaklar altına alıp çiğnemiş oluruz."

Onları içeriye girmekten alıkoyan sebep, işte bu olmuştu, içeri girmemişler, Peygamber efendimizin dışarı çıkışını bekle mişlerdi.

Cenab-ı Allah, onların komplolarını peygamberine haber verdiğinde, peygamber (sav)in yanında halkın bazı emanetleri vardı. Mekke´de, kıymetli ve çalınmasından korkulan malı olan herkes doğru ve güvenilir olduğunu bildikleri için mallarını Peygamber efendimizin yanına emanet olarak bıra-kırlardı. Müşriklerin büyükleri ona karşı düşmanlık etmekle birlikte herkes, kıymetli malını Peygamber efedimizin yanına emanet olarak bırakırdı.

Bu sebeple Peygamber efendimiz, yerine Hz. Ali´yi bıraktı. Yatağında yatmasını ona emrederek şöyle dedi: "Yatağımda yat. Hadremi yapısı şu yeşil cübbeme bürünerek uyu. Hoşlan mayacağın bir durumla kesinlikle karşılaşmayacaksın." Sadık mümin Hz. Ali, Peygamber efendimizin yatağında yattı. Güçlü, dayanıklı ve cesaretli bir kimseydi. Allah yolunda Ölmekten korkmuyordu. O sıralarda 22 veya 23 yaşların daydı.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Planın Uygulanması
« Posted on: 25 Şubat 2021, 10:58:09 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Planın Uygulanması rüya tabiri,Planın Uygulanması mekke canlı, Planın Uygulanması kabe canlı yayın, Planın Uygulanması Üç boyutlu kuran oku Planın Uygulanması kuran ı kerim, Planın Uygulanması peygamber kıssaları,Planın Uygulanması ilitam ders soruları, Planın Uygulanmasıönlisans arapça,
Logged
11 Şubat 2021, 02:33:05
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.364


« Yanıtla #1 : 11 Şubat 2021, 02:33:05 »

Esselamu aleyküm.peygamber efendimiz için canını ortaya koyan İslam için cihad eden hz.aliye binler rahmet binler selam olsun inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
11 Şubat 2021, 12:29:22
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.567Site
« Yanıtla #2 : 11 Şubat 2021, 12:29:22 »

Ve aleykümüsselam Onların amacı öldürmek Peygamber imizin amacı diriltmekti solmuş gönülleri Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
12 Şubat 2021, 00:43:18
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.536« Yanıtla #3 : 12 Şubat 2021, 00:43:18 »

Aleyküm Selâm. Rabb'im bizleri Peygamber efendimiz'in yolundan gidenlerden eylesin inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &