> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Peygamber Efendimizin Necaşi´ye Gönderdiği Mektup
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamber Efendimizin Necaşi´ye Gönderdiği Mektup  (Okunma Sayısı 9532 defa)
19 Aralık 2009, 23:08:32
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 19 Aralık 2009, 23:08:32 »Peygamber Efendimizin Necaşi´ye Gönderdiği Mektup


Peygamber (s.a.v,) efendimiz Habeş kralı Necaşi Ashame´ye bir mektup yazdı. Mektubunda onun için hayırlar diliyor ve ona yönelik ümitlerini dile getiriyordu. Çünkü o, Habeşistan´a hicret eden sahabilere ikramda bulunmuştu. Bu mektubunda Peygamber efendimiz onu ve kavmini İslama davet ediyordu. Raviler´e göre ve bir de bu mektubu aldığında cereyan eden olaylardan anlaşıldığına göre o daha Önce müslüman olmuştu. Peygamber efendimizin ona gönderdiği mektubun metni ile bu mektup çerçevesinde vuku bulan olayları anlatalım:

"Rahman ve Rahim olan Allah´ın adıyla. Allah´ın Resulü Muhammed´den Habeş Kralı Necaşi´ye, selam üzerine olsun.

Yegane mülk ve melakut sahihi, noksanı gerektiren her şeyden münezzeh, emin ve eman veren ve her şeye nigahban olan Al lah´a hamdettikten ve isa´nın Allah tarafından temiz, kirden arınmış, iffetli ve bakire bir kız olan Meryem´e ilka edilen bir ruh ve kelime olduğunu, Cenab-ı Allah Adem (a.s.)´ı nasıl kendi kudret eliyle yaratıp o´na ruh üflemiş ise, İsa´ya da öylece ruh üflediğine şehadet getirdikten sonra, seni yalnız Allah´a ibadet etmeye, o´na ortak koşmamaya, Allah´a taat yolunda hizmet ile bana tabi olup bana gönderilen şeye iman etmeye, davet ediyo rum. Zira ben Allah´ın Resulüyüm. Ayrıca amcam oğlu Cafer´i, beraberinde bir kaç kişi olduğu halde sana gönderdim. Oraya vardıkları zaman onları barındır. Kibir ve hükümdarlık aza meti seni tutmasın. Zira ben, seni ve senin askerlerini Allah´a davet ediyorum. İşte ben size tebliğ ettim ve gereken Öğüdü ver dim. Siz de öğüdü kabul edin. Selam, hidayete tabi olanların üzerine olsun"

Resulullah (s.a.v.)´in mektubu işte buydu. Bu mektupta da vetin inceliği ve Peygamberliğin hikmeti açıkça görülüyor. Pey gamber efendimiz bu mektubu Amr bin Umeyye EI-Damiri ile Necaşi´ye göndermişti. Çünkü Necaşi yufka yürekli ve İslama meyilli bir kimse idi. Peygamber efendimizin mektubunu götü ren elçisi, ayrıca mektubun muhtevasını şerhedip açıklamış ve risaletin anlamı konusunda bilgi vermişti. Me&tubu götüren Amr, Necaşi´ye şöyle demişti: "Ey Ashame! Konuşmak bana, dinlemekde sana düşer sen bize karşı ince ve merhametli biri gibisin. Biz de sana güven duyar gibiyiz. Çünkü senden ne iyi lik umduksa onu mutlaka elde ettik. Senin korktuğun her şeye biz emniyet verdik. Çünkü senin söylediklerini sana karşı hüc cet sayıyorum, incil aramızda şahit olsun. Bu reddedilecek bir şahit değildir. Zulmedecek bir yargıç da değildir. Evet bu ayırı cı ve kesin hükmü veren şahidin, yani İncil´in hükümlerine uy mazsan şu peygamber (Hz. Muhammed) hakkında Yahudilerin Meryem oğlu Isa hakkında verdikleri hüküm gibi yanlış bir hü küm vermiş olursun. Peygamber (s.a.v.) efendimiz her tarafa el çilerini gönderdi. Ama başkalarından beklemediği ve ümit etmediği şeyleri senden bekledi ve ümit etti. Önce yapmış oldu ğu iyiliklerden dolayı korktuğun hususlarda sana güven verdi ve bu mükafatını da bekle." Amr bin Ümeyye´nin bu sözlerine karşı Necaşi mü´min bir kimseye yaraşan şu cevabı verdi: "Ben Hz.Muhammed´in, ehli kitap tarafından beklenen ümmi bir Peygamber olduğuna şehadet ediyorum. Musa´nın eşeğe binen bir Peygamber geleceğine dair verdiği müjde, İsa´nın deveye bi nen bir Peygamber geleceğine dair vermiş olduğu müjde gibi-dir. Gözle görülen şey haberle duyulan şeyden daha sağlam ve sadra daha şifa vericidir." Böyle dedikten sonra Amr bin Ümeyye´ye bir mektup vererek Peygamber efendimize gönder di. Mektupta şunlar yazılıydı:

"Rahman ve Rahim olan Allah´ın adıyla. Necaşi Ashame´den Resulullah Muhammed´e. Ey Allah´ın Peygamberi! Allah ki on dan başka tanrı yoktur.

îmdi Ya Rasulullah! Senin mektubun bana ulaştı. Onda İsa´nın durumunu anlatıyorsun. Göklerin ve yerin rabbine an-dolsunki İsa´nın durumu; senin anlattıklarından fazla değil dir. O tıpkı senin anlattığın gibidir. Bize gönderdiğin şeyleri anladık. Amca oğlu Cafer bin ebi Talib ile ashabını da tanıdık. Senin doğru sözlü ve Allah tarafından doğrulanmış bir elçi ol duğuna şehadet ederim. Sana biat ettim. Amcan oğlu vasıtasıy la alemlerin rabbi olan Allah´a teslim olup müslüman oldum ve ona da biat ettim."

Necaşi´nin bu cevabı açık ve sarih idi. Peygamber efendimiz ona, askerlerine ve kavminin ileri gelenlerine hitaben mektu bunu yazmıştı. Kendisi müslüman oldu. Beraberinde bulunan kimseleri islamiyete davet etti ama onları iman etmeye zorla­madı. Sadece davet etmekle yetindi: - Zira Cenab-ı Allah şöyle buyuruyor: "Dinde zorlama yoktur. Doğruluk sapıklıktan seçi lip belli olmuştur." Necaşi de bu doğruluğu etrafındaki kimse lere açıkladı. O adil bir hükümdardı. İnsanlara güven vermişti. Yüce Allah´a iman etti. Peygamber efendimizin tebliğ ettiği hak kelimeye tereddüt etmeksizin icabet etti, ama kavmi iman etmedi.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Peygamber Efendimizin Necaşi´ye Gönderdiği Mektup
« Posted on: 28 Ocak 2021, 11:17:35 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamber Efendimizin Necaşi´ye Gönderdiği Mektup rüya tabiri,Peygamber Efendimizin Necaşi´ye Gönderdiği Mektup mekke canlı, Peygamber Efendimizin Necaşi´ye Gönderdiği Mektup kabe canlı yayın, Peygamber Efendimizin Necaşi´ye Gönderdiği Mektup Üç boyutlu kuran oku Peygamber Efendimizin Necaşi´ye Gönderdiği Mektup kuran ı kerim, Peygamber Efendimizin Necaşi´ye Gönderdiği Mektup peygamber kıssaları,Peygamber Efendimizin Necaşi´ye Gönderdiği Mektup ilitam ders soruları, Peygamber Efendimizin Necaşi´ye Gönderdiği Mektupönlisans arapça,
Logged
17 Şubat 2016, 18:38:57
Damla
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 3.120


« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2016, 18:38:57 »

Selamun aleykum..
Emeğinize sağlık
Paylaşım için teşekkürler
Rabbim razı olsun..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
30 Aralık 2020, 07:51:53
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.446« Yanıtla #2 : 30 Aralık 2020, 07:51:53 »

Esselâmü Aleyküm. Emeği geçen kardeşlerimizden Allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &