> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Peygamber Efendimizin, Kızı ile Vedalaşması
Sayfa: [1] 2 3 4 5   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamber Efendimizin, Kızı ile Vedalaşması  (Okunma Sayısı 6095 defa)
21 Aralık 2009, 16:53:09
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 21 Aralık 2009, 16:53:09 »Peygamber Efendimizin, Kızı ile Vedalaşması


Cenab-ı Allah, bir insan olan peygamberini -çocuklarını peş-peşe elinden alarak- imtihan etmişti. En çok sevdiği zevcesi olan Hatice´den ona altı evlat nasib etmişti. Bunların ikisi er kek dördü kız idi. Kasım ile Tayyib´i gençlik çağındayken kay betmişti. Bundan sonra hicret diyarındayken üç kızını; Bedir gazvesinde Rukiyye´yi, sonra Zeyneb´i, sonra da Ümmü Gül-süm´ü kaybetmişti. İhtiyarlık döneminde de en küçük çocuğu İbrahim´i kaybederek musibete uğramıştı. İbrahim onun göz aydınlığı idi. Onu defnettikten sonra başındaki musibete katla narak Uhud dağına yönelip şöyle demişti: "Ey dağ, benim üze rimdeki musibetleri sen taşıyamazsın!" Beşeriyetin Peygamber sükûnetini hiç bozmadan böyle konuşmuş ve ağlamıştı. "Ağla mak Rahmandan, bağırıp çağırmak ise şeytandandır!" demişti. Geride evlatlarından sadece kızı Fatımatüzzehra kalmıştı. O da ashabından en çok sevdiği Ali´nin zevcesiydi. Hz. Fatıma, kay bettiği bütün çocuklarının sevgisini üzerinde toplamıştı. Ba basının şefkat ve muhabbetine yalnız başına sahip olmuştu. Şu halde peygamber efendimiz yaptığı bu umumi vedadan sonra özel olarak Fatıma ile vedalaşacaktı. Buhari ve Müslimin sa hihlerinde Hz. Aişe´nin şöyle dediği rivayet edilir:

"Resulallah (s.a.v) in zevceleri gelip yanında toplandılar. Hiçbiri dışarıda kalmamıştı. O sırada Fatıma da geldi. Yürü yüşü tıpkı babasınınki gibiydi. Resulallah (sa.v.) efendimiz ona: "Hoşgeldin ey kızcağızım!" deyip sağ tarafına oturttu. (Başka bir rivayete göre ise sol tarafına oturttu.) Sonra ona giz li birşey fısıldayınca Fatıma ağladı. Ardısıra yine kulağına giz li bir şey fısıldayınca Fatıma gülmeye başladı.

Ben Fatıma´ya dedim ki: Resulallah sana gizli bir şey fısıl dayınca sen ağlamaya başladın. Sonra başka bir şey fısıldayın ca gülmüştün. Bunu bana anlatır mısın?"

Fatıma: t(Ben Resulallah´ın sırrını ifşa edecek değilim" dedi. Fatıma vefat edeceği sırada kendisine yine dedim ki: "Senin üzerinde olan hakkım için o sırrı bana anlat"

Fatıma dedi ki: "İşte şimdi olur. O zaman babam ilk fısılda-yışında kulağıma dedi ki: "Cebrail her sene Kur´an-ı Kerimi bir defa bana arzederdi. Bu sene ise iki defa arzetti. Herhalde ece lim yaklaştığı için bana böyle yaptı. Kızım Allah´tan sakın, sabirli ol. Ben senin için ne güzel bir selefim" Böyle dediği için ağladım sonra yine kulağıma birşey fısıldadı ve dedi ki: uMüfminlerin kadınlarının hanım efendisi veya bu ümmetin kadınlarının hanım efendisi olmaktan hoşlanmaz mısın?" Böy le dediği için de güldüm."

Resulallah (s.a.v) efendimiz kızı ile böyle vedalaşmıştı. Riva yete göre kendisinin vefatından sonra ilk vefat edip kendisine kavuşan da, kızı Fatıma olmuştu. Bu iyilik sever ve hayırlı ba banın, çiçek misali kizi Zehra ile yaptığı vedalaşma idi. Kızı bu ümmetin kadınlarının hanım efendisiydi.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Peygamber Efendimizin, Kızı ile Vedalaşması
« Posted on: 28 Ocak 2021, 01:33:58 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamber Efendimizin, Kızı ile Vedalaşması rüya tabiri,Peygamber Efendimizin, Kızı ile Vedalaşması mekke canlı, Peygamber Efendimizin, Kızı ile Vedalaşması kabe canlı yayın, Peygamber Efendimizin, Kızı ile Vedalaşması Üç boyutlu kuran oku Peygamber Efendimizin, Kızı ile Vedalaşması kuran ı kerim, Peygamber Efendimizin, Kızı ile Vedalaşması peygamber kıssaları,Peygamber Efendimizin, Kızı ile Vedalaşması ilitam ders soruları, Peygamber Efendimizin, Kızı ile Vedalaşmasıönlisans arapça,
Logged
09 Ocak 2014, 14:41:05
Zeynep 8D

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 2.287« Yanıtla #1 : 09 Ocak 2014, 14:41:05 »

 "Ağlamak Rahmandan, bağırıp çağırmak ise şeytandandır!"
Ağlamanın Allah'tan bağırıp çağırmanın şeytandan olduğunu bilmiyordum. Allah kimseye evlat acısı çektirmesin.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

İlim servetten üstündür. Çünkü serveti sen korursun; oysa ilim seni korur.
09 Ocak 2014, 14:45:44
Rabia nur kaplan 8.D

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 461« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2014, 14:45:44 »

"Ağlamak Rahmandan, bağırıp çağırmak ise şeytandandır!"
Ağlamanın ALLAH'tan bağırıp çağırmanın şeytandan olduğunu bilmiyordum. ALLAH kimseye evlat acısı çektirmesin.
bende zeynep2e katılıyorum
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
09 Ocak 2014, 14:51:48
Yusuf 8D

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 6


« Yanıtla #3 : 09 Ocak 2014, 14:51:48 »

Allah Kimseyi Evlatlarıyla İmtihan etmesin...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
13 Nisan 2014, 02:50:19
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #4 : 13 Nisan 2014, 02:50:19 »

 Efendimizin ,Hazreti Fatıma Annemizle olan veda  konuşmasını okurken duygulanmamak elde değil..Nasıl bir muhabbettir bu..Cahiliye dönemine inat kız evladnı duyulan ne eşsiz bir muhabbbet..Herşeyiyle örnek Efendimize Mevlam bizleri layık eylesin..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3 4 5   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &