> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Peygamber (Sav)´in Mescid-i Harama Girişi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamber (Sav)´in Mescid-i Harama Girişi  (Okunma Sayısı 956 defa)
19 Aralık 2009, 23:26:23
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 19 Aralık 2009, 23:26:23 »Peygamber (Sav)´in Mescid-i Harama Girişi

Resulullah (s.a.v.) sancağını Hacun mıntıkasına diktikten sonra muhacir ve ensarın koruma çemberi içinde yürüyerek Beyti harama gitti. Haceri esvede yönelerek onu istilam etti. Sonra Beyti Tavaf etti. Beytin çevresinde 360 put vardı. Birbi rine bitişik vaziyette duran putlara elindeki yayla vurarak: "Hak geldi batıl zail oldu, şüphesiz batıl zail olacaktır. Batıl asla bir daha geri gelmez" dedi. Elindeki yayla vurması nede­niyle putlar yüzüstüdüşmeye başladılar. Peygamber efendimiz devesinin üzerinde beyti tavaf etti. Deve üzerinde tavaf etmesi haram değildi. Öte yandan elinde Kabe´nin anahtarı bulunan Hz.Ali geldi. Anahtarı peygamber efendimize teslim etti; hicabet ve şikayet vazifelerinin yine Abbas´ın elinde bırakılmasını istedi.

Osman bin Talha´yı çağıran Peygamber efendimiz Kabenin anahtarını ona verdi. Osman bin Talha, aynı yolculuk sonucun da müslüman olan üç kişinin üçüncüsüidi. Diğer iki kişi ise Ha-lid bin Velid ile Amr bin As idi.

Peygamber efendimiz Osman bin Talha´ya emir vererek Ka-be-i Muazzamanm kapısını açtırdı. Kapı açıldı ve içeriye girdi. İçeride yontulmuş taşlardan putlar gördü. Bu taşlardan birinde ibrahim ve İsmail peygamberlerin fal oklarıyla kısmet falı açan resimlerini gördü: "Bu resimleri yapanları Allah kahretsin. Al lah´a andolsun ki, ibrahim ve ismail peygamberler asla bu ok larla fal açmamışlardır!" dedi. Kabe-i muazzamanm içinde Od ağacından yapılma bir güvercin heykeli gördü. Bunun üzerine, emir vererek bütün resim ve heykellerin yok edilmesini istedi. Kabe´nin içi resim ve heykellerden arındırıldıktan sonra kapıyı üzerine kilitledi. Üsame ile Bilal de yanında bulunuyorlardı. Kapının karşı tarafındaki duvara yöneldi. Kendisiyle duvar arasında üç ziralık bir mesafe kalınca durup namaz kılmaya başladı. Namazı tamamladıktan sonra Kabe´nin içinde dolaşıp tekbir getirdi, sonra da kapıyı açıp dışarı çıktı. Kureyşliler Mescid-i haramı doldurmuş vaziyette kendisini beklemekteydi ler. Allah´ın mabedinden çıkıp yanlarına vardı. Sanki Beytin Rabbinin yanından gelmekteydi. O beytin Rabbi ki orayı güven li bir harem kıldı. Çevresinde insanlar birbirlerini kapıp götür mekteyken orası emin bir yer olarak kalmıştı. Kureyşliler pey gamber efendimizin kendilerine nasıl bir muamelede bulunaca ğını düşünerek dehşete kapılmışlardı. Allah´ın ResülüKabe´nin kapısının iki tarafını tutarak şöyle dedi: "Allah´tan başka tanrı yoktur. O, birdir ortağı yoktur. Va´dini gerçekleştirdi. Kuluna yardım etti. Yalnız başına grupları ve fırkaları hezimete uğrat tı. Bilesiniz ki, bütün kan davaları ve intikam meseleleri şu iki ayağımın altındadır. Ancak eskiden kalma Kabe hizmetkarlığı ve hacılara su verme görevi olan sikaye geleneği devam edecek tir. Kasden ya da kaste benzer öldürmenin cezası, diyeti muğal-lazadır. Yani bunun için tam diyet verilecektir. Yavruları ka rınlarında olan kırk deve, diyet olarak maktulun akrabalarına ödenecektir. Ey Kureyş topluluğu! Şüphesiz ki Yüce, Allah cahiliyyet ve kibrini sizden giderdi. Atalarla övünmenizi yok etti. Bütün insanlar Ademdendirler. Adem ise topraktandır!"

Böyle dedikten sonra peygamberimiz şu ayeti celileyi okudu: "Ey insanlar! Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık. Birbi rinizi tanıyasmız diye sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Allah yanında en üstün olanınız. (Allah buyrukları dışına çıkmak tan) en çok korunanınızdır. Allah bilendir. Haber alandır." (Hucurat: 13)


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Peygamber (Sav)´in Mescid-i Harama Girişi
« Posted on: 28 Ocak 2021, 12:20:38 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamber (Sav)´in Mescid-i Harama Girişi rüya tabiri,Peygamber (Sav)´in Mescid-i Harama Girişi mekke canlı, Peygamber (Sav)´in Mescid-i Harama Girişi kabe canlı yayın, Peygamber (Sav)´in Mescid-i Harama Girişi Üç boyutlu kuran oku Peygamber (Sav)´in Mescid-i Harama Girişi kuran ı kerim, Peygamber (Sav)´in Mescid-i Harama Girişi peygamber kıssaları,Peygamber (Sav)´in Mescid-i Harama Girişi ilitam ders soruları, Peygamber (Sav)´in Mescid-i Harama Girişiönlisans arapça,
Logged
29 Aralık 2020, 02:08:22
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.272


« Yanıtla #1 : 29 Aralık 2020, 02:08:22 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
29 Aralık 2020, 14:50:01
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.502Site
« Yanıtla #2 : 29 Aralık 2020, 14:50:01 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bu kutlu davadan bizleri ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
30 Aralık 2020, 07:50:41
Es-Sabur

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.258


« Yanıtla #3 : 30 Aralık 2020, 07:50:41 »

Peygamber Efendimiz Mescid i Harama gittiğinde oradaki putları kırmış ve etrafında tavaf etmiştir tavafı deve üzerinde yapmıştır
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
02 Ocak 2021, 07:23:17
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.446« Yanıtla #4 : 02 Ocak 2021, 07:23:17 »

Aleyküm Selâm. Rabb'im paylaşım için razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &