> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Namazın Farz Kılınışı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Namazın Farz Kılınışı  (Okunma Sayısı 1742 defa)
14 Aralık 2009, 23:54:02
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 14 Aralık 2009, 23:54:02 »Namazın Farz Kılınışı


"Ey elbisesine bürünen, kalk, uyar. Rabbini tekbir etti. Elbi seni temizle. Pislikten kaçın. Verdiğini çok bularak başa kak ma. Rabbin için sabret" ayetiyle, Peygamber efendimiz risaleti tebliğ etmek ve insanları Allah´ın emrine, dinine çağırmakla yükümlü kılınmıştı. Fakat namazsız din olamaz. Mutlaka her din için bir namaz vardır. Çünkü her dinde bir ibadetin bulun ması zorunludur. Namazsız ibadet olamaz. Namaz, dinin direği ve esaslı rüknüdür. Bu sebeple namazın farz kılınmasıyla teb liğ görevinin verilmesi aynı zamanda olmuştur. Çünkü namaz, bütün dinlerde ortak bir ibadettir. Ravilerin anlattıklarına gö re, Peygamber efendimiz risaletle görevlendirildiğinde, biri sa bah, diğeri de akşam olmak üzere iki defa namaz kılmakla yükümlü tutulmuş. Sabah ve akşamdan her birinde iki rekat namaz kılması farz kılınmıştır. Şafii´nin ashabından olan Müzeni, bu hususta şöyle der: Namaz, Mirac´dan önce farz kılın mıştı. Biri gün batınımdan Önce, biri de gün doğuşundan önce kılınırdı. Buna delil olarak şu ayet-i kerimeyi gösterebiliriz: "Rabbini çok an, akşam sabah (O´nu) teşbih et" cai-i îmran: 4i)

Hz. Aişe, kızkardeşinin oğlu Urve bin Zübeyr´in rivayetin den naklederek şöyle demektedir: "Namaz ikişer rekat olarak farz kılındı. Sonra Cenab-ı Allah hazarda dört rekat olarak tak viye etti. Seferde ise iki rekat olarak kılınmasını kabul buyur du." Bundan da anlaşılıyor ki namaz, İslam´ın başlangıcında farz kılınmıştır. Evet, namaz müslüman olan herkese bu şekil de ve bu miktarda farz kılınmıştı. Nafile namazlara gelince, di leyen dilediği kadar kılabilirdi. Peygamber efendimiz de fazla namaz kılmakla emrolunmuştu. Cenab-ı Allah, Peygamber efendimizden fazla namaz kılınmasını istediğine işaret ederek şöyle buyurmuştur: "Ey örtüsüne bürünen, gecenin yarısında, istersen biraz sonra, istersen biraz önce bir müddet için kalk ve ağır ağır Kur´an oku. Doğrusu biz, sana, taşıması ağır bir söz vahyedeceğiz. Gerçekten gece kalkışı daha tesirli ve (o zaman) okumak daha elverişlidir. Çünkü gündüz, seni uzun süre alıko yacak İşler Vardir." (Muzemmil: 1-7)

Kavilerin anlattıklarına göre, Peygamber efendimize namazı ve abdesti Cebrail öğretmişti. Anlatıldığına göre Peygamber efendimiz, Mekke-i Mükerreme´nin yukarı taraflarındayken Cebrail yanına gelmiş, topuğuyla ona dürterek vadinin ucuna gelmesini işaret etmiş. Peygamber efendimiz de suya doğru onu takip etmiş, Cebrail o sudan abdest almış. Böylece Peygamber efend miz namazdan önce abdest almak gerektiğini anlamış.

Siyer kitapları bu uhaberi muttasıl olmayan bir senetle riva yet etmişlerdir. Ancak bu haber, Zeyd bin Harise´den muttasıl olarak rivayet edilmiştir. Bundan da anlaşılıyor ki, her namaz için abdest farz kılınmıştır. Bu da Peygamber efendimiz Mek ke-i Mükerreme´deyken olmuştur. Önceleri namaz, iki vakitte, ikişer rekat olarak farz kılınmış, bu farziyet bir süre bu şekilde devam ettikten sonra, öğle, ikindi ve yatsı vakitlerinde dörder rekat, akşam vaktinde üç rekat ve sabah vaktinde de iki rekat olarak değiştirilmiştir. Tabii ki, bu belirttiğimiz rekatlar, farz namazlardır ve sünnetlerden ayrıdır. Sünnetlerin hangi vakitte Vaç rekat olarak kılınacağı, fıkıh kitaplarındaki ibadet bö lümlerinde açıklanmıştır.

Ama alimler, pratikte hiç bir yaran olmayan bir hususu an latmışlardır. Şöyle ki: Bi´set esnasında farz kılınan namazlarla, hicretten bir sene önce Miraç gecesinde farz kılınan namazların durumu ne olacaktır? Buna cevaben alimler şöyle demişlerdir: Miraç gecesinde farz kılınan namazlar, daha önceleri bi´set es nasında farz kılınan iki namazla yetinme hususunu ortadan kaldırmışlardır. Bu husus, Peygamber (sav)´in tatbikatıyla sa bittir, îcma da-bu şekildedir. Böylece Miraç gecesinde farz kılı nan beş vakit namazın, dinin zaruretinden olduğu anlaşılmış tır. Bunu inkar eden kafir olur.

Farz namazların beş vakitte kılınacağına Kur´an-ı Kerim işaret etmiştir: "Namazları ve orta namazı koruyun." (Bakara: 238) Alimlerin anlattıklarına göre orta namaz, ikindi namazıdır. Ce-nab-ı Allah, namazların bütün vakitlerine işaret ederek şöyle buyurmuştur:

"Akşamlarken ve sabahlarken, öğle ve ikindi vaktinde Al lah´ı -ki göklerde ve yerde hamd O´na mahsustur- teşbih edin, namaz kılın." (Rum: 17-18)

Sabah namazına işarette bulunmak için: "Sabaha ererken", ikindi namazına işarette bulunmak için de: "Akşama girerken" denilmiştir. Akşam ve yatsı namazlarına işarette bulunmak için: "Günün sonunda" buyurulmuştur. Günün sonundan ka sıt; akşam ve yatsı namazlarıdır. Hatta bazı fıkıhçıların söyle diklerine göre, akşam ile yatsı namazlarının vakitleri birdir. Önce akşam namazı, sonra da yatsı namazı kılınır.

Ayet-i kerime´de öğle namazına ise sarih bir ifade ile işarette bulunulmuştur: "Öğleye erdiğiniz zaman..." (Rum:18)

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Namazın Farz Kılınışı
« Posted on: 27 Şubat 2021, 15:36:06 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Namazın Farz Kılınışı rüya tabiri,Namazın Farz Kılınışı mekke canlı, Namazın Farz Kılınışı kabe canlı yayın, Namazın Farz Kılınışı Üç boyutlu kuran oku Namazın Farz Kılınışı kuran ı kerim, Namazın Farz Kılınışı peygamber kıssaları,Namazın Farz Kılınışı ilitam ders soruları, Namazın Farz Kılınışıönlisans arapça,
Logged
21 Şubat 2021, 03:28:27
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.381


« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2021, 03:28:27 »

Esselamu aleyküm.uzerimize farz olan namazı hakkıyla ihya eden ve Allah'ın rızasına kavuşan kullardan olalım inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &