> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Mut´a Nikahıyla İlgili Özel Hükümler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mut´a Nikahıyla İlgili Özel Hükümler  (Okunma Sayısı 1280 defa)
19 Aralık 2009, 22:41:44
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 19 Aralık 2009, 22:41:44 »Mut´a Nikahıyla İlgili Özel Hükümler


1- Mut´a nikahında eşler birbirlerine mirasçı olamazlar. Yani kadın ile erkekten herhangi biri vefat ettiği takdirde diğeri ona mirasçı olamaz. Çünkü miras durumu iki eş arasında sabit olur. Halbuki bunlar fıkıhçılarm ittifakına göre karı koca değil dirler.

2- Mut´a nikahında talak, zihar, i´la ve diğer evliliği sona er dirici hükümler cereyan etmez. Ancak bu nikah Mut´a süresi nin nihayete ermesiyle sona erer.

3- Mut´a nikahından sonra kadının iki hayız görerek iddet süresini doldurması gerekir ki, bu da 45 günü geçmez. Yani iki hayız görmesi 45 günü geçerse, 45 gün beklemesi gerekir.

4- Mut´a nikahı ile bir arada bulunan eşlerden erkeğin ölme si durumunda kadının vefat iddetini beklemesi gerekmez. Çün kü vefat iddeti normal evli erkeğin Ölümü durumunda sözkonu-su olur. Aksine Mut´a nikahından sonra ayrılan kadının iki ha yız beklemesi ve böylece iddet süresini doldurması gerekir. So nuç olarak bu hükümler Mut´a nikahını mubah kılan şiaya gö redir. Bu hükümlerin evlilikle ilgisi yoktur. Aktardığımız bu hükümleri, onların yani şiilerin kitaplarından naklettik. Ora dan aldık ve yine oraya iade ediyoruz.

Şiay-ı imamiyenin benimsediği ve caiz gördüğü bu hükümler üzerinde dikkat edilmesi gereken husus şudur ki, Mut´a nika hıyla kadın ve erkeğin bir araya gelmesine evlilik denmez, do layısıyla bizim nazarımızda bunun hükmü de olmaz. Bu, Avru palıların ifade ettikleri gibi dost tutma türünden bir ilişkidir. Ya da Kur´an-ı Kerim´de kesinlikle ve ebediyen yasaklanmış olan metres tutma türünden bir ilişkidir. Çünkü kadın ile er kek ancak evlilik ile birbirleriyle ilişki içine girebilirler. Bunun dışındaki ilişkiler kadını hakir kılar ve onu bir eşya seviyesine düşürür. Erkek şehevi arzusunu tatmin etmek için Mut´a nika hında kadını bir eşya olarak satın almakta, şehvetini tatmin et tikten sonra da onu bir kenara atmaktadır. Onu ücretle tuttu ğu bir eşya konumuna getirmektedir. Halbuki noksanlıklardan münezzeh olan yüceAllah, cinsel organların ancak evlilik akdi ile ya da cariyelik ile kadın ve erkeğe helal kılındığını açıklaya rak şöyle buyurmuştur: "Felaha ulaştı o mü´minler ki, onlar namazlarında saygılıdırlar: Onlar boş şeylerden yüz çevirirler. Onlar zekatı verirler ve onlar ırzlarını korurlar. Ancak eşleri, yahut ellerinin sahip olduğu (cariyeler) hariç (bunlarla ilişkile rinden dolayı da) onlar kınanmazlar. Ama bunun ötesine git mek isteyen olursa, işte onlar haddi aşanlardır." (Mu´minun: 1-7)

Bu Kuranı nas, cinsel organların ancak evlilik ya da cariye lik bağı ile mubah kılınacağını kesinlikle ifade etmektedir. Ev lilik ve cariyelik dışına çıkarak cinsel arzusunu tatmin etmek isteyen kimse, haddi aşan ve günaha giren kimsedir. Mut´a ni kahıyla cinsel isteklerini tatmin eden kimse, haddi aşan ve gü naha giren kimsedir. Kur´an-ı Kerim Metres tutmayı kesin bir ifadeyle yasaklamıştır. Mut´a nikahıyla kadın ve erkeğin bir araya gelmesi de metres veya dost tutma türünden bir ilişkidir. Nitekim bunu daha önce söylemiştik. Mut´a nikahının haramh-ğı Kur´an nassı ile sabittir. Zira noksanlıklardan münezzeh olan yüce Allah şöyle buyurmuştur:

"Bunlardan (bu yasak kılınanlardan) ötesini, iffetli yaşa mak, zina etmemek şartıyla mallarınızla istemeniz (mehirlerini verip almanız) size helal kılındı." (Nisa: 24) Şu halde metres tutmak, bu Kur´an nassı ile haram kılınmıştır. Yüce Allah cari yelerle evlenmeye şu ayet-i kerimede değinmektedir:

"İçinizden inanmış hür kadınlarla evlenmeye gücü yetmeyen kimse, elleriniz altında bulunan inanmış genç kızlarınız (olan cariyeleriniz)den alsın. Allah sizin imanınızı daha iyi bilir. He piniz bir birinizdensiniz (Hepiniz Adem soyundansınız. İnsan lık bakımından aranızda bir fark yoktur.) Öyle ise iffetli yaşa maları, zina etmemeleri ve gizli dost tutmamaları şartıyla sa hiplerinin izniyle onlarla evlenin. Ücretlerini (mehirlerini) de

güzelce Verin." (Nisa: 25)

Metres ve gizli dost tutmanın yasaklığı, kitabi kadınlarla ev lenmenin helal kılındığı açıklanırken ortaya konulmakta ve bu konuda yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

"Bugün size iyi ve temiz şeyler helal kılındı. Kendilerine ki tap verilenlerin yemeği size helal, sizin yemeğiniz de onlara he laldir. Ve inananlardan namuslu hür kadınlar ve sizden önce kendilerine kitap verilenlerden namuslu hür kadınlar- zina et meksizin, gizli dost tutmaksızın namuslu bir biçimde mehirle rini verdiğiniz takdirde- size helaldir." (Maide: 5)

Gizli dost veya metres tutmak, bir erkekle kadının belli bir süre ve belirli bir ücret karşılığında nikah akdi olmaksızın bir arada yaşamak üzere anlaşmalarıdır. Bu süre sona erdiğinde ikisi birbirlerinden ayrılırlar. Bu, Mut´a nikahıyla aynı şeydir.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Mut´a Nikahıyla İlgili Özel Hükümler
« Posted on: 28 Ocak 2021, 11:04:46 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mut´a Nikahıyla İlgili Özel Hükümler rüya tabiri,Mut´a Nikahıyla İlgili Özel Hükümler mekke canlı, Mut´a Nikahıyla İlgili Özel Hükümler kabe canlı yayın, Mut´a Nikahıyla İlgili Özel Hükümler Üç boyutlu kuran oku Mut´a Nikahıyla İlgili Özel Hükümler kuran ı kerim, Mut´a Nikahıyla İlgili Özel Hükümler peygamber kıssaları,Mut´a Nikahıyla İlgili Özel Hükümler ilitam ders soruları, Mut´a Nikahıyla İlgili Özel Hükümler önlisans arapça,
Logged
29 Aralık 2020, 02:34:10
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.272


« Yanıtla #1 : 29 Aralık 2020, 02:34:10 »

Esselamu aleyküm.rabbim bizleri helal daire de yaşayan helal daire de nikah kıyan kullardan olalım inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
04 Ocak 2021, 03:19:08
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.446« Yanıtla #2 : 04 Ocak 2021, 03:19:08 »

Aleyküm Selâm. Rabb'im bizleri her zaman rızasına uygun şekilde yaşayan kullarından eylesin.. Amin Ecmâin
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
05 Ocak 2021, 15:25:17
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.502Site
« Yanıtla #3 : 05 Ocak 2021, 15:25:17 »

Ve aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &