> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Müslümanların yedikleri darbenin bazı sebepleri vardır
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Müslümanların yedikleri darbenin bazı sebepleri vardır  (Okunma Sayısı 837 defa)
18 Aralık 2009, 22:39:42
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 18 Aralık 2009, 22:39:42 »Müslümanların yedikleri darbenin bazı sebepleri vardır


1- İslam ordusunun safları arasında yalnızca ganimet mak sadıyla Uhud´a gelmiş olan askerler bulunuyordu. Bunlar Be-dir´e kıyaslama yaparak Uhud´da da bir zafer kazanılacağına kesin gözle bakmaktaydılar. Daha savaş başlamadan önce bunların ganimet peşinde oldukları anlaşılmıştı. Çünkü savaş başlamadan önce, islam ordusunda bulunan gruplardan ikisi bozulmaya yüz tutmuştu. Ama onların yardımcısı Allah idi. Noksanlıklardan münezzeh olan yüce Allah şöyle buyuruyordu: "Sizden dünyayı isteyen ve ahireti isteyen vardır" Dünyayı ve dünyalığı isteyenler ganimetlerin peşine koşmuş, Hz. Peygam berin emrine karşı gelmişlerdi.

Savaştan sonra ganimet elde etmek ve dünyalığa kavuşmak isteyenler kendi nefislerinin kaygısına düşmüşler, emre itaat sizlikten dolayı pişman olmuşlardı. Çünkü bunlar ganimet elde edemedikleri gibi, darbe de yemişlerdi. Savaşın, kumandan ta­rafından belirlenen taktiklere uymayı zorunlu kıldığını düşüne memişlerdi. Oysa kumandana itaat edip dosdoğru yolda yürü dükleri takdirde, Cenab-ı Allah, kendi tevfîki ile onlara yardım edip zafer ihsan edecekti.

îşte bunlar, mü´min askerler arasında cihad hususunda te reddüt ruhu yayıyorlardı. Bunlarla ilgili olarak yüce Allah şöy le buyurmuştur: "Başkalarını iki misline uğrattığımız bir mu sibete kendiniz uğrayınca mı" Bu nereden?" dersiniz? Ey Mu-hammed, de ki: "O, kendi tarafınızdandır." Doğrusu Allah her şeye Kadir´dir. iki topluluğun karşılaştığı günde}sizin başınıza gelen, ancak Allah´ın izniyledir. Bu, inananları da, münafıklık edenleri de belirtmesi içindir. Münafıklık edenlere: "Gelin, Al lah yolunda savaşın veya hiç olmazsa savunmada bulunun" dendiği zaman: "Eğer savaşmayı bilseydik, ardınızdan gelir dik" dediler. Onlar, o gün, imandan çok küfre yakındırlar. Kalblerinde olmayanı ağızlarıyla söylüyorlar. Halbu ki Allah, gizlediklerini onlardan iyi bilir." (Al-i imran-167)

2- islam Ordusu arasında bulunan savaşçılardan bir kısmı, dünyalık peşinde koşanların etkisi altında kalmışlardı. Gani metlerle meşgul olmuş, safları arasında meydana gelen sarsın tıdan sonra müşrikleri kovalamışlardı. Müşrik safları arasında, güçlü sadık ve bahadır mü´minlerin darbeleriyle boşluk, sarsın tı ve panik meydana gelmişti. Fakat mü´minler, onları bellerini kırasıya kovalayıp takip etmemiş, kendilerini kuşatmalarını engellememiş ve öldürücü darbeyi indirmemişlerdi.

3- Dünyalık elde etmek isteyen kumandana isyan suçunu iş lemişler, ahireti elde etmek isteyenler ise bunlara karşı çıkmış lardı. Ama dünyalık peşinde koşanlar, müslüman ordusunun ardını boş bırakmışlardı, işte bunun sonucunda müslümanlar darbe yemişlerdi. Bunda, alınacak ibretler vardır. Fakat buna rağmen mü´minler tam bir hezimete uğramış değillerdi. Bütün bunlar müslümanlarm başına, Cenab-ı Allah´ın kendisine iman edip ahireti dileyenleri, dünyalık peşinde koşup ahiret yurdun da ve Allah katında bulunan mükafatları düşünmeyen kimse lerden seçip ayırd etmesi için gelmiştir.

Bunlar ganimetler peşinde koşarlarken, -ki bu bir ve baldır ahireti isteyen ihlaslı kimseler Hz. Peygamber´in etrafında et ten bir duvar oluşturmuşlardı. O´na gelen kılıç darbelerini kar şılıyor, okları geri püskürtüyorlardı. Kendileri de düşmanlara ok fırlatıyor, büyük kumandan Hz. Peygamber´in emrine uyu yorlardı. Onlar, canlarını Allah´a feda etmişlerdi. O´nun yolun da savaşıyor, Öldürüyor, Ölüyor ve düşman saflarını yarıp Uhud tepesine çıkıyorlardı. Doğal olarak bu durum, düşman darbele rini boşa çıkarıyor, onların zafer ümidini büsbütün kırıyordu. Noksanlıklardan münezzeh olan yüce Allah, mücahitleri vasfe-derken şöyle buyurmuştur: "Allah´ın inananları (günahlardan) arıtması ve kafirleri yok etmesi için insanlar arasında bazen le he, hazan aleyhe çevirir dururuz. Allah zulmedenleri sevmez. Yoksa içinizden cihad edenleri ve sabredenleri belirtmeden cen nete gireceğinizi mi sanıyordunuz?" (Al-i Imran 142)

Sabreden mücahitler diğerlerinden ayrılmıştı. Bunlardan ki mi şehitlik şerbetini içmiş, kimi de şehit olmayı bekliyorlardı. Allah´a vermiş oldukları sözü asla değiştirmemişlerdi. Sonucu ne olursa olsun, Uhud gazası, Hz. Peygamberin de bildirdiği gi bi, müslümanlarm şirkten yedikleri bir darbe ve onlardan aldıkları bir yaradır. Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: "Allah bize yardım edinceye kadar, müşriklere bizden böyle bir darbe isabet edecek değildir"

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Müslümanların yedikleri darbenin bazı sebepleri vardır
« Posted on: 09 Mart 2021, 06:38:13 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Müslümanların yedikleri darbenin bazı sebepleri vardır rüya tabiri,Müslümanların yedikleri darbenin bazı sebepleri vardır mekke canlı, Müslümanların yedikleri darbenin bazı sebepleri vardır kabe canlı yayın, Müslümanların yedikleri darbenin bazı sebepleri vardır Üç boyutlu kuran oku Müslümanların yedikleri darbenin bazı sebepleri vardır kuran ı kerim, Müslümanların yedikleri darbenin bazı sebepleri vardır peygamber kıssaları,Müslümanların yedikleri darbenin bazı sebepleri vardır ilitam ders soruları, Müslümanların yedikleri darbenin bazı sebepleri vardırönlisans arapça,
Logged
09 Şubat 2021, 02:05:52
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.414


« Yanıtla #1 : 09 Şubat 2021, 02:05:52 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bizlere sunulan bu bilgilerden kardeşim.....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
10 Şubat 2021, 01:12:52
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.571« Yanıtla #2 : 10 Şubat 2021, 01:12:52 »

Aleyküm Selâm. Bu bilgileri bizlerle paylaştığınız için Allah sizlerden razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
10 Şubat 2021, 12:49:04
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.597Site
« Yanıtla #3 : 10 Şubat 2021, 12:49:04 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizlerin ilmini artırsın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &