> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Musa (as), Arap Beldelerinde, Risaletle Görevlendirildi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Musa (as), Arap Beldelerinde, Risaletle Görevlendirildi  (Okunma Sayısı 751 defa)
10 Aralık 2009, 23:23:23
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 10 Aralık 2009, 23:23:23 »Musa (as), Arap Beldelerinde, Risaletle Görevlendirildi

Musa peygamber Mısır´da doğdu ve büyüdü. Firavun´un sara yında yetişti. Burada Cenab-ı Allah´ın himayesinde gençlik çağı na erdi. Allah, onu kendi gözetimi ve himayesi altında tuttu. Onu korudu ve ona peygamberlik verdi. Kendisi ile konuşma şerefine ulaşan bir kul yaptı. Ama Rabbi´nin risaleti, doğup geliştiği yer olan Mısır´da değil, Mısır diyarının dışında Arap beldelerinde bir ağacın ardında kendisine ulaştı. Rabbi o ağacın gerisinde kendisi ile konuştu. Bu noktaya şöyle gelinmişti:

Musa Peygamber, İsrailoğulları´ndan birine saldıran Mısırlı bir adamı öldürmüştü. Fakat saldırıya uğramış olan İsrailli adam, Musa peygamberi bir başka Mısırlıyı öldürmeye teşvik et mişti. Musa, bunun bir fitne olduğunu anlamasaydı, ikinci adamı da öldürecekti. Kendi kavminden olan fitneci adama şöyle demiş ti: "Belli ki, sen bir azgınsınl" Böyle diyerek, ikinci kez o fîtneka-rm oyununa gelmedi. Ancak Firavun ve adamlarının, kendisini öldürmek için plan kurduklarını haber alınca Mısır´dan çıktı. Medyen taraflarına yöneldi. O anda şiddetle yardıma ve imdada ihtiyaç hissediyor ve şöyle diyordu: "Rabbim, doğrusu bana indi-receğin hayra muhtacım." (Kasas: 24)

Rabbinden hidayet umarak yine şöyle diyordu: "Umarım ki, Rabbim beni doğru yola iletir." (Kasas: 22) "Medyen suyuna geldi ğinde, davarlarını sulayan bir insan topluluğu buldu. Onlardar, başka, hayvanlarını sudan alıkoyan iki kadın gördü." (Kasas: 23)

Bu iki kız, kendi koyunlarının başkalarınınkine karışmaması için, koyunlarını geride tutuyor ve su başına bırakmıyorlardı. Su yun başındaki kimseler, koyunlarını sulayıp götürdükten sonra arta kalan su ile kendi koyunlarım suluyorlardı. Öncekiler, hay­vanlarını suladıktan sonra kuyunun ağzına büyük bir kaya par çası bırakıyor ve öylece gidiyorlardı. Bu kızlar, o kaya parçasını kuyunun ağzından kaldıramadıkları için, sadece oradaki ha vuzda arta kalan su ile kendi hayvanlarını sulayabiliyorlardı. Al lah´ın rahmetine muhtaç olan Musa, bedenen zayıf olan o iki kıza: " ´Derdiniz nedir?´ dedi. ´Çobanlar ayrılana kadar biz sulamayız Babamız çok yaşlıdır. Onun için bu işi biz yapıyoruz´ dediler." (Ka sas: 23) ´

Çobanlar hayvanlarını sulayıp gittikten sonra, Musa kuyu ba şına gelerek, ağzındaki büyük kaya parçasını kaldırıp bir kenara bıraktı. Su çekerek iki kızın hayvanlarını suladı.

Bundan sonra o iki kız, eve gidip babalarına o güçlü ve güveni lir kimsenin, yani Musa´nın bu yardımını anlattılar. Bunun üzeri ne babalan da Musa´yı çağırıp yanında sekiz, ya da on yıl süreyle ücretli olarak çalıştırdı. Musa bu süreyi tamamladı. Yani on yıl müddetle o iki kızın babalarının yanında çalıştı.

"Musa, süreyi bitirip ailesiyle yola çıkınca Tur´un (sağ) yanın da bir ateş gördü. Ailesine dedi ki: ´Siz durun, ben bir ateş gör düm, belki ondan size bir haber getiririm, yahut bir ateş koru (ge tiririm) de ısınırsınız.´ Oraya gelince o mübarek yerdeki vadinin sağ kıyısında bir ağaçtan kendisine seslenildi: ´Ey Musa, muhak kak alemlerin Rabbi Allah, benim, ben!´" (Kasas: 29- 30)

Ebu´l- Fida´nın "Kısas-ül- Enbiya" adlı kitabında da anlattığı gibi Medyen, Cenab-ı Allah´ın, içinde yaşamakta oldukları Eyke-liler´i helak etmiş olduğu şehirdir. Eykeliler Şuayb peygamberin kavmidir. Onların helakleri Musa peygamberden önce olmuştur.

Görüldüğü gibi, Medyen Arap beldelerinden biridir. Musa pey gambere risalet orada gelmiştir. Firavun´un beldesi olan Mı sır´dan uzaklaşarak nefsi temizlenip arman Musa, on yıl süre ile çalıştıktan sonra Medyen´de ilahi risalete muhatap olmuştur.

Musa´nın, Sina toprağındaki Tur dağının yan tarafında ilahi ri salete muhatap olduğu konusunda nas bulunduğunu söyleyenler vardır. Biz bu sözüngerçek olduğunu kabul ediyoruz; ancak Mu sa, Firavun ile onun etkisinden ve zorbalığından, kavmini zillet ve meskenet üzere terbiye etmesinden uzaklaşıp temizlenmesinden, arınmasından sona ilahi risalete muhatap olmuştur. Firavun´un zamanında Mısır´da bolluk ve verimle, zillet ve meskenet bir ara da görülüyordu.

Medyen şehrinin Şam taraflarındaki Arap beldelerinden biri olması ile, Hz. Musa´nın Tur dağının yanında peygamberlikle gö revlendirilmesini nasıl bağdaştırabiliriz?

Bu soruya, "Kısas-ül- Enbiya" adlı eserinde Ebu´l- Fida şöyle cevap verir: "Musa, kayınpederinin yanından zevcesiyle birlikte ayrılıp yola çıktı. Birçok tefsircinin anlattığına göre, sılaya kavuş ma özlemi içindeydi. Mısır´daki akrabalarını gizlice ziyaret etmek için yola koyuldu. Beraberlerinde çocukları ve davar sürüleri de vardı. Bu davar sürülerini, Medyen´de ikamet ettiği müddet için de elde etmişti. Cenab-ı Allah onu, insanlara üstün kilmiş ve ken disiyle konuşan bir kimse olma şerefine mazhar etmişti. Fira-vun´a elçi olarak gönderdi. Şuayb peygamber onu, Mısır toprağın da kurtarmıştı. On yıl süreyle yanında tutmuş ve himaye etmişti. Bu süre içinde onu, azgın Firavun´un zulmünden korumuştu. İşte Musa, Rabbinin risalet emrini tebliğ etmek üzere Firavun´a gidi yordu. O Firavun ki, azgınlık ve taşkınlık yapmıştı. Kendini zen gin gördüğü için haddi aşmıştı.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Musa (as), Arap Beldelerinde, Risaletle Görevlendirildi
« Posted on: 19 Ocak 2021, 03:15:41 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Musa (as), Arap Beldelerinde, Risaletle Görevlendirildi rüya tabiri,Musa (as), Arap Beldelerinde, Risaletle Görevlendirildi mekke canlı, Musa (as), Arap Beldelerinde, Risaletle Görevlendirildi kabe canlı yayın, Musa (as), Arap Beldelerinde, Risaletle Görevlendirildi Üç boyutlu kuran oku Musa (as), Arap Beldelerinde, Risaletle Görevlendirildi kuran ı kerim, Musa (as), Arap Beldelerinde, Risaletle Görevlendirildi peygamber kıssaları,Musa (as), Arap Beldelerinde, Risaletle Görevlendirildi ilitam ders soruları, Musa (as), Arap Beldelerinde, Risaletle Görevlendirildiönlisans arapça,
Logged
06 Ocak 2021, 17:10:45
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.479Site
« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2021, 17:10:45 »

Esselamü aleyküm Hz. Musa sarayda büyüyüp sarayı yıkmıştır. Rabbim bizlere de bu kötü dünya düzeninde büyüsek de bu düzeni yıkmayı nasip eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
07 Ocak 2021, 12:46:37
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.412« Yanıtla #2 : 07 Ocak 2021, 12:46:37 »

Aleyküm Selâm. Bilgiler için Allah razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &