> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Medine´ye Giriş
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Medine´ye Giriş  (Okunma Sayısı 988 defa)
16 Aralık 2009, 23:39:39
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 16 Aralık 2009, 23:39:39 »Medine´ye Giriş


Resulullah (s.a.v.)ın Medine´ye girişi Medine halkı, onlardan sonra gelecek olan nesiller ve tüm insanlık için kutlu bir gün oldu. Çünkü o gün Mekke´de sabit, belirli ve genel bir düzene bağlı kalınmadan yapılan islam daveti umumilik niteliği kaza narak Medine´ye intikal etmişti. Daha önce Mekke´de uyulan ve uygulanan belirli ve sabit bir davet düzeni yoktu. Sadece islam akidesi ve onunla ilgili hükümler açıklanıyordu. Yapılan davet, Mekke ve çevresinin dışına taşınıyordu. Ama bu davet, Medine´ye intikal edince genellik vasfını kazandı. Bütün Arap belde lerine yayıldı. Daha sonra Arap beldelerinin dışına, oradan komşu ülekelere ulaştı. Bilahare kıtadan kıtaya intikal etti.

Medineliler Cenab-ı Allah´ın kendilerine bahşettiği nimeti ve özel olarak Medine´ye kazandırdığı şerefi idrak etttiler. Çünkü Medine, önce müslümanlarm ilk barınağı, yurdu ve zafer yeri olmuştu. îkinci olarak, îslami düzenin vatanı olmuştu. Üçüncü olarak da islam´ın güç ve kuvvet kazandığı bir mıntıka olmuş tu. Putperestliğin artık ortadan kalkmak üzere olduğunu her kes duydu. Yahudiler de artık bilgileriyle ve önceden sahip ol dukları kitaplarıyla övünemez olmuşlardı.

îşte bütün bu sebepler dolayısıyla insanlar, Hz. Peygam-ber´in teşrifi nedeniyle tekbir ve tehlil getirerek onu karşılama ya çıkmışlardı. Şeref ve yüceliğin gelmesinden, putperestlikten kurtulmaktan dolayı sevinç duymuş, Peygamberin kudumunda kendileri için hidayet görmüşlerdi.

Buhari ile Müslim, Hz. Ebubekir´in şöyle dediğini rivayet et mişlerdir:

"Medine´ye vardığımızda insanlar yollara dökülmüş ve dam lara çıkmışlardı. Gençlerle hizmetçi ve köleler ´Allahüekber. Resulullah geldi. Allahüekber. Muhammed geldi. Allahüekber. Muhammed geldi. Allahüekber. Resulullah geldi" diyorlardı."

"DelaiPun-Nübüvve" adlı eserde Beyhaki; "Şemail" adlı eser de Ebubekir el-Makri; "Riyad" adlı eserde Taberi, îbn Aişe´ (Ubeydullah bin Muhammed bin Hafs)den rivayet ederek der ler ki: Hz. Peygamber´in gelişim kutlayan cariyeler şu şiiri oku dular:

"Veda tepelerinden dolunay doğdu üzerimize. Allah´a davet eden var oldukça şükretmek gerek bize. Ey gönderilen! Sana itaat etmek vacib oldu bize."

Bu haber, Tirmizi ile Nesei´nin Sünen´lerinde Saib bin Ye-zid´den rivayet edilmiştir.

Hz. Peygamber Medine´ye gelişinde tekbir getirilerek, büyük bir coşkuyla karşılanmıştı. Bu arada, ifade ettiği anlam bakı mından daha parlak bir ameli karşılama daha olmuştu. Şöyle ki: Evs ve Hazrec kabilesinden her aile, Resulullah´m kendilerinde misafir kalması için, devesinin yularını tutmak istediler. Büyük bir izdiham meydana geldi. Salim oğullarından bazı adamlar gelmiş ve *Ya Resulullah, bizim yanımızda ikamet et Biz sayıca çok, güçlü ve savaşa karşı hazırlıklıyız" diyerek de­vesinin yularını tutmuşlardı. Resulullah (s.a.v.) "deveyi bıra kın. Ona (duracağı yer için gerekli) emir verilmiştir" dedi.

Beni Beyaze kabilesinden de bazı adamlar gelerek, "Bize gel ya Resulullah. Biz sayıca çok, güçlü ve savaşa karşı hazırlıklı yız" dediler. Ve devesinin yularını tuttular. Hz. Peygamber: "Deveyi bırakın. Ona (duracağı yer için gerekli) emir verilmiş tir" dedi. Deveyi serbest bıraktılar. O da gidip Saide oğulları nın evinin önünde durdu. Sa´d bin Ubade ile Münzir bin Amr, Saide oğulları kabilesinden bazı adamlar arasından çıkıp Öne geçtiler ve: "Bize gel ya Resulullah. Biz sayıca çok, güçlü ve sa vaşa karşı hazırlıklıyız" dediler. Devenin yularına sarıldılar. Peygamber (s.a.v.): "Onu bırakın. Ona (duracağı yer için gerek li) emir verilmiştir" dedi. Onlar da deveyi serbest bıraktılar. Deve yürümeye başladı. Haris bin Hazreç oğullarının evinin hi zasına geldiğinde Muaz bin Rebia, Harice bin Zeyd ve Abdullah bin Revaha, Haris bin Hazreç kabilesinden bazı adamların ara sından çıkıp öne geçtiler ve: "Ya Resulullah, kardeşlerinin ara sına gel. (Hz. Peygamberin dedesi Abdülmuttalib´in annesi bu kabiledendi.) Çokluğa, kuvvete ve tedbire gel" dediler ve devesi nin yularını tuttular. Hz. Peygamber: "Onu bırakın. Ona, (du racağı yer için gerekli) emir verilmiştir" dedi. Onlar da deveyi serbest bıraktılar. Deve yürümeye başladı. Malik bin Neccar´ın evinin önüne gelip çöktü. Ebu Eyyub el-Ensari´nin evi de ora daydı. Ibn îshak der ki: Deve çökünce Resulullah (s.a.v.) inme di. Deve tekrar ayağa kalkıp azıcık daha yürüdü. Resulullah (s.a.v.) de yularım bırakmış, ona kanşmıyordu. Sonra deve tek rar geri döndü; ilk çöktüğü yere varıp yine oraya çöktü. Resu lullah da yere indi. Ebu Eyyub (Halid bin Zeyd), devenin üze rindeki eşyaları alıp evine götürdü. Resulullah (s.a.v.)de Mescid-i Nebevi´yi ve kendi evini inşa edinceye kadar Ebu Ey-yub´un evinde misafir olarak kaldı.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Medine´ye Giriş
« Posted on: 25 Şubat 2021, 10:53:49 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Medine´ye Giriş rüya tabiri,Medine´ye Giriş mekke canlı, Medine´ye Giriş kabe canlı yayın, Medine´ye Giriş Üç boyutlu kuran oku Medine´ye Giriş kuran ı kerim, Medine´ye Giriş peygamber kıssaları,Medine´ye Giriş ilitam ders soruları, Medine´ye Girişönlisans arapça,
Logged
10 Şubat 2021, 01:53:54
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.364


« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2021, 01:53:54 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bizlere sunulan bu ilimlerden bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &