> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Medinelilerle Görüşmelerin Başlaması
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Medinelilerle Görüşmelerin Başlaması  (Okunma Sayısı 1932 defa)
16 Aralık 2009, 22:41:17
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 16 Aralık 2009, 22:41:17 »Medinelilerle Görüşmelerin Başlaması


Medineli Evs ve Hazreç kabileleriyle ilk görüşmeler fertler çapında başladı. Bu görüşmeler ilerlemeye başladı. Nihayet Medineli guruplarla görüşülüp biatler yapıldı ve bu biatler de iki defa tekrarlandı.

îbn îshak´ın rivayetine göre, Avf oğulları kabilesinden Sü-veyd bin Samid, Hac için Mekke´ye gelmişti. Şerefli bir kimseydi. Yüksek bir soydan olup kavmi içinde şeref ve celadet sahibi olduğundan dolayı "Kamil" adıyla anılırdı. Şair bir kimse olup kavmi onun sözünü dinlerdi.

Onun Mekke´ye geldiğini duyan Peygamber efendimiz, yanı na gitti. Görüştükten sonra onu İslam´a davet etti. Bilgisiz bir Arabi olmadığından dolayı, onunla Peygamber efendimiz ara sında karşılıklı bir konuşma cereyan etti. Peygamberliği tanı­yacak bilgiye sahipti. Peygamber efendimiz onu, müslüman ol maya çağırdı. Süveyd: "Sende olan şey, herhalde bende bulu nan şey gibidir." dedi. Peygamber efendimiz: "Sendeki şey ne dir?" diye sorunca Süveyd: "Lokman´ın hikmeti..." diye cevap verdi. Peygamber efendimiz: "Onları bana anlat" dedi. Süveyd anlatınca, Peygamber efendimiz, şöyle dedi: "Doğrusu bu an lattığın, güzel bir sözdür. Ama benim yanımdakiler daha güzel dir, işte, sana nakledeceğim şey, Allah´ın nur ve hidayet olarak indirmiş olduğu Kur´an-ı Kerim´dir!" Böyle dedikten sonra Peygamber efendimiz ona Kur´an-ı Kerim´i okudu ve onu İs lam´a davet etti. O, bu davetten uzaklaşmadı ve: "Doğrusu bu güzel bir sözdür" dedi. Sonra Medineye döndü. Hemen kavmi ne uğradı. Çok geçmeden, Hazreçliler tarafından öldürüldü. Öl dürülüşü, Evs´liler ile Hazreç´liler arasında cereyan eden Buas muharebesinden önce olmuştu. Onun kavminden bazı kimseler: "Biz onun müslüman olarak öldürüldüğünü gördük" dediler. Peygamber efendimizle buluşması esnasında kendisinde İsla miyet´in bazı emareleri görülmüştü. Çünkü Kur´an-ı Kerim için, "Doğrusu bu güzel bir sözdür" demişti. Her ne kadar Kur´an-ı Kerim´in vasfını belirlemek için "güzel" kelimesi ye terli olmasa da, bu söz, onun gönlünün İslam´a açılmış olduğu nu ispatlamaktadır. Bundan sonra, başlarında Evs bin Rafı ol mak üzere Evs kabilesinden bazı guruplar Mekke´ye gelerek Hazreçliler´e karşı Kureyş´lilerle ittifak kurmak ve Kureyşlile-rin yardımını sağlamak yoluna girmişlerdi.

Evsliler´in gelişini duyan Peygamber efendimiz onların yanı na varmış, meclislerine oturup şöyle demişti: "Asıl geliş sebebi nizden daha hayırlı bir şey istemez misiniz?" Onlar da: "Nedir bu hayırlı olan şey?" diye sorunca, Peygamber efendimiz şu açıklamayı yaptı: "Ben, Allah´ın insanlara gönderdiği elçisi yim. Onları; Allah´a kulluk etmeye ve hiçbir şeyi O´na ortak kosmamaya çağırıyorum. Allah, bana, kitabı indirdi." Bu açık lamayı yaptıktan sonra onlara İslam´ı anlattı ve Kur´an-i Ke rim okudu. Aralarında aklı başında bir genç vardı. O genç, îyas bin Muaz´dı. İyas, onlara şöyle dedi: "Ey millet! Vallahi bu an latılanlar, sizin asıl geliş sebebinizden daha hayırlıdır!" Böyle konuştuğu için gurubun başkanı, onu azarlayarak şöyle dedi: "Sen bize karışma! Hayatıma yemin olsun ki, biz buraya bu an latılanlardan başka birşey için geldik!" Başkanın bu azarlama sı karşısında İyas sustu. Gurup, Medine´ye döndü. Sonra Iyas öldü. Vefatı anında yanında hazır bulunan yakınlarının anlat tıklarına göre, can çekişirken hep tekbir ve tehlil getirdiği, tes pitte bulunup Allah´a hamdettiğini işitiyorlarmış. Onun müslü-man olarak öldüğünden şüpheleri yokmuş. Cenab-ı Allah onun kalp gözünü aydınlatmış ve ilk duyduğu anda hakkı idrak eden ve hakka inanan temiz bir kalbi bahsetmişti.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Medinelilerle Görüşmelerin Başlaması
« Posted on: 26 Şubat 2021, 21:31:36 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Medinelilerle Görüşmelerin Başlaması rüya tabiri,Medinelilerle Görüşmelerin Başlaması mekke canlı, Medinelilerle Görüşmelerin Başlaması kabe canlı yayın, Medinelilerle Görüşmelerin Başlaması Üç boyutlu kuran oku Medinelilerle Görüşmelerin Başlaması kuran ı kerim, Medinelilerle Görüşmelerin Başlaması peygamber kıssaları,Medinelilerle Görüşmelerin Başlaması ilitam ders soruları, Medinelilerle Görüşmelerin Başlamasıönlisans arapça,
Logged
11 Şubat 2021, 02:49:54
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.372


« Yanıtla #1 : 11 Şubat 2021, 02:49:54 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun paylaşım dan kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
12 Şubat 2021, 00:50:46
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.536« Yanıtla #2 : 12 Şubat 2021, 00:50:46 »

Aleyküm Selâm. Canlar cânı Peygamberimiz her zaman hak islâm yolunda olmuş. Rabb'im bizleri Peygamber efendimiz'i kendine örnek alanlardan eylesin inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &