> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Kabe´nin İnşa Edilişi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kabe´nin İnşa Edilişi  (Okunma Sayısı 1015 defa)
10 Aralık 2009, 23:17:06
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 10 Aralık 2009, 23:17:06 »Kabe´nin İnşa Edilişi

Allah´ın dostu ibrahim´in, Hacer´le oğlu İsmail´e yaptığı ziya retlerden birinde, genç İsmail, babası İbrahim´le karşılaştı. Ona bir çocuğun babasına göstereceği saygıyı gösterdi; İbrahim (as) da ona, bir babanın çocuğuna göstereceği şefkati gösterdi. Uzun bir ayrılıktan sonra, ikisi de özlemle birbirlerine sarıldılar. Baba, genç oğluna şöyle dedi:- Ey İsmail! Cenab-ı Allah bana bir şey emretti.

- Babacığım, Rabbi´nin sana emrettiği işi yap.

- Bana yardımcı olur musun?

- Elbette sana yardımcı olurum.

- Cenab-ı Allah bana, şuracıkta bir Beyt (ev) inşa etmemi em retti.

Böyle derken, Kabe´nin şimdiki yerinde bulunan bir tepeciğe işaret etti. Orada derhal işe başladılar ve Kabe´nin temellerini yükselttiler. İsmail, taş getiriyor, babası İbrahim de duvarları örüyordu. Bir müddet çalıştıktan sonra duvarlar yükselmeye baş ladı ve tavaf yerinin başlangıç noktası olması için Hacer-i Esved´i getirerek yerine koydu.

Kelimeleri yüce olan Cenab-ı Allah bunu şöyle açıklıyor: "ibrahim, ismail´le beraber evin temellerini yükseltiyor: ´Rab-bimiz, bizden kabul buyur, şüphesiz sen işitensin, bilensin. Rabbi-miz, bizi sana teslim olanlar yap, neslimizden de sana teslim olan bir ümmet çıkar: bize ibadet yerlerimizi göster, tevbemizi kabul et. Çünkü, teı beleri kabul eden, çok merhametli olan ancak sensin! Rabbimiz, onlara içlerinden kendilerine senin ayetlerini okuyacak, onlara kitap ve hikmeti öğretecek, onları temizleyecek bir elçi gönder. Her zaman üstün gelen, her şeyi yerli yerince yapan yalnız Sensin, Sen !" (Bakara: 127- 129)

ibrahim, dolaşacağı yerlerin sonuna gelmişti. Çünkü Kabe-i Muazzama´yı, insanlar için konulan ilk ev olarak Mekke-i Müker-reme´de inşa etmişti. Arap beldeleri o ev ile şeref bulmuşlardı. Ka be´yi Allah´ın emri üzerine inşa etmek için yer olarak orayı seçmesi nedeniyle de Arap beldeleri ibrahim peygamberle şeref bulmuştu.

İbrahim peygamberin doğduğu yer Babil ve Allah için inşa etti ği ilk evi de arap beldelerinde olduğuna göre, Arap beldeleri sadece onunla ve oğluyla şeref bulmuş değildir. Aynı zamanda onun oğlu İsmail´in Arab-ı Müsta´rebe´nin babası olması hasebiyle de Arap beldeleri şeref bulmuşlardır.

ibrahim (as) gerçekten peygamberlerin atası olduğununa göre o, Allah´ın emriyle Kabe´yi sadece Arabistan´da inşa etmiştir. Bu binayı Kenan elinde, Babil´de veya diğer bir yerde inşa etmemiş tir. Arabistan Yarımadası, gerçekten de peygamberliğin ilk vata nıdır. Muhammed (sav)´in de orada risaletle görevlendirilmiş ol masında bir tuhaflık yoktur. Ancak Onun temiz zatı başka bir bel dede doğmuş olsaydı tuhaflık olurdu.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Kabe´nin İnşa Edilişi
« Posted on: 19 Ocak 2021, 02:00:17 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kabe´nin İnşa Edilişi rüya tabiri,Kabe´nin İnşa Edilişi mekke canlı, Kabe´nin İnşa Edilişi kabe canlı yayın, Kabe´nin İnşa Edilişi Üç boyutlu kuran oku Kabe´nin İnşa Edilişi kuran ı kerim, Kabe´nin İnşa Edilişi peygamber kıssaları,Kabe´nin İnşa Edilişi ilitam ders soruları, Kabe´nin İnşa Edilişiönlisans arapça,
Logged
04 Ocak 2021, 16:29:52
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.479Site
« Yanıtla #1 : 04 Ocak 2021, 16:29:52 »

Esselamü aleyküm İnsanların ilk mabedi . Rabbim gidip görmeyi nasip eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
05 Ocak 2021, 07:21:02
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.410« Yanıtla #2 : 05 Ocak 2021, 07:21:02 »

Aleyküm Selâm. Rabb'im bizlere insanların ilk mabedi olan o güzel mübarek yeri görebilmeyi nasip etsin
Bilgiler için Allah razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Ocak 2021, 07:50:59
Es-Sabur

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.252


« Yanıtla #3 : 06 Ocak 2021, 07:50:59 »

İbrahim Peygamber oğlu İsmail ile Kabe yi inşaa etmiştir o zamandan bu zamana Kabe Müslümanların ziyaret ettiği ve aynı zamanda kıblesidir
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &