> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > İslam´da İlk Aile
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İslam´da İlk Aile  (Okunma Sayısı 3117 defa)
14 Aralık 2009, 16:20:26
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 14 Aralık 2009, 16:20:26 »İslam´da İlk Aile

Hz. Ali´nin müslüman olmasından hemen sonra Zeyd bin Harise de müslüman oldu. O, ailesi içinde hür ve serbest olarak yaşayabilecekken, köle olarak Muhammed (sav)in yanında ya şamayı tercih etti. Babasını bırakıp Hz. Muhammed (sav)´i seç ti. Şu halde böyle bir şahsın ilk müslümanlardan olması gere kirdi. Hiç tereddüt etmeden Peygamber ailesine katıldı. Tered dütsüz olarak İslam´a girdi. Böylece derli toplu bir iman ailesi teşekkül etti. Bu aile fertleri şerefli bir İslam ailesi oluşturdu. Muhammed (sav) namaz kılarken, mü´minlerin annesi Hatice ile Hz. Ali de kendisine uyarlardı.

Bir tüccar Mekke-i Mükerreme´yi ziyaret etmeye gelmişti. Onun orada neler gördüklerini size anlatmak istiyorum: Yahya bin Afif şöyle demiş: "Cahiliyet döneminde Mekke´ye geldim. Abbas bin Abdulmuttalib´in yanına varıp evinde kaldım. Gü neş doğduğunda ben Kabe´ye bakıyordum. Gencin biri oraya yö neldi. Gözlerini semaya dikti, sonra Kabe´yi karşısına alarak ayakta durdu. Aradan fazla bir zaman geçmeden bir delikanlı geldi. Önce gelen adamın sağ tarafında durdu. Kısa bir süre sonra da bir kadın geldi. Bu iki kişinin arkalarında durdu. Genç rükua vardı. Onunla birlikte delikanlı ve kadın da rükua vardılar. Genç rükudan başını kaldırınca onunla birlikte deli kanlı ve kadın da rüku´dan kalkıp doğruldular. Genç secdeye kapandı. Onunla birlikte diğerleri de secdeye kapandılar. Ben "Ey Abbas, bu gerçekten harika birşey" dedim. Abbas bana, "Bu genci tanıyor musun?" diye sorunca, ben "hayır" diye cevap verdim. O dedi ki: " Bu, kardeşim Abdullah´ın oğlu Muham-med´dir. Arkasındaki şu delikanlıyı tanıyor musun?" deyince, o dedi ki: "Bu, Ebu Talib oğlu Ali´dir. Arkasında duran şu kadını tanıyor musun?" Ben, hayır deyince, bana şu cevabı verdi: "Bu, kardeşim o.ğlu Muhammed´in eşi Hatice´dir. Kardeşimin oğlu, bize, tatbik etmekte oldukları bu dini, kendisine göklerin ve ye rin Rabbi edan Allah´ın emrettiğini söylemektedir. Vallahi ben, bütün yeryüzünde bu dinde şu üç kişiden başka bir kimse bu lunduğunu şimdilik bilmiyorum!"

Evet bu üç kişi, bu üç temiz şehsiyet, İslam´a ilk giren insan lardı. Bera berlerinde Zeyd bin Harise de müslüman olmuş ve dördüncü s ırada yer almıştı.

Bu rivayetlerden anlaşıldığına göre, bu ilk müslümanlar herhangi bir delil talep etmeden İslam´a girmişler, gördükleri hakkı tanıyınca onu tasdik etmişlerdir. Heva, heves ve garaz dan arınmış hangi kalbe, insanlara fayda ve zarar vermeyen taşlara, putlara iman etmekle; hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, herşeyin kendisine muhtaç olduğu, bir ve tek olan, doğmayan ve doğurulmayan Allah´a imanı bir tutar! Sonra en ufak bir dü şünce ile ve selim bir kalble insanlar Muhammed (sav)´in getir diği davetin hak davet olduğunu idrak edebilirler. Kaldı ki, o davetçinin ahlakı güzel, karakteri sağlam, dürüst ve faziletli bir kimseydi. îdrak edici selim bir akla sahipti. Onun sözlerin de şüphecilerin şüpheye düşmelerine neden olacak birşey yok tu.

Bu temiz aileyi imana sevkeden şey, onların aslında hakkı idrak etmeleri ve Rablerinin gerçekliğine inanmalarıydı. Ayrıca onların nefisleri saf, kalpleri temizdi. Mü´minlerin annesi Hati ce ile Ebu Talib oğlu Ali´nin kalbinden daha temiz bir kalp var mıydı?!


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: İslam´da İlk Aile
« Posted on: 26 Şubat 2021, 21:10:48 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İslam´da İlk Aile rüya tabiri,İslam´da İlk Aile mekke canlı, İslam´da İlk Aile kabe canlı yayın, İslam´da İlk Aile Üç boyutlu kuran oku İslam´da İlk Aile kuran ı kerim, İslam´da İlk Aile peygamber kıssaları,İslam´da İlk Aile ilitam ders soruları, İslam´da İlk Aileönlisans arapça,
Logged
22 Şubat 2021, 00:30:06
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.372


« Yanıtla #1 : 22 Şubat 2021, 00:30:06 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
23 Şubat 2021, 04:35:19
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.536« Yanıtla #2 : 23 Şubat 2021, 04:35:19 »

Aleyküm Selâm. Bilgileri bizlerle paylaşan kardeşlerimizden Allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &