> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > İşkence ve Fitne
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İşkence ve Fitne  (Okunma Sayısı 1068 defa)
15 Aralık 2009, 16:04:27
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 15 Aralık 2009, 16:04:27 »İşkence ve Fitne
Eziyet ve Fitneler


Asabiyet ve cahiliyet içindeki kimseler, Haşim oğullarının mertebelerini kıskanmış ve inkar etmişlerdi. Allah´ın bahşetti ği lütuflardan ötürü insanları kıskanmayı adet haline getiren, cahiliyet pisliklerini ibadet alışkanlığına dönüştüren, helal rız kı haram kılan bilgisizler gerek fert olarak, gerek toplum ola rak Muhammedi davetin karşısına çıkmış, onu durdurmak iste mişlerdi. Oysa Muhammedi davet durmadan gelişip geniş alan lara yayılıyor ve hiç duraksamıyordu. Müşrikler çeşitli hile me-todlarını kullanmış, kendilerine cazip teklifler ileri sürmüş ve bu daveti söndürmek istemişlerdi. Ama onu, asla yolundan sap-tıramamışlardı. Mücadele ve tartışma yöntemini kullanarak davetin sahiplerini aciz duruma düşürmek istemişler, fakat za rar ve ziyan içinde geri dönmüş ve hüccetler karşısında şaşkın lığa düşmüşlerdi. Okunan Kur´an-ı Kerim´in etkisini yok et mek, Peygamber efendimizin Kur´an okuyuşunu boğmak ve so nuçsuz bırakmak hususunda kendi aralarında anlaşmışlardı.

Bütün bu çabalarına rağmen bir sonuca ulaşamamışlardı. İslamiyet ise kendi yoluna devam etmekteydi. Her ne kadar en gellerle karşılaşsa, ağır yürüse de, bu davetin seyrini durdura-mıyorlardı. Kendi zanlarmca bu daveti durdurabilmek için sa dece iki çareleri kalmıştı:

1- Güçsüz kuvvetsiz müslümanlara karşı sürekli bir eziyette bulunmak. Barışı ve huzuru tercih eden, kalbini iman ile süsle yen, imanın kendisine sabrı vazife saydığını ve belalara karşı direnmeyi inanç haline getiren, gücü yetse bile kötülüklere misliyle mukabelede bulunmamayı prensip edinen mü´minlere karşı sürekli eziyette bulunuyorlardı. Eziyete uğrayan mü´min-lerin başında risaletin sahibi Muhammed (sav) ile, onun dostu ve sadık arkadaşı Ebu Bekir vardı. Güçsüz, kuvvetsiz, aşiretsiz kölelerle yoksul kimseler de bunlar arasındaydı.

2- Muhammed (sav)´in üzerinde terbiyevi bir otoritesi bulun duğunu zannettikleri kimselerin -ki bu da Ebu Talib idi- yar dımlarına müracaat etmek. Müşrikler, Hz. Muhammed´i dur durması için, Ebu Talib´in yardımını istemişlerdi. Çünkü Ebu Talib, Muhammed (sav)´in amcasıydı ve onu daha küçük yaş tayken koruması altına almıştı. Ebu Talib, Haşim oğullarının reisi idi. Büyüdükten sonra da Muhammed´i himayesinde bu lunduruyordu.

Müşrikler bu iki çareyi de denediler, ama bir sonuç alama yınca mü´minlere karşı eziyetlerini artırdılar ve zulümlerini bütün mü´minlere teşmil ettiler. Zulümlerini fert planında sı nırlı tutmadılar. îmanlısıyla imansızıyla bütün Haşim oğulları nın Muhammed (sav)´in yanında yer aldıklarını ve aşiretçilik bağlarıyla onu himaye ettiklerini gördüler. Ancak Ebu Leheb, Haşim oğullarının dışında kalmış, Allah´ı inkar etmiş, akraba lık bağlarını hiçe saymış, hamiyet duygusunun yabancısı ol muştu. Aşiret ve yardım prensiplerini terketmişti. Yeğeni Mu hammed´i düşmanlarına teslim etmiş, dolayısıyla derin bir sa pıklığa düşmüştü.Zayıf ve Korumasız Müminlere Eziyet


îbn îshak der ki: Müşrikler müslüman ve Resulullah (sav)e tabi olan sahabilere saldırmaya başladılar. Her kabile, kendi arasında müslüman olan- fertlerine hücum etti. Onları hapset tiler. Çeşitli eziyetlere ve dayaklara maruz bıraktılar. Mekke-i Mükerreme´de sıcakların şiddetlendiği zamanlarda kızgın kum lara ve taşların altına yatırdılar. Zayıf ve korumasız müslü-manları dinlerinden caydırmak için çabaladılar. Bazı müzmin ler, karşılaştığı bela ve eziyetin şiddeti karşısında dayanama yıp dinden çıktı. Bazıları da dininde sebat etti ve Cenab-ı Allah onları korudu. Sadık mü´minler, davetin ilk aşamasında imana koşan köle müzminlere yardım ediyorlardı. Yoksullara, uğradık ları eziyetlere karşı sabredip dayanabilmeleri için yardım elini uzatıyorlardı. Peygamber (sav) efendimiz hem kendi hem eşi Hatice´nin malını bu zayıf mü´minler için harcıyordu. O işe, da vet hususunda kendisine engel olmaması için bütün mal ve mülkünden ayrılıp kurtulmakla başladı. Elindeki malı zayıf ve korumasız iman ehline yardım olarak sarfetti. Bu durumda kö le mü´minler, hürriyet dinini kucaklayınca eziyetlerin en şid-detlisiyle karşılaştılar.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: İşkence ve Fitne
« Posted on: 25 Şubat 2021, 10:56:37 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İşkence ve Fitne rüya tabiri,İşkence ve Fitne mekke canlı, İşkence ve Fitne kabe canlı yayın, İşkence ve Fitne Üç boyutlu kuran oku İşkence ve Fitne kuran ı kerim, İşkence ve Fitne peygamber kıssaları,İşkence ve Fitne ilitam ders soruları, İşkence ve Fitneönlisans arapça,
Logged
14 Şubat 2021, 02:22:04
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.364


« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2021, 02:22:04 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bizlere sunulan bu güzel bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &