> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > İbn Cerir´in Rivayet Ettiği Hutbe
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İbn Cerir´in Rivayet Ettiği Hutbe  (Okunma Sayısı 1036 defa)
16 Aralık 2009, 23:41:41
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 16 Aralık 2009, 23:41:41 »İbn Cerir´in Rivayet Ettiği Hutbe


"Hamd Allah´a mahsustur. Ben, O´na hamdeder, o´ndan yar dım, bağışlanma ve hidayet dilerim. O´na iman ederim, O´nu in kar edenlere de düşmanlık ederim. Ben, Allah´tan başka tanrı olmadığına, O´nun bir olduğuna ortağı ve dengi bulunmadığına, Muhammed´in de O´nun kulu ve elçisi olduğuna tanıklık ede rim.

Peygamberlerin gelmesinin kesildiği, ilmin azaldığı, insanla rın sapkınlığa düştüğü zamanın kesintiye uğradığı, kıyametin kopma ve alemin sona erme zamanının yaklaştığı esnada Al lah, onu tam bir hidayet, tam bir nur ve tam bir nasihat olan Kur´an ile göndermiştir.

Allah´a ve Resulüne itaat eden, muhakkak doğru yolu bul muştur. Allah´a ve Resulüne karşı gelen de, azgınlık ve taşkın lığa, sapkınlığa düşmüştür. Size, Allah´ın azabından korunmayi tavsiye ederim. Zaten bir müslümamn bir müslümana en ha yırlı tavsiyesi de, onu ahirete rağbetlendirmesi, ona, Allah´ın azabından korunmayı emretmesidir.

Allah´ın sizi sakındırdığı şeylerden sakınınız. Bundan daha hayırlı ve daha üstün bir öğüt, bundan daha hayırlı ve daha üs tün bir hatırlatma yoktur. .

Rabbinden korkarak ürpererek ibadet eden kimse için, Al lah´ın azabından korunmak, arzuladığınız ahiret saadeti için en güvenilir bir yardımdır.

Kim, gizli ve açık her işinde Allah´ın rızasını gözeterek, Al lah ile arasını düzeltirse, dünyada onun adı hayırla anılır. Öl dükten sonra da bu, kendinden önce göndermiş olduğu hayra muhtaç bulunduğu bir zamanda kendisine azık olur. Bunun dı şındaki işlerden uzak durmayı, onlarla kendi arasından uzak mesafeler bulunmasını arzu eder. Allah, sizi azabından sakın dırır. Allah, kullarına çok şefkatlidir. Sözünü doğrulayan va´di-ni yerine getiren Allah´a and olsun ki, bundan caymak yoktur. Zira yüce Allah, "Benim katımda söz değiştirilmez. Ben, kulla ra zulmedici de değilim"(Kaf: 29) buyuruyor.

Şimdiki ve gelecekteki işlerinizde, gizli ve açık yaptıklarınız dan dolayı Allah´a karşı gelmekten sakının kim, Allah´a karşı gelmekten sakınırsa, Allah, onun günahlarını örter sevabını da artırır. Allah´tan korunan kimse, büyük bir kurtuluşa ermiştir. Allah´tan korunmak ise, insanı, Allah´ın azap ve gazabından korur. Allah´tan korunmak, yüzleri ağartır. Rabbi hoşnud kılar. Dereceyi yükseltir.

Nasibinizi alınız. Allah katında ifsatlı olan hareketlerde bu lunmayınız. Allah, doğruları da yalancıları da bilsin (sınasın) diye size kitabını ve yolunu açıkça öğretmiştir.

Allah´ın size ihsan ettiği gibi, siz de ihsanda bulununuz. Al lah´ın düşmanlarına düşman olunuz. O´nun yolunda gereği gibi cihad ediniz. Sizi seçip müslümanlar diye adlandırdı ki, helak olan, açık delillerle helak olsun; sağ kalan da açık delillerle sağ kalsın. Allah´tan başkasında kuvvet ve kudret yoktur. O´nu çokça anın. Bugünden sonrası için çalışın. Kim, Allah´la kendi arasını düzeltirse, Allah da onun, insanlarla arasını düzeltir. Çünkü Allah, insanlar üzerinde hükmünü yürütür. İnsanlar ise, Allah üzerinde hüküm yürütemezler. Allah, insanlar üzerinde tasarrufta bulunur. Ama insanlar o´nun üzerinde tasar rufta bulunamazlar. Allah en büyüktür. Bütün hüküm ve kuv vet, Allah celle ve ala´nın zatına mahsustur!"

Önce de söylediğimiz gibi bu metinde geçen sözler, Hz. Pey gamberin öğütlerine çok benzemektedirler. Ancak bu metnin, Hz. Peygamberin hutbelerine göre çok uzun bir metin olduğunu düşünmüyoruz. O´nun hutbelerinde rastlanmayan bazı tekrar ların bu metinde yer aldığını da görmekteyiz. Ayrıca bu metin de, Hz. Peygamberin ilk hutbeyi irad etmesinden sonra nazil ol muş olan medeni ayetler de vardır. Doğrusunu Allah bilir.

îbn Cerir´in rivayet ettiği hutbe hakkında söyleyeceklerimiz bundan ibarettir. Beyhaki´ye gelince o, iki hutbe rivayet etmiş tir. Bunlardan ilki, Abdurrahman bin Avf in rivayet ettiği hut bedir. Abrurrahman şöyle der: "Hz. Peygamberin irad ettiği ilk hutbe, Medine-i Münevvere´de irad edilmiştir. Bu hutbe için Hz. Peygamber kalkıp Allah´a hamdetti. Layık olduğu şekilde O´na övgüde bulundu. Sonra şöyle dedi:

Ey insanlar..! Kendiniz için ahiret azığı hazırlayın ve bu azığı kendinizden önce gönderiniz. Elbette bilirsiniz ki, ölecek ve sürünüzü çobansız bırakacaksınız. Sonra alemlerin Rabbi -arada bir tercüman olmaksızın- sizden her birinize: "Sana, be nim elçim gelip emirlerimi tebliğ etmedi mi? Ben sana mal ver dim, ihsanda bulundum. Sen, bu nimetlerden kendine ahiret payı ayırdın mı?" diyecek. O da sağına, soluna bakacak, hiçbir şey görmeyecek. Sonra önüne bakacak, orada da cehennemden başka bir şey görmeyecek.

Öyleyse, yarım hurmayla da olsa, cehennemden kendisini korumaya gücü yeten, hemen o hayrı işlesin. Onu bulamayan da, güzel bir sözle kendisini korumaya çalışsın. Zira her iyiliğe on mislinden, yediyüz misline kadar sevap verilir. Selam, Al lah´ın rahmet ve bereketleri üzerinize olsun."

Beyhaki´nin rivayet ettiği ikinci hutbe ise şöyledir: "Allah´a hamdolsun. Allah´a hamdederim ve O´ndan yardım dilerim. Ne fislerimizin şerlerinden ve kötü amellerinden Allah´a sığınırız. Allah´ın doğru yola ilettiğini hiç kimse saptıramaz. Saptırdığını da hiç kimse doğru yola iletemez. Allah´tan başka tanrı olmadı ğına tanıklık ederim. O birdir, ortağı yoktur. Sözlerin en güzeli, yüce Allah´ın kitabıdır. Allah kimin kalbini Kur´anla süsler ve onu küfürden sonra îslamiyete sokar, o da Kur´an´ı insanların sözlerine tercih ederse, işte o kimse, kurtuluşa ermiştir. Doğru su Allah´ın kitabı, sözlerin en güzeli ve en beliğidir. Allah´ın sevdiğini seviniz. Allah´ı bütün kalbinizle seviniz. Allah´ın kela mından ve zikrinden usanmayınız. Allah´ın kelamından, kalbi nize kasvet ve darlık gelmesin. Çünkü o, Allah´ın yaratığı her şeyin üstününü ayırıp seçer. Amellerin en hayırlısını, kulların seçkinlerini (peygamberleri), kıssaların iyisini zikreder. Helal ve haram olan herşeyi açıklar. Allah´a ibadet edin ve O´na hiç bir şeyi ortak koşmayın. O´ndan gereği gibi sakının, pilinizle söylediğiniz güzel sözlerinizle Allah´ı tasdik ve ikrar edin. Al lah´ın ihsan ettiği rahmetle aranızda sevişiniz. Muhakkak bilin ki Allah, ahdinin bozulmasına gazab eder. Selam, Allah´ın rah met ve bereketleri üzerinize olsun."

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: İbn Cerir´in Rivayet Ettiği Hutbe
« Posted on: 26 Şubat 2021, 21:53:02 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İbn Cerir´in Rivayet Ettiği Hutbe rüya tabiri,İbn Cerir´in Rivayet Ettiği Hutbe mekke canlı, İbn Cerir´in Rivayet Ettiği Hutbe kabe canlı yayın, İbn Cerir´in Rivayet Ettiği Hutbe Üç boyutlu kuran oku İbn Cerir´in Rivayet Ettiği Hutbe kuran ı kerim, İbn Cerir´in Rivayet Ettiği Hutbe peygamber kıssaları,İbn Cerir´in Rivayet Ettiği Hutbe ilitam ders soruları, İbn Cerir´in Rivayet Ettiği Hutbeönlisans arapça,
Logged
10 Şubat 2021, 01:42:33
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.372


« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2021, 01:42:33 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun paylaşım dan kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &