> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber >  Hz. Peygamberdin Mescid İnşası
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. Peygamberdin Mescid İnşası  (Okunma Sayısı 991 defa)
16 Aralık 2009, 23:42:27
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 16 Aralık 2009, 23:42:27 »Hz. Peygamberdin Mescid İnşası


Rasulüllah (s.a.v.)´in Medine-i Münevvere´de başlattığı ve ta mamladığı üçüncü iş budur. Noksanlıklardan münezzeh olan yüce Allah´ın "Allah´a karşı gelmekten sakınmak için kurulan mescid" diye değindiği Küba mescidi ile Hz. peygamber mescid yapımına başlamıştı. Ayet-i Kerimede Cenab-ı Allah, o mescid-de, kötülüklerden arınmak isteyen kimselerin bulunduğundan söz etmektedir. Arınmak isteyenleri yüce rabbimiz sever.

Hz. Peygamber, Ebu Eyyub el-Ensari´nin evine konuk oldu ğunda, Medine-i Münevvere´de bir mescid inşa etmeyi düşün meye başladı. Bu mescid, mescid-i haram ve Mescid-i Aksa gibi, ziyaretleri için yollara çakıldığı üç mescitten biri olan Mescid-i Nebevi´dir. îbn Şihab ez-Zühri´nin şöyle dediği rivayet edilir: Rasulüllah (s.a.v.)in devesi, mescid-i nebevinin inşa edileceği yere gelip çöktü. Mescidin inşasından önce bazı müslümanlar orayı namazgah edinmişlerdi.

Hz. Peygamberin devesinin çöktüğü arsa, ensardan iki ök süz gence ait olup, hurma kurutma yeri olarak kullanılıyordu. Bu öksüzler, Esad bin Zürare´nin kefaletindeydiler. Esad, hic retten Önce islamın Medine´deki ilk davetçisiydi.

Hz. Peygamber, o iki gençle veya vasileriyle veya vasilerinin huzurunda arsa için kendileriyle pazarlık etti. Onlar, "Bu arsa yı sana hibe ederiz, ya Resulüllah" dedilerse de Rasulüllah kabul etmedi. On dinara onlardan satın aldı. Satın almadan önce etrafı duvarla çevriliydi. Ancak tavanı yoktu. Resulüllah´m Me dine´ye gelişinden önce Es´ad bin Zürare, orada cemaate namaz kıldırıyordu.

Kıblesi, mescid-i Aksa´ya bakıyordu. Mekke-i Mükerre-me´deyken Rasulüllah (s.a.v.) de Mescid-i Aksa´ya yönelerek namaz kılıyordu. Medine´ye gelince, önce de işaret ettiğimiz gi bi, o arsaya mescid inşa etti. Orayı, her kenarı 100 zira uzunlu ğunda kare bir bina olarak tesis etti. İbn Kayyim´in dediğine göre, temelini üç zira derinliğinde kazmış, binasının duvarları nı kerpiçle örmüştür. Diğer bazılarının dediklerine göre ise du varlarının bir bölümünü yonu taşıyla inşa etmiştir. Mescidin inşasına, orada hazır bulunan muhacir ve ensarm hepsi katıl mıştır. Hz. Peygamber de inşaat işinde çalışıyor, taş ve kerpiç leri bizzat taşıyor, recez bahrindeki şu mısraları okuyordu: "Allah´ım! Ahiret yaşantısından başka yaşantı yoktur. Muha cirlerle Ensar grubunu affet."

Sahabiler de şiirler okuyarak kerpiç taşıyorlardı. "Biz otu ralım da Rasulüllah çalışsın. Vallahi bu, çok sapkınca bir iş tir."

Hz. Peygamber, mescidin kıblesini, Kudüs´teki Mescid-i Ak sa´ya doğru yaptı. Üç kapılı olarak inşa etti. Bir kapısı arka daydı. Diğer kapısına "Babürrahme" denildi. Üçüncü kapasm-dan da Rasullüllah (s.a.v.) içeri giriyordu. Hurma dallarıyla ona bir direk yapmıştı. Tavanı da hurma saplarıyla Ördürmüş-tü. Mescidin direkleri Hz. Ömer´in halifeliği zamanında çürü müş, Hz. Ömer de eskileri söktürüp yerlerine yenilerini yaptır mıştı. Hz. Osman halife olunca, hurma ağacından yapılmış di rekleri, söktürüp yerlerine, nakışlı taşlardan yapılma sütunlar diktirmiş, tavanı sacla kaplatmış kıble duvarını da taşla ördür-müştü.

Abdülmelik bin Mervan zamanında Hz. Peygamberin ha nımlarının hücreleri de - ki bunlar dokuz taneydiler- mescide katıldı.

Abbasiler döneminde, üçüncü hükümdar Mehdi, Hicri 160 yılında Mescid-i Nebevi´yi genişletti. Daha sonra Abdullah el-Me´mun da bazı ilaveler yaparak binayı sağlamlaştırdı.

Bu anlatılanlardan çıkan özete göre, Hz. peygamber mescid yaparken, fazla külfet altına girmeyi istemiyor ve sadeliği el den bırakmıyordu. Onun temiz mescidi, ziyaret edilmesi ibadet sayılan bir mescid olduğu gibi, aynı zamanda kendi meskeniy di. Orada Hz. peygambere ait dokuz oda vardı. Bir-kısmı hur ma lifleriyle örtülü, duvarları çamurla sıvalı; bir kısmı da yonu taşlarıyla yapılmıştı. Fakat tavanları yine hurma ağaçlarının lifleriyle örtülüydü ve yüksek değildi-. Hz. Peygamberin kanepe si tahtadan yapılmış olup, parçaları hurma lifleriyle birbirine bağlanmıştı. O, bütün mahlukatm peygamberiydi, insanlardan her hangi biri, onun yüksek hayatına ulaşabilir mi?!

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hz. Peygamberdin Mescid İnşası
« Posted on: 27 Şubat 2021, 15:38:11 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. Peygamberdin Mescid İnşası rüya tabiri, Hz. Peygamberdin Mescid İnşası mekke canlı, Hz. Peygamberdin Mescid İnşası kabe canlı yayın, Hz. Peygamberdin Mescid İnşası Üç boyutlu kuran oku Hz. Peygamberdin Mescid İnşası kuran ı kerim, Hz. Peygamberdin Mescid İnşası peygamber kıssaları, Hz. Peygamberdin Mescid İnşası ilitam ders soruları, Hz. Peygamberdin Mescid İnşasıönlisans arapça,
Logged
10 Şubat 2021, 01:39:41
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.381


« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2021, 01:39:41 »

Esselamu aleyküm.mescidi nebevînin nasıl yapildigini nasıl düzenlendiğini öğrenmiş olduk.rabb razı olsun bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &