> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Hz. Hamza´mn Şehit Edilmesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. Hamza´mn Şehit Edilmesi  (Okunma Sayısı 3933 defa)
18 Aralık 2009, 17:09:10
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 18 Aralık 2009, 17:09:10 »Hz. Hamza´mn Şehit Edilmesi

Müslümanlar savaş alanında büyük bir başarı gösterdiler. Nihayet müşrikler îslam kılıçları önünde dayanamayıp kaçma ya başladı. Bu kılıcı onlara Allah Resulü çekmişti ve çekilen kı lıç, şirke ve müşriklere karşı çekilmişti. Müşrikler, canlarını ve mallarını cennet karşılığında Allah´a satan, onun yolunda sava şan, öldüren ve öldürülen mücahitlerin önünden kaçmaktaydı lar. Bu mücahitler dünya hayatına sahip olmak için değil, ahi-rette Allah´ın mükafatına kavuşmak için cepheye gelmişlerdi. islam ordusunun sancağım taşıyan Musab bin Ümeyr şe hit düşmüş, ondan sonra sancağı Hz. Ali almış ve yere düşür memişti. Ama Hz. Ham za´nm şehit edilmesi nedeniyle kayıp çok büyüktü. Erkekçe vurulmamış, haince bir tuzağa düşürüle rek şehit edilmişti. Gerçekten Haşim Oğullarından hiçbiri, düş-manıyla yüz yüze ve göğüs göğüse döğüşürken şehit edilmemiş tir. Hepsi de haince kurulan tuzaklar sonucunda öldürülmüş lerdir. Hinci ve diğer Kureyşliler, Vahşi´ye Hamza´yla yüz yü ze gelmemesini ancak arkadan vurmasını tavsiye etmişlerdi. Vahşi iyi kılıç kullanmasını bilen biri değildi. Gerçi bilseydi bi le, bu sanatını Allah´ın arslanı Hamza´mn önünde göstere mezdi. Hz. Hamza, Kureyşin bahadırlarıyla dövüşüyordu. Kar şısına çıkan herkesi yere deviriyordu. Bu da, onun savaştaki yerini göstermektedir. O savaşırken Vahşi adındaki köle tara fından uzaktan gözetilmekteydi. Efendisi Cübeyr bin Mut´im, Hanız a yi öldürmesi karşılığında onu hürriyetine kavuşturaca ğını va´d etmişti. Çünkü Hz. Hamza, Zübeyr´in amcasını öl dürmüştü. Vahşi, bir yere.saklanmış, Hz. Hamza´yı öldürmek için iyi bir fırsatın çıkmasını kolluyordu. Vahşi ´nin bizzat söy lediği gibi, Hz. Hamza kır renkli develer gibi kılıcını sallıyor, Önüne çıkan askerleri yere yıkıyordu. Nitekim Vahşi, aradığı fırsatı bulur bulmaz mızrağıyla Hz. Hamza ´y1 şehit etmiş ve hürriyetine kavuşmuştu.

Hz. Peygamberin amcası ve şehitlerin efendisi Hz. Hamza şehidlik mertebesine yükselmişti. Nitekim Resulullah (sav) efendimiz şöyle buyurmuştur: "Şehitlerin efendisi, Abdulmut-talib oğlu Hamza ile, zalim sultan karşısında doğruyu söyleye rek öldürülen kimsedir."

Hz.Hamza´nın haince öldürülmesi, gerçi Cübeyr bin Mut´im ile Utbe kızı Hind´i memnun etmişti. Ama gerçekte, ortada alçaklık ve hainlikten başka bir şey yoktu. Vahşi ´nin bu tutumu nerede, Ebu Dücane ´nin tutumu nerede? Ebu Dü-cane, kendisiyle savaşanın bir kadın olduğunu görünce onu Hz. Peygamberin kılıcıyla öldürmeyi kendi şanına yakıştırama-mıştı.

Bin kuvvetli adama bedel olan Hz.Hamza´nm şehid edilme si, îslâm ordusunda bir gevşeklik ve zaaf meydana getirmedi. Aksine, Allah düşmanlarını takibe koyuldu ve bu takibini de vam ettirdi. Her ne kadar üzüntülü olsa da, yoluna devam etti. Çünkü galip olan kendisiydi. Müşriklere gelince, sancakları, sancaktarların peşpeşe ölmesi nedeniyle durmadan el değiştiri yordu. Sancaktarları İbn Ebi Talha öldürülmüş, arkasından kardeşi Osman sancağı ele almıştı. Onun ölümünden sonra da, kardeşi Ebu Sa´d taşımaya başlamıştı. Sa´d meydan okuyarak Hz. Ali´yle vuruşmak isteğinde bulunmuştu. Meydan okuyan cengaverlerin hiç birinden kaçmayan Hz. Ali, karşısına çıkıp onunla vuruşmaya başlamıştı. Hz. Ali´nin dövüştüğü hiçbir kimse sağ kalmamıştı. Müşriklerin sancaktarları olan Ebu Sa´d ile Hz. Ali vuruşmaya başladı. Musab bin Umeyr, sonra müslümanlarm sancağım taşıyan Sad bin Ebi Vakkas da müşriklerin sancaktarına ok atmaya başlamıştı. Hz. Ali, müş riklerin sancaktarını kılıcıyla vurup yere düşürdüğü halde, onu öldürmekten vazgeçmişti. Çünkü İslam aslanı Hz. Ali, yere dü şen kimseye değil, karşısında dikilen adama kılıç sallardı. Bazı arkadaşlarının, "Niçin onu öldürmedin?" diye sormaları üzeri ne, Hz. Ali şöyle demiş: "O, avreti ile karşıma çıktı. Ona acıyıp vurmadım. Zannettim ki Allah onu öldürmüştür."

Biz Hz.Ali ile, köleleri kışkırtanların karşılaştırılmasını yapmıyoruz. Çünkü Ali´nin yaptığı kahramanlık, diğerinin yap-tığıysa aşağılık bir harekettir. Müşriklerin sancaktarları peş peşe vurulup düşünce, sonunda sancaklarını bir kadın eline alıp taşımaya başlamıştı.

Hz. Hamza´nın hile ve desise ile öldürülmesinden sonra da îslam ordusu sükunetle savaşı sürdürdü ve düşman saflarını yarmaya devam etti. Müşrik askerler, mallarını ve teçhizatları nı bırakarak kaçmaya başladılar.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hz. Hamza´mn Şehit Edilmesi
« Posted on: 27 Şubat 2021, 15:14:22 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. Hamza´mn Şehit Edilmesi rüya tabiri,Hz. Hamza´mn Şehit Edilmesi mekke canlı, Hz. Hamza´mn Şehit Edilmesi kabe canlı yayın, Hz. Hamza´mn Şehit Edilmesi Üç boyutlu kuran oku Hz. Hamza´mn Şehit Edilmesi kuran ı kerim, Hz. Hamza´mn Şehit Edilmesi peygamber kıssaları,Hz. Hamza´mn Şehit Edilmesi ilitam ders soruları, Hz. Hamza´mn Şehit Edilmesiönlisans arapça,
Logged
10 Şubat 2021, 01:31:51
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.381


« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2021, 01:31:51 »

Esselamu aleyküm.binler rahmet binler selam İslam için cihad eden Uhud savaşında şehid olan hz.hamzanin üzerine olsun inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &