> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Hz. Ali´nin Müslüman Oluşu
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. Ali´nin Müslüman Oluşu  (Okunma Sayısı 5230 defa)
14 Aralık 2009, 16:17:36
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 14 Aralık 2009, 16:17:36 »Hz. Ali´nin Müslüman OluşuHz. Ali henüz on yaşındaydı. İlk mümeyyizlik yaşını geride bırakmış ve dini manaları idrak edecek bir düzeye gelmişti. İs lam alimleri de bu yaştaki çocuğun dini manaları idrak edecek seviyeye geleceği hususunda görüş birliği etmişlerdir. Mümey yiz çocuğun İslamiyeti kabul edişinin sahih olacağı hususunda birleşmişlerdir. Oysa mümeyyiz çocuğun mürtedliğinin geçerli liği hususunda böyle bir görüş birliği yoktur.

Peygamber efendimiz risaletle görevlendirildiği esnada, Hz. Ali mümeyyizlik çağındaydı. Akranlarını geride bırakacak ka dar yüksek bir zekaya sahipti. Ayrıca o, vahyin iniş mahalli olan Peygamber efendimizin yanındaydı. Peygamber´in evinde yaşıyordu. İdrakiyle elde edemeyeceği ve anlayamayacağı şey leri taklit ve salih kudret ile elde edebilirdi. Peygamberlik nu runun kıvılcımları onu doğru yola iletiyordu. Nübüvvetin ay dınlığı, kendisine çevresindeki şeyleri açıklıyor ve net bir şekil de gösteriyordu. Denildiğine göre Hz. Ali, Peygamber efendimi zi, kendisi için gerçek bir örnek edinerek onun nurundan fayda lanmış, onun hareketlerini ve sözlerinin aynını uygulamış, onun gittiği yoldan gitmişti.

İbn İshak der ki: "Bazı ilim erbabının anlattıklarına göre Resulullah (sav), namaz vakti geldiğinde Mekke dışına çıkardı. Hz. ali de babası Ehu Talib´den ve diğer amcalarından gizlene rek onunla birlikte dışarı giderdi. Namazlarını beraberce kılar, akşam olunca ikisi birlikte geri dönerlerdi. Bu hallerini, Al lah´ın dilediği bir zamana kadar sürdürdüler."

Fakat Ebu Talib´in gözleri, oğlu Ali ile, kardeşinin oğlu ve sevgilisi Muhammed (sâv)´in çevresinde dönüyordu. Bu sebeple Hz. Ali ile Peygamber efendimiz namaz kılarlarken, onları gör dü. Peygamber efendimize yönelerek: uEy kardeşimin oğlu! Uy­makta olduğun bu din nedir?" diye sorunca Peygamber efendi miz şu cevabı verdi: "Amcacığım! Bu, Allah´ın, meleklerinin, peygamberlerinin ve babamız İbrahim´in dinidir. Bununla Al lah, beni kullara peygamber olarak gönderdi. Amcacığım! Ken disine nasihat edeceğim ve hidayete davet edeceğim en uygun kişi sensin. Bu davet hususunda bana icabet edecek ve bu hu susta bana yardım edecek en uygun kişi yine sensin." Peygamber efendimiz onu iki şeye davet etmişti:

1- İslam´a iman etmek

2- Peygamber (sav)´e davet hususunda yardım etmek

Ebu Talib bu iki şeyden sadece ikincisi için Peygamber efen dimizin isteğine uymuştu. Birincisi için uygun cevap vermemiş ve şöyle demişti:

"Ey kardeşimin oğlu! Ben atalarımın dinini ve geleneklerini bırakamam. Ama Allah´a andolsun ki, hoşlanmadığın herhan gi bir durumla karşılaşmayacaksın ve bu kavim sana asla kö tülük yapamayacaktır!"

Peygamber efendimizle Ebu Talib arasında işte böyle bir ko nuşma geçmişti. O yüksek bir iftihardan, ata ve dedelerinin-aslında güzel olmayan-yolundan vazgeçemeyeceğini ifade ediyor du. Aklı mükemmel, nefesi kuvvetli bir insan olan Ebu Ta-lib´den böyle bir söz beklenmiyordu. Fakat bu da Cenab-ı Al lah´ın dilediği bir hikmetten dolayı böyle olmuştu. İnsanlar, güçlü kuvvetli adamların dahi müşrik olabileceklerini, şahsiyet bakımından büyük olsalar bile, itikad bakımından büyük ola mayacaklarını görsünler diye, Ebu Talib´i böyle konuşturmuş tu. Peygamber efendimizle birlikte namaz kılmakta olan Hz. Ali´ye, babası nasıl muamele etmişti? Namazdan sonra Ebu Ta lib, Hz. Ali´ye yönelerek şöyle dedi: ´Yavrucuğum şu yapmakta olduğun şey nedir ve sen ne haldesin?"

Ha; Ali şöyle cevap verdi: "Babacığım, ben Allah´a ve Resu-lü´ne inandım. Muhammed (sav)´in getirdiği dini tasdik ettim. Onunla birlikte Allah için namaz kıldım ve ona tabi oldum."

Büyük şahsiyet sahibi Ebu Talilb´in oğluna ve kardeşinin oğ lu Muhammed (sav)e baskı yapmadan, taassuba sapmadan, zorluk çıkarmadan nasıl muamele ettiğini gördük. Oğluna verdiği cevap şöyle olmuştu: "Muhammed seni hayırdan başka tirşeye davet etmemiştir. Sen ona tabi olmaya devam et."

Bir diğer rivayetinde îbn îshak yukarıdaki rivayete ek ola rak şöyle demiştir:

Bu olaydan bir iki gün sonra, Hz Ali eve geldiğinde Peygam ber efendimizle Hatice´nin namaz kılmakta olduklarını gördü. Ve Ta Muhammed bu nedir?!" diye sordu. Peygamber efendi miz de ona şu cevabı verdi:

"Allah´ın kendisi için seçtiği ve onunla Peygamberlerini gön derdiği dinidir. Seni tek ve ortaksız olan Allah´a iman etmeye, O´na ibadette bulunmaya davet ediyorum. Lat ve Uzza´yı inkar etmeye çağırıyorum."

Hz. Ali şöyle dedi: "Bu, bugüne kadar duymadığım birşey-dir. Ebu Talib´le konuşmadan birşey yapacak değilim."

Peygamber efendimiz, henüz açığa vurmadığı sırrının duyu lacağından korktı ve: uEy Ali, eğer müslüman olmazsan, bu sır rımızı sakla." dedi. O gece öylece beklediler. Sonra Cenab-ı Al lah, Hz. Ali´nin kalbini İslam´a ısındırdı. Sabahleyin koşarak Resulullah (sav)in yanına geldi ve: "Ya Muhammed! Bana neyi önermiştin?" diye sorunca, Peygamber efendimiz şöyle buyur du: "Allah´ın bir ve ortaksız olduğuna şehadet getireceksin. Lat ve Uzza´yı inkar edeceksin. Allah´a ortak koşmaktan uzak dura caksın." Hz Ali, onun söylediklerini doğruladı ve müslüman ol du. Rivayete göre o, imanını babasından gizlemişti. Fakat ba bası Ebu Talib, oğlunun iman etmiş olduğunu öğrenince ona: "Amcan oğlu Muhammed´e desttek ol ve ona yardım et" diye tav­siyede bulunmuştu.

Bu, îbn îshak´m başka bir rivayette anlattığı fazlalıktır. An cak bu fazlalık, birinci rivayetle çelişmemekte, yalnız ona bazı ilaveler yapmaktadır. Bu rivayetten anlaşılan şudur: Ebu Talib oğlu Ali, kendi akranları ola n diğer çocuklar gibi karşılaştığı bir durumda babasının ve anasının görüşünü almadan birşey yapmamaktaydı. Ancak Censıb-ı Allah tarafından kalbine iman nuru bırakılınca, koşarak a mcası oğlu Muhammed´in yanına gitmiş ve gönül rahatlığıyla müslüman olmuştu. Zaten Mekke dışına çıkarlarken de namaz kılıp amcası oğluna tabi olmuştu.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hz. Ali´nin Müslüman Oluşu
« Posted on: 26 Şubat 2021, 21:13:57 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. Ali´nin Müslüman Oluşu rüya tabiri,Hz. Ali´nin Müslüman Oluşu mekke canlı, Hz. Ali´nin Müslüman Oluşu kabe canlı yayın, Hz. Ali´nin Müslüman Oluşu Üç boyutlu kuran oku Hz. Ali´nin Müslüman Oluşu kuran ı kerim, Hz. Ali´nin Müslüman Oluşu peygamber kıssaları,Hz. Ali´nin Müslüman Oluşu ilitam ders soruları, Hz. Ali´nin Müslüman Oluşuönlisans arapça,
Logged
14 Aralık 2009, 21:24:03
akmina

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 477


« Yanıtla #1 : 14 Aralık 2009, 21:24:03 »

Paylaşımların için teşekkürler ALLAHIN selamı üzerine olsun .
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Şubat 2021, 00:24:39
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.372


« Yanıtla #2 : 22 Şubat 2021, 00:24:39 »

Esselamu aleyküm.binler rahmet binler selam İslam için ömrünü feda eden hz.alinin üzerine olsun inşallah..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &