> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Her Ecelin Yazılı Olduğu Bir Kitap Vardır
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Her Ecelin Yazılı Olduğu Bir Kitap Vardır  (Okunma Sayısı 956 defa)
21 Aralık 2009, 17:01:42
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 21 Aralık 2009, 17:01:42 »Her Ecelin Yazılı Olduğu Bir Kitap Vardır


Peygamber (s.a.v) efendimiz namaz kılmaktalar iken kendi lerine bakmak için perdeyi aralayıp tebessüm ettiğinde müslü-manlar bunu hayra yorarak sevinmişler ve peygamber efendi mizin iyileşip sıhhat bulduğunu zannetmişlerdi. Sevinçlerinden neredeyse namazı bırakacaklardı. Ama bunun son bir veda ol duğunu düşünememişlerdi. Peygamber efendimiz risaleti tebliğ ettiğine inanarak onlara son bir defa daha bakıp temaşa etmek istemişti. Hatta perdeyi aralayıp mescide ve mü´minlere baktı ğını gören Ebu Bekir hazretleri kalbi müsterih olduğundan do layı istirahat etmek için ikametgahına gitmişti. Çok bekleme den kara haberi getiren kişi peygamber efendimizin vefat etti ğini ona bildirmişti. Göklerle yeri nuruile dolduran Resulullah (s.a.v) efendimizi gelip bir kez daha görerek gözünü sürmelen-dirmek istemişti. Gelip baktığında Resulullah (s.a.v) efendimi zin yatağında uzanmış ve üzeri Örtülü olduğunu görmüştü. Mü´minlerin annesi ve Resulullahm sevgili zevcesi Hz. Aişe´nin bu olayı nasıl tasvir ettiğine bir bakalım:

"Resulullah (s.a.v) efendimizin başı kucağıma yaslanmıştı. Bir ara başını benden yana çevirdi. Sandım ki benden istediği bir şey var; fakat ağzından soğuk bir damlanın vücudumun üzerine düştüğünü görünce vücudum ürpermeye başladı. Bayıl dığını zannettim. Üzerine bir Örtü çektim. Ömer geldi. Muğire bin Şube de beraberindeydi. içeri girmeleri için izin istediler, izin verdim. Ömer: ´Vah bayılmış! Resulullah (s.a.v)´in baygın lığı ne kadar da şiddetli olmuş!´ diye bağırdı. Sonra kalktılar kapıya yaklaştıklarında Muğire :´Resulullah (s.a.v) ölmüş dedi. Ömer de ona :´Sen yalan söylüyorsun! sen fitne çemberi içinde kalmış bir adamsın. Münafıklar yok olmadıkça Resulullah öl meyecektir!´ dedi. Hz. Ömer Resulullah (s.a.v) efendimizin di ğer insanlar gbi ölmesini aklına sığdıramıyor ve bu olay çok ağırına gidiyordu. Peygamber efendimize olan aşırı sevgisi onu bu yanlış düşünceye sevk etmişti. O sırada Ğbu Bekir es Sıddık hazretleri geldi. Resulullah (s.a.v) efendimize bakıp:"Allah içiniz ve biz ona döneceğiz. Resulullah (s.a.v) öldü!" dedi Sonra naaşmın yanına gelerek Resulullahm başını ve alnını öperek "Vah benim seçkin arkadaşım, vah benim dostum! Resulullah (s.a.v) vefat ettir dedi.

O esnada Hz. Ömer mescide gitmiş, insanlar şöyle diyordu: "Münafıklar yok olmadıkça Resulullah (s.a.v) efendimiz ölme yecektir!77 O böyle konuşmaktayken Hz. Ebu Bekir gelmiş, son ra cemaate hitaben şu ayeti kerimeleri okumuştu:

"Sen de öleceksin onlar da ölecekler sonra siz, kıyamet günü rabbinizin divanında davalaşacaksınız!" (Zumer 30-31)

"Muhammed sadece bir elçidir. Ondan önce de elçiler gelip geçmiştir. Şimdi o ölür veya öldürülürse siz ökçelerinizin üze rinde geriye mi döneceksiniz? Kim ökçesi üzerinde geriye döner se, Allah´a hiçbir ziyan veremez Allah, şükredenleri mükafat­landırUCaktir" (Al-i imran 144)

Bu ayeti kerimeleri okuduktan sonra "Her kim Allah´a iba det ediyorsa şunu iyi bilsin ki, Allah diridir, ölümsüzdür. Her kim Muhammed´e tapıyorsa şunu iyi bilsin ki, Muhammed öl müştür!" dedi.

Rivayete göre H z. Ebu Bekir, Peygamber (s.a.v) efendimizin mübarek alnını öperken:"Anafn, babam sana feda olsun sen hayattayken de ölü iken de çok güzelsin!" demişti.

Rivayete göre Hz. Ömer Peygamber efendimizin öldüğünü söyleyecek olanları ölümle tehdit etmiştir.

Hz. Ebu Bekir´in hutbesinin nakletmiş olduğumuz hutbeler den daha uzun olduğu rivayet edilmiştir. Peygamber efendimi zin cesedi üzerine şefkatle eğilip Öpmüş ve ağlamıştı. "Bütün bunlar güvenilir rivayetlerdir. Hepsi arasında uyum vardır. Hiç çelişki yoktur. Çünkü orada bulunan kalabalıktan her biri an cak duyabildiğini hafızasına yerleştirmiş ve şahit olduğu man zaraları hafızasında tutabilmişti. O sırada herkes feryadü figan ve panik içinde bulunuyormuş.

Hz. Ebu Bekir´in, önce aktarmış olduğumuz hutbesinden da ha uzun olan hutbesinde insanlara hitaben şöyle denilmişti:

"Hattab oğlu Ömer´in söylediklerine bakmayın. Resulullah (s.a.v) vefat etmiştir. (Sonra ağlayarak) Nefsim kudret elinde olan Allah´a yemin olsun ki, Allah´ın rahmeti senin üzerine ol sun ya Resulullah sen hayattayken de, Ölüyken de çok güzelsin! (sonra Peygamber efendimizin üzerine bir örtü çekmiş, acelece mescide gitmiş ve sözünü şöyle sürdürmüştü:) Aziz ve Celil olan Cenab´i Allah, Peygamber efendimiz henüz aranız da diri iken onun öleceğini size bildirmişti. Ölüm hepimizin başına gelecektir. Sadece aziz ve celil olan Allah baki kalacaktır. O şöyle bu yurmuştur:

"Muhammed sadece bir elçidir. Ondan önce de elçiler gelip geçmiştir. Şimdi o ölür veya öldürülürse, siz ökçelerinizin üze rinde geriye mi döneceksiniz? Kim ökçesi üzerinde geriye döner se Allah´a hiçbir ziyan veremez. Allah, şükredenleri mükafat­landır acaktır"

Cenab-ı Allah, Muhammed (s.a.v)´e hitaben şöyle buyurmuş tur:

"Sen de öleceksin, onlarda öleceklerdir." (Zumer 30-31)

"(Yer) üzerinde bulunan herşey yok olacaktır. Yalnız rabbi-nin celal ve ikram sahibi yüzü (zatı) baki kalacaktır.(Rahman: 26-27)

"Her can ölümü tadacaktır. Kıyamet günü ecirleriniz size ek siksiz Verilecektir." (Al-i İmran 185)

Şüphesiz ki, Cenab-ı Allah, Muhammed´i yaşattı. Allanın dinini ayakta tutuncaya kadar onu hayatta bıraktı. O Allah´ın emrini iletip risaletini tebliğ etti. Allah yolunda cihad etti. Son ra Cenab-ı Allah onu bu haldeyken vefat ettirdi. Sizi de dosdoğ ru yol üzerinde bıraktı. Bundan sonra helak olan kimse ancak delil ve beyyineden sonra helak olmuş olur. Herkim Allah´a iba det ediyorsa bilsin ki, Allah diridir, ölümsüzdür. Ey insanlar, Allah´a karşı takvalı kimseler olun. Dininize sıkı sıkıya sarılın, Rabbinize güvenin. Allah´ın dini sapasağlam ortadadır. Al lah´ın kelimesi tamamlanmıştır. Allah kendi dinine yardım edene yardım eder. Dinini ayakta tutan kimseleri onurlandırır. Şüphesiz ki, Allah´ın kitabı aramızdadır. O sadra şifa veren bir nurdur. Onunla Cenab-ı Allah Muhammed´i doğru yola iletti. Onda Allah´ın helal ve haramı vardır. Bize saldıranlara Allah önem vermez. Çünkü Allah´ın kılıçları henüz yakınlarına yer­leşmemiştir. Kılıçlarımızı henüz elden bırakmış değiliz. Bize muhalefet edenlerle cihad edeceğiz. Tıpkı Resulullahla birlikte cihad ettiğimiz gibi bunu devam ettireceğiz. Hiç kimse kendi nefsine karşı aşırı gitmesin!"

O büyük korku ve panik gününde işte Ebu Bekir es Sıddık bu iki hutbeyi irad etmişti. Millette sabırsızlık ve tedirginlik gördükçe kendilerine çeki düzen versinler diye, sözlerini tek rarlıyordu. Ama o esnada insanların kalpleri ürkmüş, düşleri bozulmuş, sabırları tükenmişti. O bu sözlerini tekrarlayarak kalplerine sebat vermeye çalışıyordu.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Her Ecelin Yazılı Olduğu Bir Kitap Vardır
« Posted on: 28 Ocak 2021, 02:02:22 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Her Ecelin Yazılı Olduğu Bir Kitap Vardır rüya tabiri,Her Ecelin Yazılı Olduğu Bir Kitap Vardır mekke canlı, Her Ecelin Yazılı Olduğu Bir Kitap Vardır kabe canlı yayın, Her Ecelin Yazılı Olduğu Bir Kitap Vardır Üç boyutlu kuran oku Her Ecelin Yazılı Olduğu Bir Kitap Vardır kuran ı kerim, Her Ecelin Yazılı Olduğu Bir Kitap Vardır peygamber kıssaları,Her Ecelin Yazılı Olduğu Bir Kitap Vardır ilitam ders soruları, Her Ecelin Yazılı Olduğu Bir Kitap Vardırönlisans arapça,
Logged
27 Aralık 2020, 20:08:42
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.272


« Yanıtla #1 : 27 Aralık 2020, 20:08:42 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Aralık 2020, 15:01:59
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.502Site
« Yanıtla #2 : 28 Aralık 2020, 15:01:59 »

Ve aleykümüsselam Peygamberimiz bedenen vefat  etse de davası kalplerimize mühürlendi inşallah  Rabbim bizleri Peygamberimizin ardından gidenlerden eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
07 Ocak 2021, 12:59:42
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.443« Yanıtla #3 : 07 Ocak 2021, 12:59:42 »

Aleyküm Selâm. Rabb'im bizleri Peygamber efendimiz'in yolundan gidenlerden eylesin inşaAllah

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
08 Ocak 2021, 07:34:31
Es-Sabur

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.257


« Yanıtla #4 : 08 Ocak 2021, 07:34:31 »

Her canlı bir gün ölümü tadacaktır bu Allah ın kanunudur bunu Peygamberlere gönderdiği kitaplarda bildirmiştir bundan kaçış yoktur Allah herkese hayırlı ve imanlı ölüm nasip etsin inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &