> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Havlan Heyeti
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Havlan Heyeti  (Okunma Sayısı 1158 defa)
20 Aralık 2009, 20:59:29
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 20 Aralık 2009, 20:59:29 »Havlan Heyeti


Havlan hayeti Allah ve Resulüne iman eden bir kavmin temsilcileri olarak on kişiden kurulu olarak hicri onuncu sene nin Şaban ayında Resulullah (s.a.v.)´e geldiler. Sözcüleri şöyle dedi: "Ya Resulallah! Biz Allah´a iman ve Allah´ın Resulünü tastik ediyoruz. Bizim bir ikramımız, gerimizdeki olan kavmi mizden olanları da kapsamaktadır. Biz develeri mahmuzlaya-rak sert ve katı yerlerle dağlar ve ovaları aşıp sana gelmiş bu lunuyoruz. Allah ve Resulünün üzerimizdeki nimeti sayesinde dir ki seni ziyarete geldik."

Resulullah (s.a.v.) onlara şöyle dedi: "Bana gelişinizi anlatı nız. Şüphesiz develerinizin attığı her adım karşılığında her bi rinize bir sevap vardır. Bana ziyaretçiler olarak geldiğinizi söy lüyorsunuz, şüphesiz beni Medine´de ziyaret eden kimse Kıya met gününde yanı başımda olacaktır."

Havi anlıların (Ammi enes) diye adlandırdıkları ve kendisine meftun oldukları bir putları vardı. Kendi asılsız vehimleri ne deniyle o putun harikulade haller izhar ettiğine -aslında Ce-nab-ı Allah tarafından bahsedildiği halde- bazı nimetler verdi ğine inanırlardı. Ona meftun olduklarından dolayı bu gibi hari kulade halleri ondan bilirlerdi. îmanlarını ilan ettikten ve mü´min olduklarını açıkladıktan sonra peygamber efendimiz onların gerçekten inanmış olduklarını anladı. Ve putlarını ne yaptıklarını sordu. Ayrıca kavimlerinden kimin iman ettiğini, kimin de putperestlikte kaldığını öğrenmek için sordu. Resulul lah (s.a.v)´in sorusu şöyle idi: ´Ammi Enes´e ne oldu?"

Dediler ki: "Sana müjdeler olsun Ya Resulallah. Cenab-ı Al lah tarafından getirdiğin yeni din onun yerine geçti. Ancak bi zim yaşlı bir erkekle acuze bir kadın ona hala inanıp bağlan maktadırlar. Eğer memleketimize dönersek Allah´ın izniyle Am mi Enes denen putu yıkacağız. Çünkü daha önceleri ona alda-nıp fitneye düşmüştük."

Resulullah (s.a.v.) efendimiz onların haberlerini araştırıyor. Durumlarını öğreniyordu. İman öncesi hallerini anlamak isti yor ve şöyle soruyordu: "Ammi Enes putunun, sizi içine düşür düğü fitnelerin en büyüğü hangisidir?´

Sözcüleri dedi ki: "Şiddetli bir kıtlığa maruz kalmıştık. Öyle ki, çürümüş kemikleri yemek mecburiyetinde kalmıştık. Olanca mal varlığımızı topladık. Yüz sığır alarak Ammi Enes putuna kurban ettik. Bu kurbanların tümünü bir sabah vakti kesip yır tıcı hayvanlara terkettik. Halbuki o hayvanlardan daha muh taç durumdaydık. O esnada yağmur yağmaya başladı. Otlar yeşerip o kadar uzadı ve yükseldi ki Erkeklerin boyunu bile aş tı. Otlar arasında dolaşan erkekler görünmez hale geldiler ve sözcümüz: "Ammi Enes putu bize in´amda bulundu" dedi.

Bu garip raslantı onları fitneye düşürmüştü. Yağmuru ken dilerine Ammi Enes putunun yağdırdığına inanmışlardı. Hal buki o ne bir fayda verebilir, ne de bir zarar dokundurabilirdi. Olaylar çoğu kez tesadüf esri olarak meydana geliyordu. Vehim ve kuruntu sahipleri ise bu olayların bir puta veya bir şahsa veya bir kahine veya bir büyücüye sığınma sonucunda meyda na geldiğini sanıyorlardı, tşte bu bir fitneydi. Belki de bu tesa düfi olaylar, hiç bir gücü olmayan ve hiç bir şey yapamayan putlara tapma sebebi olmuştu. Putperestler ürettikleri şeyle rin yarısını kurban olarak o puta ayırıyor. Yansınızda Allah´a bırakıyorlardı. Allah´a bıraktıklarının bir kısmını putlarına da veriyorlardı. Ama putlarına ayırdıklarının bir kısmını Allah´a bırakmıyorlardı. Bütün bunları da bir ibadet zannı ile yapıyor lardı.

Havlanlıların sözcüsü peygamber efendimize şöyle diyordu: "Ekin ve davarlarımızın bir kısmını kendi inancımıza göre pu tumuza bir kısmını da Allah´a ayırıyorduk. Biz ekin eker, orta kısmını (en iyisini) puta ayırır ve orayı, onun adı ile anardırk. Ekinin bir tarafını da Allah´a ayırır ve orayı Allah´ın adı ile anardık. Allah´a tahsis ettiğimiz ekin iyi yetiştiği ve geliştiği zaman döner onu, Ammi Enese tahsis ederdik. Ammi Enese tahsis ettiğimiz ekin, iyi geliştiği ve yetiştiği zaman ise, onu Allah´a tahsis etmezdik."

Resulullah (s.a.v.) efendimiz Cenab-ı Allah´ın, onların bu davranışım protesto eden bir ayet-i kerime inzal buyurduğunu ifade etti.

Cenab-ı Allah bu konuda şu ayet-i kerimeyi inzal buyur muştur:

"Allah´ın yarattığı ekin(ler)den ve hayvanlardan Allah´a pay ayırdılar. Zanlarınca: "Bu Allah´a, bu da ortaklarımıza" dedi ler. Ortakları için ayrılan Allah´a ulaşmıyor, fakat Allah için ayrılan, ortaklarına ulaşıyor. Ne kötü hüküm veriyorlar.!" (En´am:136)

işte böyle... Vehimleri onları bu şekilde kontrolü altına alıp onlara egemen olmuştu. Onlardan tevhit inancım söküp almışti. Peygamber efendimizin daveti ve onunla ilgili ilginç şeyler, bu vehimleri ortaya çıkarıyor, çürük ve asılsız inançlarını izhar ediyordu. Allah dilediği kulunu dosdoğru yola iletir.

Peygamber (s.a.v) efendimiz, onlara değerli öğütlerde bulun du. Ahde vefalı olmalarını, emanete riayet etmelerini, komşula rıyla iyi geçinmelerini, hiç kimseye haksızlık etmemelerini tav siye buyurdu. Ve şöyle dedi: "Şüphesiz zulüm kıyamet günü nün karanlığıdır"

Havlanlı heyet, peygamber efendimizden dinin farizalarını ve ahkamını sordular. O da onlara bu şeyleri öğretti. Birkaç gün daha ikamet ettikten sonra Medine-i münevvereden ayrıl dılar. Ayrılırken de peygamber efendimiz onlara çeşitli hediye ler verdi. Kavimlerine döndükleri zaman yüklerinin bağını çöz meden koşup Ammi Enes putunu yıkmaya gittiler ve nihayet yıktılar.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Havlan Heyeti
« Posted on: 24 Eylül 2020, 22:15:35 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Havlan Heyeti rüya tabiri,Havlan Heyeti mekke canlı, Havlan Heyeti kabe canlı yayın, Havlan Heyeti Üç boyutlu kuran oku Havlan Heyeti kuran ı kerim, Havlan Heyeti peygamber kıssaları,Havlan Heyeti ilitam ders soruları, Havlan Heyeti önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &