> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Halid Bin Velid´in Devmetül Cendel´e Gönderilişi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Halid Bin Velid´in Devmetül Cendel´e Gönderilişi  (Okunma Sayısı 1343 defa)
20 Aralık 2009, 16:58:20
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 20 Aralık 2009, 16:58:20 »Halid Bin Velid´in Devmetül Cendel´e Gönderilişi


Halid bin Velid başında komutan olduğu seriyyesiyle bir likte kinanelilerden Ukaydir bin Abdülmelik´e gönderildi. Ukaydir Devmetül Cendel´in emiri idi, Hıristiyandı. Halid bin Velid´in seriyyesinde 420 süvari vardı. Beyhaki´nin anlattığına göre bu Seriyye muhacirlerden teşkil edilmişti. Başlarında Ebu Bekir es Sıddik vardı. Halid ise arabilerin başındaydı. Pey gamber (sav) efendimiz seriyyeyi yola koyarken Halid´e: "Sen ukaydiri yaban sığırı avlarken göreceksin" demişti. Bu da Ukaydirin, ciddi işlerle uğraşmayan bir emir olduğunu göster mekteydi.

Halid bin Velid yola çıktı. Ukaydir´in kalesine yaklaştı. Onu gözle görebilecek kadar yakın oldu. Mehtaplı bir geceydi. Ukay dir kalenin üstünde karısıyla birlikte yatağa uzanmıştı. O sıra da bir yaban sığırı gelerek boynuzuyla kalenin kapısını tırma layarak aşındırmaya başladı. Karısı; "Sen hiç bunun gibisini gördün mü?" diye sorunca, Ukaydir; şöyle cevap verdi: "Hayır vallahi hiç böylesini görmedim." Karısı: "Şu kapıyı tırmalayıp oynatan da kim oluyor?" diye sorunca, Ukaydir: "Hiç kimse..." diye cevap verdi ve kalkıp atına binerek kaleden aşağıya indi. Denildiğine göre yaban sığırı, Ukaydir´i kaleden aşağıya indir mek için kale kapısına toslamış ve kapıyı zorlayarak hareket ettirmişti. Ukaydir´le birlikte hane halkından bir kaç kişi de kaleden aşağıya inmişlerdi. Aralarında kardeşi Hassan da var dı. Çıktıktan sonra Resülüllahın süvarileri Ukaydir yakaladı lar, kardeşi Ha´ssan´ı da -mücahidlere karşı direndiğinden do layı- öldürdüler.

Ukaydir refah içinde yaşayan bir kimseydi. Üzerinde altın sırmalarla işlenmiş ipekten bir cübbe vardı. Halid bin Velid cübbeyi üzerinden çıkarıp Resülüllaha gönderdi. Sahabiler cüb-beyi görüncü hayretle seyretmeye, elleriyle dokunmaya başla mışlardı. Peygamber efendimiz, bu cübbeye aldanmamalarını, bunun insanı azdıran dünya nimetlerinden biri olduğunu söyle miş ve sahabilerini ahiret nimetlerini elde etmeye davet ederek şöyle buyurmuştu: "Siz bu cübbeye hayran mı oldunuz? Canım kudret elinde olan Allah´a yemin olsun ki Sad bin Muaz´ın cen netteki mendilleri bundan daha güzeldir!"

Peygamber efendimiz kendisine cizye vermesi şartıyla Ukaydir´le anlaşma yaptı. Vakidi´nin rivayetine göre Ukaydir´le birlikte 1000 deve, 400 zırh, 400 mızrak bulunuyormuş. Bu ri vayetin sıhhat derecesi ne olursa olsun, neticede Peygamber efendimiz Ukaydir´i serbest bırakmış o da kendi köyüne dön müştü. Öyle anlaşılıyor ki, zımmilik anlaşması yaparak onu sa lıvermişti. Bu anlaşma gereğince Ukaydir ve beraberindeki kimseler Vakidi´nin de anlattığı gibi zımmi olmuşlardı.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Halid Bin Velid´in Devmetül Cendel´e Gönderilişi
« Posted on: 28 Ocak 2021, 10:56:47 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Halid Bin Velid´in Devmetül Cendel´e Gönderilişi rüya tabiri,Halid Bin Velid´in Devmetül Cendel´e Gönderilişi mekke canlı, Halid Bin Velid´in Devmetül Cendel´e Gönderilişi kabe canlı yayın, Halid Bin Velid´in Devmetül Cendel´e Gönderilişi Üç boyutlu kuran oku Halid Bin Velid´in Devmetül Cendel´e Gönderilişi kuran ı kerim, Halid Bin Velid´in Devmetül Cendel´e Gönderilişi peygamber kıssaları,Halid Bin Velid´in Devmetül Cendel´e Gönderilişi ilitam ders soruları, Halid Bin Velid´in Devmetül Cendel´e Gönderilişiönlisans arapça,
Logged
27 Aralık 2020, 21:07:03
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.272


« Yanıtla #1 : 27 Aralık 2020, 21:07:03 »

Esselamu aleyküm.binler selam binler rahmet İslam için cihad eden savaş veren Hz.halid. Bin velide olsun inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
08 Ocak 2021, 07:13:23
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.446« Yanıtla #2 : 08 Ocak 2021, 07:13:23 »

Aleyküm Selâm. Rabb'im bizleri sevdiklerinin yolundan ayırmasın inşaAllah

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &