> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Ebu Talib´in Vefatından Sonra Meydana Gelen Olaylar
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ebu Talib´in Vefatından Sonra Meydana Gelen Olaylar  (Okunma Sayısı 1164 defa)
16 Aralık 2009, 17:58:04
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 16 Aralık 2009, 17:58:04 »Ebu Talib´in Vefatından Sonra Meydana Gelen Olaylar

Peygamber (sav) efendimiz şöyle buyurmuştur: "Kureyşliler Ebu Talib ölünceye kadar bana hoşlanmadığım birşey yapmadılar." Ama Peygamber efendimiz iki sevgilisini kaybetmişti. Bunlardan biri onu himaye eden mücadeleci am cası, diğeri de ona iyilikte bulunan hayat refikası idi.

Ebu Talib´in vefatından sonra Peygamber efendimiz çıkıp îs-lam davetini yürüttüğü ve rabbinin risaletini tebliğ ettiği za manda, Kureyşliler ona saldırdılar. Onu evinin içinde bile ra hat bırakmadılar. Komşuları ona kötülük yaptı. Ebu Cehil, Ha kem bin ebi´l-As bin Ümeyye, Ukbe bin Muayt, Adiy bin Hamra Îbnü´1-Asda el-Hüzeli bunlara Örnek olarak gösterilebilir. Bun lardan biri, namaz kılmakta olan Peygamber efendimizin üzeri ne, bir koyunun rahmini atmıştı.

Müslim, îbn Mesud´un şöyle dediğini rivayet eder: "Bir ara Resulullah (sav) efendimiz Beytin yanında namaz kılıyordu. Ebu Cehil ile arkadaşları da orada oturmuşlardı.

Bir gün önce develer kesilmişti. Ebu Cehil, oradaki arkadaşla rına şöyle dedi: "Bana falan oğullarının kestikleri develerin ra himlerini kim alıp getirecek, ve sonra da onları, secde vaziye-tindeki Muhammed´in omuzlan arasına bırakacak?!" Bunun üzerine, orada bulunanların en bahtsızı hemen harekete geçe rek develerin rahimlerini getirdi. Peygamber efendimiz secdeye vardığında, rahimleri onun omuzları arasına bıraktı. Orada bulunanlar da gülmeye başladılar. Katıla katıla güldüler. Gül meleri öylesine şiddetlendi ki, neredeyse birbirlerinin üzerlerine, yıkılıyorlardı. Ben de (yani îbn Mesud) olup bitenlere bakıyor dum. Peygamber efendimiz secdeye varmıştı. Artık başını sec deden kaldırmıyordu. Nihayet adamın biri gidip, olup bitenleri Fatıma´ya haber verdi. Fatıma geldi. Henüz küçücük bir çocuk-tu. Babasının omuzları arasındaki pislikleri attı. Sonra dönüp oradaki müşriklere söylenmeye başladı. Peygamber efendimiz namazını tamamladıktan sonra başını secdeden kaldırdı. Ku-reyşli müşriklere beddua etti. Beddua ederken sözlerini üç defa tekrarlardı. Bir dilekte bulunduğu zaman da dileğini üç kez tekrarlardı. Sözlerini tamamladığında şöyle demişti: "Al lah´ım! Kureyşi sana havale ediyorum!" Bu bedduasını da üç kez tekrarlamıştı. Müşrikler onun bu bedduasını işitince gül meye son verdiler. Bedduasından korkmuşlardı. Sonra Pey gamber efendimiz şöyle dedi:

"Allah´ım Ebu Cehil bin Hişam´ı, Utbe bin Rebia´yı, Şeybe bin Rebia´yı, Velid bin Ukbe´yi, Ümeyye bin Halefi, Ukbe bin Ebi Muayt´ı helak et!"

Muhammed (sav)´i hak ile gönderen Allah´a andolsun ki, ad ları zikredilen bu heriflerin hepsinin Bedir savaşında gebertil-diklerini gördüm."

Kureyşliler, Peygamber efendimize şiddetli eza ve cefada bu lunmaya başlamışlardı. Peygamber efendimizin şahsına yönel tilen eziyetlerin çoğu, Ebu Talib´in vefatından sonra olmuştur. Bu konuda îbn Kesir şöyle der:

"îbn Mesud´un da rivayet ettiği gibi, namaz kılmakta olan Peygamber efendimizin omuzlarının arasına deve rahminin atılması; Abdullah bin Amr bin As´ın haber verdiği gibi, Pey gamber efendimizin boğazını şiddetle sıkmaları, Ebu Cehil´in de bu yolda azimli olması, namaz kılmakta iken Peygamber efendimizin boynuna basması ve buna benzer eziyetlerle^ işkenceler -doğrusunu Allah bilir ya- Ebu Talib´in vefatından sonra vuku bulmuştur." Bu sözler yerinde söylenmiş sözlerdir. Bura da, müşriklerin eziyetlerinin iki devrede olduğunu söylememiz gerekiyor:

1. Devre: Ebu Talib´in vefatından önce yapılan eziyet ve iş kenceler: Bu dönemde Peygamber efendimize yapılan eziyetler daha çok alay ve sövme şeklinde cereyan etmiştir. Dille haka retten başka birşey yapmıyorlardı. Bunu da Ebu Hakem bin Hişam (Ebu Cehil) Ukbe bin ebi Muayt ve diğer beyinsizler ya pıyorlardı. Peygamber efendimizden başkasına yapılan, zayıf ve korumasız müminlere tatbik edilen bu bedeni eza ve işken celer, müminlerin iki kez Habeşistan´a hicret etmelerine sebep olmuştu. Oraya hicret edenler arasında büyük sahabiler de var dı. Örneğin Cafer bin Ebi Talib, Osman bin Affan da hicret edenler arasında idi. Belki de bunlar, sözlü eziyetlere alay ve maskaralıklara dayanamadıkları için Habeşistan´a hicret et mişlerdi.

2. Devre: Ebu Talib´in vefatından sonra müşrikler eziyetleri ni şiddetlendirmişlerdi. Artık hem sözlü, hem de fiili saldırılar da bulunuyorlardı. Nihayet Peygamber (sav) efendimiz Taif dö nüşünde Mekke-i Mükerreme´ye girebilmek için birilerinin hi mayesine ihtiyaç duymuştu. Mut´im bin Adiy onu himayesine alarak Mekke´ye sokmuştu. Peygamber efendimiz, Ebu Talib´in himayesini kaybettikten sonra Cenab-ı Allah ona Mutim bin Adi/nin himayesini sağlamıştı.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Ebu Talib´in Vefatından Sonra Meydana Gelen Olaylar
« Posted on: 26 Ocak 2021, 11:19:17 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ebu Talib´in Vefatından Sonra Meydana Gelen Olaylar rüya tabiri,Ebu Talib´in Vefatından Sonra Meydana Gelen Olaylar mekke canlı, Ebu Talib´in Vefatından Sonra Meydana Gelen Olaylar kabe canlı yayın, Ebu Talib´in Vefatından Sonra Meydana Gelen Olaylar Üç boyutlu kuran oku Ebu Talib´in Vefatından Sonra Meydana Gelen Olaylar kuran ı kerim, Ebu Talib´in Vefatından Sonra Meydana Gelen Olaylar peygamber kıssaları,Ebu Talib´in Vefatından Sonra Meydana Gelen Olaylar ilitam ders soruları, Ebu Talib´in Vefatından Sonra Meydana Gelen Olaylarönlisans arapça,
Logged
10 Ocak 2021, 00:43:34
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.262


« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2021, 00:43:34 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
11 Ocak 2021, 02:51:06
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.438« Yanıtla #2 : 11 Ocak 2021, 02:51:06 »

Aleyküm Selâm. Bilgiler için Allah sizlerden razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
12 Ocak 2021, 05:51:41
Es-Sabur

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.256


« Yanıtla #3 : 12 Ocak 2021, 05:51:41 »

Ebu Talib öldükten sonra müşrikler Peygamber Efendimiz e türlü eziyetler yapmışlar O nu hiç rahat bırakmamışlardır
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
13 Ocak 2021, 15:35:40
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.498Site
« Yanıtla #4 : 13 Ocak 2021, 15:35:40 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizlere de Peygamberimizin yaptığı gibi kötülük ve eziyetlere sabır göstermeyi nasip eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &