> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Ebu Bekir´in Namaz Kıldırması
Sayfa: [1] 2 3 4 5   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ebu Bekir´in Namaz Kıldırması  (Okunma Sayısı 7288 defa)
21 Aralık 2009, 16:56:45
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 21 Aralık 2009, 16:56:45 »Ebu Bekir´in Namaz Kıldırması


Resulüllah (s.a.v) efendimizin hastalığı daha da şiddetlendi. Cemaatle namaz kıldıramıyacak duruma geldi. Mutlaka yerine ilk İslama giren müslümanlardan birine vekil olarak görevlen dirmesi gerekiyordu. Dostu, arkadaşı ve seçkin insan olan Ebu Bekir İslama giren ilk erkek olduğuna göre onun seçilmesi ge rekiyordu. Peygamber efendimiz müslümanlara namaz kıldır ması için onu seçip görevlendirdi. Namaz imamlığı asla aksatıl-mazdı. Peygamber efendimiz, îslamm direği olan namazın ak satılmasından korkmuştu. Namazsız hiçbir din olamaz!

Ahmed bin Hanbel´in rivayetine göre peygamber (s.a.v) efen dimiz namaz kıldırmak için mescide çıkamaz olmuştu. Bunun üzerine Hz.Ömer cemaate namaz kıldırmıştı. O da Resulallah (s.a.v) efendimiz: "Cemaate namaz kıldınlması için emir verin" buyruğuna icabet ederek namaz kıldırmıştı. Çünkü o sırada mescid de Hz. Ömer´den daha yaşlı bir sahabi yoktu. Aynı za manda o, peygamber efendimizin ikinci veziri durumundaydı. Hz. Ömer güçlü, kuvvetli, yüksek sesli bir kimse idi. Resulallah (s.a.v) efendimiz: "Ebu Bekir nerede?" diye sormuş ve yanına gelmesi için Ebu Bekir´e haber salmıştı.

Bu rivayet de gösteriyor ki Hz. Ömer, Hz. Ebu Bekir´in bu lunmadığı zaman cemaate imamlık etmiştir. Ayrıca Peygamber efendimizin : "Cemaatle namaz kıldınlması için emir verin" mealindeki umumi buyruğuna icabet ettiği için bu görevi ifa et miştir. Kendisinden sonra insanlara imamlık edecek birini ya ni Ebu Bekir´i peygamber efendimiz görevlendirmişti.

Buhari´nin A´mes kanalıyla yaptığı rivayete göre Hz. Aişe şöyle demiştir: "Resulallah (s.a.v.) efendimiz vefat ile sonuçla nan hastalığında namaz vakti geldiği sırada Bilal ezan oku muş ve kendisi de : "Ebu Bekir´e emir verin, namazı kıldırsın" demişti. Kendisine : "Ebu Bekir yufka yürekli adamdır. Senin makamında durduğu zaman insanlara namaz kıldıramaz" de nildiği zaman o, emrini yine tekrarlamış, fakat insanlar yine aynı itirazı yinelemişlerdi. Bunun üzerine Peygamber (s.a.v) efendimiz: "Siz Yusufun kardeşlerisiniz. Ebu Bekir´e emir ve rin, namaz kıldırsın!" Bunun üzerine Ebu Bekir mescide gide rek namaz kıldırmak için öne geçmişti, o sırada peygamber (s.a.v) efendimiz vücudunda bir rahatlık ve hafiflik hissettiği için iki kişinin omuzlarına yaslanarak mescide gitmişti. Acı ve eleminin fazlalığından dolayı ayaklarım adeta yerden sürüyor du. Ebu Bekir Peygamber efendimizi görünce mihraptan geri çekilmek istedi, ama peygamber efîendimiz yerinde kalması için ona işaret verdi. Sonra gelip yan tarafında oturdu.

Bu hadisi Hz. Aişe´den rivayet eden A´meş´e denildi ki: "Pey gamber efendimiz orada dururken Ebu Bekir namaz kıldırıyor ve insanlar da ona tabi mi ioluyorlardı? " Ravi Ameş başıyla evet anlamında işaret verdi."

Peygamber efendimizin hastalığı süresince Ebu Bekir na maz kıldırdı. Vefat edip Refîkul Alaya yükselince ardısıra in sanlığa ebedi bir miras olan ilahi şeriatı bırakmıştı. Arabis­tan´ın batısı ile doğusu arasındaki tüm mıntıkalara bu şeriatın ahkamını tebliğ etmiş ve gerekli hususları öğretmişti.

Resulüllah (s.a.v.) efendimiz hasta iken üç gün süreyle mes cide gelememişti. Önce de söylediğimiz gibi o süre içinde Hz. Ebu Bekir cemaate imamlık etmişti. Peygamber efendimiz bu üç günlük ayrılıktan Önce cemaatle birlikte en son Öğle namazı nı kılmıştı. Buhari, her zaman peygamber efendimizin yanında bulunan Enes Bin Malik´ten şöyle bir rivayette bulunmuştur: "Hz. Ebu Bekir, Peygamber efendimizin vefatıyla sonuçlanan hastalığı esnasında cemaate namaz kıldırıyordu. Pazartesi gü nü cemaat saf tutmuş iken Peygamber (s.a.v) efendimiz hücre sinin perdesini aralayarak bize baktı ve gülümsedi. Peygamber efendimizin bu iyi halini görünce sevincimizden az kalsın aklı mız başımızdan gidecekti. Gelip cemaate namaz kıldırması için Hz.Ebu Bekir de mihraptan geri çekildi. Peygamber efendimi zin cemaate namaz kıldırmak için geleceğini zannetmişti. Ama namazımızı tamamlamamız için bize işaret verdi. Ve perdeyi tekrar geri bıraktı. O gün de vefat etti."

Peygamber (s.a.v) efendimiz işte hayatının son anına kadar Rabbinin risaletini tebliğ ediyordu. Can çekişme esnasında bi le, insanların Rablerinin davetine ne kadar icabet ettiklerini görmek istiyordu. Kalbi müsterih olunca gülümseyip tebessüm ediyor, sonra da nefsini teslim alan Rabbine yöneliyordu. Niha yet temiz ruhu bedeninden ayrılıp Rahman ve Rahim olan Re fiki âlâya intikal etti.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Ebu Bekir´in Namaz Kıldırması
« Posted on: 19 Ocak 2021, 02:18:31 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ebu Bekir´in Namaz Kıldırması rüya tabiri,Ebu Bekir´in Namaz Kıldırması mekke canlı, Ebu Bekir´in Namaz Kıldırması kabe canlı yayın, Ebu Bekir´in Namaz Kıldırması Üç boyutlu kuran oku Ebu Bekir´in Namaz Kıldırması kuran ı kerim, Ebu Bekir´in Namaz Kıldırması peygamber kıssaları,Ebu Bekir´in Namaz Kıldırması ilitam ders soruları, Ebu Bekir´in Namaz Kıldırmasıönlisans arapça,
Logged
08 Kasım 2014, 18:07:25
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #1 : 08 Kasım 2014, 18:07:25 »

Esselamu Aleyküm.Rasülullah Efendimiz hastalığı sırasında bile müminleri tek başlarına bırakmıyor.İman tayiin ediyordu..Ümmeti için kaygılan bir Peygamberimiz olduğunu inşaAllah unutmayız..Rabbim bizleri Efendimize hayırlı ümmet kılsın..Mevlam razı olsun kardeşim.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
08 Kasım 2014, 18:39:18
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.479Site
« Yanıtla #2 : 08 Kasım 2014, 18:39:18 »

Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuh, Rabbim paylaşım için razı olsun.  Onlardan ayakları başımın üstünde olan insanlardan Allah Azze ve Celle razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
08 Kasım 2014, 19:18:23
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« Yanıtla #3 : 08 Kasım 2014, 19:18:23 »

Ve aleykumusselam ve rahmetullahi. Efendimizdeki fedakarlığın bir zerresi bizde olsaydı şimdi bu durumda olmazdık. Rabbim bizleri şefaatine nail eylesin.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
08 Kasım 2014, 19:28:57
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.262


« Yanıtla #4 : 08 Kasım 2014, 19:28:57 »

Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan Sümeyye abla.Hasta yatağın da bile ümmetini düşünen bir peygamber.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3 4 5   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &