> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Cenab-ı Allah´ın Peygamberlerini Koruması
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Cenab-ı Allah´ın Peygamberlerini Koruması  (Okunma Sayısı 985 defa)
20 Aralık 2009, 17:00:38
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 20 Aralık 2009, 17:00:38 »Cenab-ı Allah´ın Peygamberlerini Koruması


Yüce Alalı buyurdu ki:

"Ey Resul! Rabbinden sana indirileni duyur; eğer bunu yap mazsan, onun elçiliğini yapmamış olursun Allah seni insanlar dan korur.(Maide;67)

Peygamber efendimiz hiç ara vermeksizin îslam davetini sürdürüyor, Mekke-i mükerremeden Medine´yi münevvereye kadar mesafeyi çölün zahmetlerine göğüs gererek kat ediyordu. Sonra ilahi risaletin Bizanslılara üstün gelmesi için sahraları ve vadileri aşarak Şam mıntıkasına gidiyordu. Gayesi, Bizans lıları, onlara tabi olan kimseleri, îslamın izzeti önünde boyun eğdirmekti. Güçlü ve muktedir olan Cenab-ı Allah, onu suikast-çilere karşı o uçsuz bucaksız çöllerde korumasaydı, onu kim ko­ruyabilirdi?

îslam ordusunun arasına bazı münafıklar sızmışlardı. An cak bunlar mü´minleri seferden geri döndürmek için Medine´i münevvereye dönmüşlerdi. Bir kısımları da îslam ordusunun arasında kalmışlardı. Maksatları fırsatım buldukları takdirde yolculukta veya savaş esnasında mü´minleri bozguna uğrat maktı, fakat sürekli gözledikleri fırsatı Cenab-ı Allah kendileri ne vermemişti.

Tebük seferi nihayete erip de Peygamber efendimiz Medi ne´ye dönerek îslami davete başlayınca münafıklar ve kafirler müslümanları hezimete uğratmak maksadıyla tereddüt zeh rini, gevşeklik mikrobunu saçacakları bir ortam bulamamışlar dı. Çünkü savaş ve çarpışma vuku bulmamıştı. Peygamber efendimizin güçlük ordusuyla Medine´i Münevvereye güven ve selamet içinde döndüğünü görünce ona karşı bir suikast planla dılar. Yolda yüksek bir dar boğazdan kendisini uçuruma yuvar lamayı tasarladılar. Daha önceleri de Medine-i münevverede Yahudi mahallesinde bir evin duvarı dibinde otururken Yahu-, diler damın üzerinden Ona tas atarak suikast teşebbüsünde bulunmuşlardı. Bu defasında da hain münafıklar onu dar bir boğazda uçuruma yuvarlamak istemişlerdi. Ama birinci sui-kastte Cenab-ı Allah peygamberini haberdar kıldığı gibi bu ikincisinde de haberdar kılmıştı.

Peygamber efendimiz dar boğaza yaklaştığı zaman orduya: "Siz vadi içine gidiniz; orası sizin için hem daha kolay hem da ha geniştir." buyurdu. Kendisi de dar boğaza doğru tırmanma ya başladı. Müslümanlar ve bütün ordu vadinin içine doğru yol almaya başladılar. Ancak kötü niyetli suikastçiler de peygam ber efendimizin ardı sıra darboğaza doğru çıkmaya başladılar ki, amaçlarını gerçekleştirebilsinler. Onlar tuzak kurmuşlardı, ama Cenab-ı Allah tuzaklarını başlarına geçirdi. O tuzak ku ranların tuzaklarını boşa çıkaranların en hayırhsıdır. peygam ber efendimiz de onların murdarca tuzak kurduklarını anla mıştı. Bunun için hazırlandılar ve maskelendiler, tanınmamak için yüzlerine peçe çektiler ama bilahare müslümanlar onları ortaya çıkarmıştı. Onlar büyük bir suça teşebbüs etmişlerdi. Peygamber efendimizi uçurumun aşağısına yuvarlamak iste mişlerdi. Peygamber efendimiz devesinin yularını çekmesini Ammar bin Yasir´e, arkadan sürmesinide Huzeyfe bin Yaman´a emretti. Peygamber efendimiz iki arkadaşıyla birlikte bu min val üzere seyrine devam etmekteyken, hayvanları üzerinde, yüzleri örtülü bir grup gelip çevrelerini sardılar. Ammar dönüp onların hayvanlarının yüzlerine deynekle vurdu. Huzeyfe ile Ammar, Peygamber efendimizin bineğinin yularını nöbetleşe çekiyorlardı. Huzeyfe bin Yeman, peygamber efendimizin deve sinin üzerinde giderken uyuklamaya başladığı sırada arkalarmdan gelen bazı kimselerin: "Onu, hayvanından bir düşüre-bilsek, boynu kırılır. Biz de kendisinden kurtulup rahata ere riz" dediklerini işitti. Peygamber efendimiz canına kasdetmek istediklerini anlayınca o münafıklara kızdı. Kendilerini yüzgeri etmesi için Huzeyfe´ye emir verdi. Huzeyfe hemen dönüp onları hayvnalarınm yüzlerine elindeki deynekle çarpıverdi. "Ey Al lah´ın düşmanlarır diyerek bağırdı. O sırada Peygamber efen dimiz de bağırınca bu münafık grup hemen geri döndüler. Al lah onların kalplerine korku düşürdü. Kurdukları tuzağın Pey gamberimize açıklandığını sandılar. Boğazdan acelece aşağıya inip halkın arasına karıştılar. Peygamber efendimiz, Huzey fe´ye´ "Bu süvarilerden herhangi birini tanıyabildin mi?" diye sordu. Huzeyfe şöyle cevap verdi: "Ya Resülüllah! Hayvanların falan ve falan şahsa ait olduğunu anladımsa da adamlar, yüz lerini örttükleri ve gece de karanlık olduğu için kendilerini iyice görmedim. Teşhis edemedim!"

Bu defa peygamber efendimiz Ammar bin Yasir´e sordu: "Sen o cemaati tanıyabildin mi?" Ammar şöyle cevap verdi: "Hayvanların hepsini tanıdım, fakat üzerindekiler maskelen miş idiler" Peygamber efendimiz bu defa Ammar ile Huzeyfe-ye birlikte sordu:"O grubun bana ne yapmak istediklerini anla dınız mı?" Onlar da hayır ya Resülüllah deyince Resülüllah şöyle buyurdu: "Onlar arkamdan gelerek beni uçurumdan aşa ğı yuvarlamak istediler." Sahabiler: "İzin verde boyunlarını vuralım?´ dedilersede bunu uygun görmeyip şöyle cevap verdi: "Muhammed´in kendi arkadaşlarını öldürdüğünü söyleyerek insanların dedikodu yapmalarını istemiyorum?´

Bu kıssadan bahseden Ibn İshak, peygamber efendimizin şöyle buyurduğunu nakleder:"

"Allah onların (suikastçilerin) adlarını ve babalarının adla rını bana bildirdi. Sabah olunca inşaallah onların adlarını si ze bildireceğim şimdi gidin (rahatınıza bakın ey Huzeyfe)." Sa bah, olunca Sahabiler toplandılar ve rivayete göre peygamber efendimiz o suikastçi münafıkların adlarını sahabilere birer bi rer bildirdi.

Ancak bu hususta rivayetçiler çeşitli görüşler ileri sürmüş lerdir. Her ne ise.. Peygamber efendimiz Huzeyfe´ye bu müna fıkların adlarını kimselere anlatmamasını tavsiye etmiştir. An latıldığına göre Huzeyfe, o münafıkların adlarını biliyordu. Ancak Peygamber efendimiz bunu ona bir sır olarak emanet et mişti. Hatta denilir ki Peygamber efendimizden sonra herhangi bir kimse öldüğü zaman onun durumunu Huzeyfe´nin davranış larından anlarlarmış. Huzeyfe onun üzerine cenaze namazı kı­larsa mümin olduğu; eğer kılmazsa münafık olduğunu, en azın dan durumunun şüpheli olduğunu anlarlarmış.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Cenab-ı Allah´ın Peygamberlerini Koruması
« Posted on: 28 Ocak 2021, 11:09:51 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Cenab-ı Allah´ın Peygamberlerini Koruması rüya tabiri,Cenab-ı Allah´ın Peygamberlerini Koruması mekke canlı, Cenab-ı Allah´ın Peygamberlerini Koruması kabe canlı yayın, Cenab-ı Allah´ın Peygamberlerini Koruması Üç boyutlu kuran oku Cenab-ı Allah´ın Peygamberlerini Koruması kuran ı kerim, Cenab-ı Allah´ın Peygamberlerini Koruması peygamber kıssaları,Cenab-ı Allah´ın Peygamberlerini Koruması ilitam ders soruları, Cenab-ı Allah´ın Peygamberlerini Korumasıönlisans arapça,
Logged
27 Aralık 2020, 21:10:06
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.272


« Yanıtla #1 : 27 Aralık 2020, 21:10:06 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun paylaşım dan kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Aralık 2020, 10:45:59
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.446« Yanıtla #2 : 28 Aralık 2020, 10:45:59 »

Aleyküm Selâm. Bilgiler için Allah sizlerden razı olsun kardeşim. Rabb'im ilmimizi artırsın inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &