> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Cebrail´in Bir Süre Görünmeyişi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Cebrail´in Bir Süre Görünmeyişi  (Okunma Sayısı 900 defa)
14 Aralık 2009, 15:56:14
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 14 Aralık 2009, 15:56:14 »Cebrail´in Bir Süre Görünmeyişi

Peygamber (sav) efendimiz, büyük bir mükellefiyetin altına girdiğini, bunun yüce bir makam olduğunu anlamıştı. Önceleri korktuğu şey, artık sevdiği ve rağbet ettiği bir şey haline gel mişti. Cebrail ile ilk karşılaştığında ürkmüştü, ama bu ilk kar şılaşmadan sonra Cenab-ı Allah´ın emirlerini almak ve bu emirleri uygulamak artık onun için büyük bir sevinç olmuştu. Allah´ın kendisi için seçtiği emaneti omuzlamak için Cebrail´in görülmesini heyecanla bekliyordu. Fakat aradan bir süre geçti ği halde, Cebrail´i görememişti. Yeniden Hira Mağarasına git miş, ama Cebrail gelmemişti. Aklına çeşitli sorular akın etmiş ti. İlk karşılaşmada hissettiği korkunun, peygamberlik görevini kendisinden uzaklaştırdığını bile düşünüyordu. Belki de, büyük alim Varaka bin Nevfel´in kendisine verdiği haber, gerçek dışıy dı. Belki de gördüğü rüya ve gözüyle müşahade ettiği şeyler, kahinlerin iddia ettikleri şeylere benziyordu. Halbuki kendisi kahinlikten hoşlanmıyor ve kahinliğe karşı nefret duyuyordu. Vahiy geciktikçe, aklına gelen bu düşünceler ve diğer bazı du rumlar onu tedirginleştiriyordu. O ise, tekrar vahiy gelmeden huzura kavuşamayacağını anlamıştı. Allah´ın kendisine verece ğini beklediği nimetin gecikmesinden ve araya fasıla girmesin den dolayı Peygamber efendimiz çok rahatsız olmuştu. îbn İs-hak, bu konuda şöyle der:

"Sonra vahiy bir ara kesildi. Bu durum Peygamber efendi mize çok zor geldi ve onu üzüntüye garketti."

Buhari´nin "Sahih"inde anlatıldığına göre, Peygamber efen dimiz Hira Mağarası´na gider ve Cebrail´in gelmesini beklerdi. Buhari bu konuda şöyle der:

"Sonra vahiy kesildi Ve gelmez oldu. Nihayet Peygamber efendimiz o kadar üzüntüye kapıldı ki, dağın tepesinden kendi ni aşağıya atmak istedi. Kendini aşağı atmak için dağın tepe sine her çıkışında Cebrail kendisine görünüyor ve: "Ya Muhammed" Sen gerçekten Allah´ın elçisisin" diyor onun heyecanını dindiriyor, nefsini sükunete kavuşturuyordu. Bundan sonra Peygamber efendimiz dağın tepesinden aşağıya iniyordu. Bu durum uzun süre devam edince, Peygamber efendimiz yine da ğın tepesine çıkmıştı. Orada yine Cebrail görünmüş ve aynı şey leri söylemişti." Ve bu hal bir süre daha devam etti. Nihayet vahiy kesintisi sona erdi. Cebrail ona tekrar göründü.

Buharı ile Müslim´in "Sahihlerinde Cabir bin Abdullah´tan nakledilen şöyle bir rivayet vardır: Resulullah (sav)in şöyle de diğini işittim: uBir ara, yolda yürürken gökten bir ses işittim. Gözümü yukarıya doğru çevirdiğimde Hira´da bana gelen mele ği gördüm. Büyüklüğü göklerle yerin arasını dolduran bir kür sünün üzerinde oturmakta. Ürpererek yere çöktüm. Aileme dö nüp ´Beni örtün´ dedim. Bundan sonra Cenab-ı Allah şu ayet-i kerimeyi inzal buyurdu:

"Ey elbisesine bürünen! Kalk ve uyar. Rabbini tekbir et (Onun büyüklüğünü an) Elbiseni temizle. Pislikten (Allah´a eş tutmak, puta tapmak gibi çirkin şeylerden kaçın." (Muddessir: 1-5)

Bu ayetlerin nüzulünden sonra, vahiy sık sık gelmeye başla dı.[1]

Bu rivayetten anlaşıldığına göre, Peygamber efendimizin vahye daha çok arzulu olması için vahye bir süre ara verilmiş tir. Bu vahiy kesintisinden sonra Peygamber efendimizin işti yakı, vahyi, kendisine sevimli ve heybetli kılmıştır. En azından vahiyden ürkmez olmuştur. îlk anda Cebrail ile buluştuğunda hissettiği ürküntüyü artık hissetmez olmuştur. Cebrail´i açıkça görmeye alışmıştır.-------------------------------------------------------------------------------


[1] îbn Kesir el-Bidaye ve´n-Nihaye c.3, s.16.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Cebrail´in Bir Süre Görünmeyişi
« Posted on: 26 Şubat 2021, 21:25:04 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Cebrail´in Bir Süre Görünmeyişi rüya tabiri,Cebrail´in Bir Süre Görünmeyişi mekke canlı, Cebrail´in Bir Süre Görünmeyişi kabe canlı yayın, Cebrail´in Bir Süre Görünmeyişi Üç boyutlu kuran oku Cebrail´in Bir Süre Görünmeyişi kuran ı kerim, Cebrail´in Bir Süre Görünmeyişi peygamber kıssaları,Cebrail´in Bir Süre Görünmeyişi ilitam ders soruları, Cebrail´in Bir Süre Görünmeyişiönlisans arapça,
Logged
22 Şubat 2021, 00:53:54
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.372


« Yanıtla #1 : 22 Şubat 2021, 00:53:54 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &