> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Addas ve Peygamber Efendimiz
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Addas ve Peygamber Efendimiz  (Okunma Sayısı 946 defa)
16 Aralık 2009, 18:03:27
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 16 Aralık 2009, 18:03:27 »Addas ve Peygamber Efendimiz

Addas Hıristiyan bir kimse idi. Üzüm salkımlarını bir taba ğa koyup Peygamber efendimize getirdi ve ona takdim etti. Peygamber efendimiz de"Bismillah" diyerek üzümleri yemeye başladı. Addas ona bakıyor ve yüzünün şeklini, şemailini inceli yordu. Sonra ona şöyle dedi: "Allah´a andolsun ki söylediğin bu kelimeyi bu belde halkı asla söylemez."

Peygamber efendimiz de ona sordu:

- Ey Addas sert hangi beldedensin, dinin nedir?

- Hıristiyanım, Ninova halkındanım.

- Salih adam olan Yunus bin Meta´nın şehrindensin Öyle mi?

- Yunus bin Meta´yı nereden tanıyorsun?!

- O benim kardeşimdir. O peygamberdi, ben de peygambe rim!

Peygamber efendimizin bu sözleri üzerine Addas onun üzeri ne yumuldu başını, ellerini ve ayaklarını öpmeye başladı.

Öte taraftan bahçe sahipleri olan Utbe ile Şeybe, Hıristiyan kölelerinin yaptıklarını görüyorlardı. Onun bu hareketi dahi onların kalplerini İslam´a meylettirmedi. Kalpleri yumuşama dı. Biri diğerine şöyle dedi: "Görüyor musun, şu yabancı adam senin köleni de yoldan çıkardı!"

Addas, efendilerinin yanına döndüğünde ona şunları sordu lar: "Yazıklar olsun sana ey Addas! sana ne oldu ki şu adamın başını, ellerini ve ayaklarını öpüyordun?!"

Addas şu karşılığı verdi: "Ey efendim! Yeryüzünde bundan daha hayırlı bir adam yoktur! Bana ancak bir Peygamber´in bilebileceği haberleri iletti."

Efendileri dediler ki: "Yazıklar olsun sana ey Addas! Sakın bu adam seni dininden döndürmesin. Çünkü senin dinin onun-kinden daha iyidir!"

Bahçe sahipleri kerem sahibi ve şefkatli kimseler idiler. An cak bununla birlikte apaçık bir sapıklık içindeydiler. Hak açık olmakla birlikte onu inkar ettiler. Kalpleri inandığı halde ona iman getirmediler. Taşkınlık gösterdiler. Kafir olup sapıklıkta kaldılar.

Dua, Af ve Himaye

Resulullah (sav) efendimiz şu alçak Taifliler´in acı eza ve ce falarını tattı. Onu horladılar. Artık yalvarıp yakararak Rab-bin´e sığınmaktan başka çaresi kalmamıştı. Rebia oğullarından ayrılıp Mekke´ye dönerken Addas bin Malikle karşılaşmış, onun yaptığı muameleler sonucunda biraz olsun sükun bulmuş tu. Rabbine dua edip şöyle demişti:

"Allah´ım! Kuvvetsiz ve çaresiz kaldığımı, halk nazarında hor ve hakir görüldüğümü, ancak sana arz ve şikayet ediyo rum! Ey merhametlilerin en merhametlisi! Herkesin horlayıp dalına bindiği biçarelerin Rabbi sensin. Benim Rabbim de sen sin. Sen beni kötü huylu yüzsüz bir düşman eline düşürmeye cek, hatta işimin dizginini eline verdiğin akrabadan bir dost bile beni bırakmayacak kadar bana merhametlisin. Allah´ım senin gazabına uğramayayım da çektiklerim ne olursa olsun yi ne de katlanırını! Ancak senin af ve merhametin bana bunları da göstermeyecek kadar geniştir. Allah´ım senin gazabına uğ ramaktan, ilahi rızandan uzak kalmaktan sana, senin o karan­lıkları aydınlatan, dünya ve ahiret işlerini yoluna koyan ilahi nuruna sığınırım. Allah´ım sen hoşnut oluncaya kadar affını dilerim. Allah´ım her kuvvet, her kudret ancak seninle kaim dir!"

Bu dualar yaralı bir kalpten fışkırıyordı. Ama o kalp yine de razı ve hoşnut idi. Çünkü o, kainattaki en muazzam daveti teb liğ ediyordu. Karşılaştığı eziyetler ne kadar şiddetli olursa ol sun yine de o, bu daveti yaymak uğruna bütün işkenceleri hiçe sayıyordu. Allah´ın takdirine rıza göstermiyordu. Rabbi kendi sine gazap etmedikten sonra diğer bütün eza ve cefaları hiçe sayıyordu.

Cenab-ı Allah Peygamber (sav)´in duasına icabet etti. Kendi siyle beraber olduğunu ona açıkladı. Buhari ile Müslim´in sa hihlerinde sabit olan bir hadiste anlatıldığına göre müminlerin annesi Hz. Aişe, Resulullah (sav)´e şunları sormuş: "Uhud gününden daha şiddetli bir günün olmuş mudur?" Resulullah ona şu cevabı vermiş: "Senin kavminden çektiğim kadar şiddet li eziyetler çekmiş değilim. Bir zaman davetimi Abdü Yaleyl´e tebliğ etmiştim. O benim isteklerime cevap vermedi. Üzüntülü halde geri döndüm. Dönerken de dalgın vaziyette idim. Bir de baktım ki Karnü´s-Sealib denen yere varmışım. Başımı göğe kaldırdığımda bir bulutun beni gölgelendirdirmekte olduğunu gördüm. Buluta baktım. îçinde Cebrail (as) vardı. Bana şöyle seslendi: "Allah, senin kendi kavmine söylemiş olduğun sözleri ve onların sana verdikleri cevapları duymuştur. Kendisine kav min hakkında dilediğin emri vermen için, Allah, dağların me­leğini sana göndermiştir."

Cebrail´in böyle demesinden sonra dağların meleği bana ses lenerek selam verdi, sonra şöyle dedi: "Ey Muhammedi Allah beni sana gönderdi. O, kavminin sana söylediklerini işitmiştir. Ben dağların meleğiyim. Bana dilediğin emri vermen için sana gönderdi. Eğer dilersen Ahbeyn (Mekke´deki iki dağ) dağlarını kavminin üzerine yıkarım!"

Resulullah (sav) efendimiz ise dağların meleğine şöyle de mişti: "(Hayır) Allah´ın, onların soylarından Allah´a ibadet edecek kimseler çıkaracağını ümid ediyorum."

Cenab-ı Allah, peygamberinin duasına icabet etmişti. Pey gamberi dua ederken kuvvetinin az olduğunu arzetmişti. Bu nun üzerine Cenab-ı Allah, bütün kuvvetleri Peygamberi´nin emrine vereceğini beyan buyurmuştu. Peygamberi´nin, insanlar nazarında zayıf ve değersiz olması mümkün değildi. Çünkü Al lah onunla beraberdi. Onu ne dostuna ne de düşmanına bıraka cak değildi. Onu noksanlıklardan arınmış ve kullarının üstün de, kahredici güce sahip olan Allah koruyacaktı. Bir kimse ki, Allah kendisiyle beraber olursa o, asla zayıf düşmez ve horlanmaz!

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Addas ve Peygamber Efendimiz
« Posted on: 28 Ocak 2021, 11:46:58 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Addas ve Peygamber Efendimiz rüya tabiri,Addas ve Peygamber Efendimiz mekke canlı, Addas ve Peygamber Efendimiz kabe canlı yayın, Addas ve Peygamber Efendimiz Üç boyutlu kuran oku Addas ve Peygamber Efendimiz kuran ı kerim, Addas ve Peygamber Efendimiz peygamber kıssaları,Addas ve Peygamber Efendimiz ilitam ders soruları, Addas ve Peygamber Efendimizönlisans arapça,
Logged
09 Ocak 2021, 02:05:49
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.272


« Yanıtla #1 : 09 Ocak 2021, 02:05:49 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bizlere sunulan bu bilgilerden kardeşim....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
21 Ocak 2021, 06:14:28
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.446« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2021, 06:14:28 »

Aleyküm Selâm. Bilgiler için Allah razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &