ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Peygamberimiz (S.A.V) > Sizden Gelenler (Peygamber Efendimiz ) > Kuran ve hikmet Peygamberi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kuran ve hikmet Peygamberi  (Okunma Sayısı 497 defa)
03 Aralık 2010, 21:51:49
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 03 Aralık 2010, 21:51:49 »Kur’an ve Hikmet Peygamberi


Yüce ALLAH Hz. Peygamber’e, "Kur’an ve hikmeti öğreten bir peygamber" olarak özel bir konum ve değer atfetmekte, müminlere böyle bir peygamberin ümmeti olmanın şuuruna varmaları yönünde pek çok ayetteki açık emirlerin yanında, yine pek çok ayette işaret ve teşvikte bulunmaktadır.


ALLAH, yarattığı insanı karanlıklar için de bırakmayacağını, bu konuda ortaya çıkacak bütün engellerin ortadan kaldırılacağını şöyle dile getirmektedir: "Kafirler istemeseler de, ALLAH nurunu tamamlayacaktır" (Maide,67).İşte nübüvvet peygamberlik kurumunun varlık sebebi bu ilâhî hükümdür.

Yüce ALLAH, bu kurumun son halkası olarak Hz. Muhammed (s.a.s)’i göndermiş, kıyamete kadar yaşanacak insanlık ve nasıl gerçekleşeceğini ALLAH, müminler üzerinden şöyle ortaya koymaktadır: "Andolsun, ALLAH, müminlere kendi içlerinden; onlara ayetlerini okuyan, onları arıtıp tertemiz yapan, onlara kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle, büyük bir lütufta bulunmuştur" (Nisa,164).

Ayetin temel mesajı, Hz. Muhammed’i peygamber olarak göndermekle, ALLAH’ın müminlere genelde bütün insanlara büyük bir nimet bahşetmiş olduğudur. Aynı husus Bakara sûresinin 129, ikinci ayetinde vurgulanmaktadır. içeriğini. Peygamber ne şekilde dile getirmektedir. Peygamber’in, "(ALLAH’ın) ayetleri-ni okuyan" nitelemesi ile ön plâna çıkarılması, peygamberlik görevi temel iki cephesinden biri olan ve Maide sûresinin 67. ayetinde açıkça ifade edilen tebliğ gö- revine işarettir.

Bilindiği üzere Hz.Peygamber,gelen ayetleri öncelikle okuyarak, ilâhî mesajı in sanlara ulaştırıyordu. Bu mesajları kabul edip,inançlarına ve pratik hayatlarına, mesajların içeriğine göre şekil ve yön verenler, mümin ve müslüman olarak her türlü yanlış inanç ve davranıştan uzaklaşıyor, "arınıp   tertemiz" oluyorlardı.

Peygamberlik görevinin ikinci cephesi de insanlara ulaştırılan  ilâhî mesajların sözlü ve pratik olarak açıklanmasıdır (teybin görevi). Kur'an bir çok  ayette  bu görevin önemini  vurgulamaktadır (Nahl, 44).  Ayet te geçen  "Kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber" ifadesi, işte bu göreve işaret etmektedir. "Kitap" Kur'an-ı Kerimdir. Vahy  süreci  devam  ettiği  için henüz bir kitap haline getirilmemiş olan Kur’an’dan "kitap" diye söz edilmesi, bunun gelecekte gerçekleşecek olması itibarı iledir. Kur’an bir çok ayette bu yönteme baş vurmaktadır.

Hz. Peygamber’in  Kitab’ı/Kur’an’ı öğreten bir peygamber diye nitelendirilmesi, O’nun teybin (Kur’an’ı açıklama) görevine işarettir. Nitekim bu görev, "İnsanlara, kendilerine indirileni açıklaman ve onların da (üzerinde) düşünmeleri için sana bu Kur’an’ı  indirdik" (Nahl,44) ayetinde, açıkça ifade edilmektedir.

Resûlüllah’ın Kur’an’ı açıklaması, onun ayetlerinin mana ve maksatlarını açıklaması şeklinde oluyordu.Bunun temel yolu da, O’nun Kur’an merkezli bir hayat ya şaması,yani  Kur’an’ı pratik hayatına  uy gulaması idi. Hz. Aişe’nin, "ALLAH  Resûlü’nün ahlâkı Kur’an’dan ibaret idi" (Müslim, Salât, 139)  şeklindeki tespiti, bu gerçeğin ifadesidir.Bununla birlikte,yinede Kur’an muhataplarının, sahabilerin anlayamadıkları hususlar  oluyor, bunları Hz. Peygamber’e sorarak öğreniyorlardı.Ba zen de herhangi bir soru yöneltilmediği halde, yanlış anlaşılan bir hususu düzeltmek, ya da harici bir gerekçe olmadan sırf bilgilendirmek maksadıyla da ayetleri açıkladığı oluyordu.

Hz. Peygamberin Kur’an’dan başka, bir de "hikmet"i öğretmesi söz konusudur.Acaba O’nun öğrettiği bu "hikmet" ile ne kastedilmektedir? "Hikmet" kelimesi Araplarca,"Nefsi   kötülüklere karşı uyaran, iyiliği öğütleyen, mutluluk ve mutsuzluk yolunda  kazanıl mış tecrübeleri aktaran,ahlâkî düsturları içeren genel geçer sözler" anlamında kullanılıyordu. Kur’an’daki anlamı ile ilgili olarak, "Dini bilmek ve din konusunda derin bilgi ve anlayış ve ona tabi olmak" (Malik  b. Enes), "ALLAH’ın, ancak Peygamberin açıklaması ile bilinebilen hükümlerini ve bunların delalet ettiği benzeri şeyleri bilmek"(Taberi, I, 607) gibi çeşitli açıklamalar yapılmıştır.

İmam fiafii ise "hikmet"in, Hz. Peygamber’in sünneti olduğunu ifade ederek, bunu Sünnet’in dinde hüccet (bağlayıcı delil) olduğuna delil olarak kullanmaktadır (er-Risale, s.78 ).

Durum ne olursa olsun, yüce ALLAH Hz. Peygamber’e, "Kur’an ve hikmeti öğreten bir peygamber" olarak özel bir konum ve değer atfetmekte, müminlere böyle  bir peygamberin ümmeti olmanın şuuruna varmaları yönünde pek çok ayetteki açık emirlerin yanında, yine pek çok ayette işaret ve teşvikte bulunmaktadır. Kur’an ve onun açıklayıcısı olarak Sünnet, müslümanın hayatına yön veren birer pusuladır.

Pusulaya sahip olmak yetmez, onu kullanmasını bilmek ve kullanmak gerekir.

ALINTI

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Kuran ve hikmet Peygamberi
« Posted on: 28 Mart 2020, 11:24:09 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kuran ve hikmet Peygamberi rüya tabiri,Kuran ve hikmet Peygamberi mekke canlı, Kuran ve hikmet Peygamberi kabe canlı yayın, Kuran ve hikmet Peygamberi Üç boyutlu kuran oku Kuran ve hikmet Peygamberi kuran ı kerim, Kuran ve hikmet Peygamberi peygamber kıssaları,Kuran ve hikmet Peygamberi ilitam ders soruları, Kuran ve hikmet Peygamberiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &