> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Peygamberimiz (S.A.V) > Sizden Gelenler (Peygamber Efendimiz ) > Hayatindan seçmeler 2
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hayatindan seçmeler 2  (Okunma Sayısı 1018 defa)
11 Ekim 2010, 14:54:24
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 11 Ekim 2010, 14:54:24 »PEYGAMBER EFENDİMİZİN (S.A.V) HAYATINDAN SEÇMELER 2Yalan üzerine .

Bir gün Peygamber Aleyhisselam'a sordular:
''Ey ALLAH'ın Resulü korkak mü'' min olur mu?
''Evet ,olur'' diye cevap verdi Resulüllah.
''Peki cimri mü'' min olur mu?'' dediler.
''Oda olur'' diye cevap verdi.
''Peki yalancı mü ''min olur mu?'' dediklerinde ise:
''Hayır olmaz!'' buyurdu.BİRGÜN PEYGAMBER EFENDMİZ BİR SAHABEYLE KARŞILAŞIR VE ONA SORAR;
'' GEÇİMİN NASIL?''
SAHABE CEVAP VERİR;
'' YA RASULALLAH ÇOK SIKINTIDAYIM, ALDIĞIM PARA YETMİYO.''
PEYGAMBER EFENDİMİZ
'' O ZAMAN GİT SAHİBİNE SÖYLE ÜCRETİNİ YARIYA İNDİRSİN''
SAHABE '' ALLAH VE RESULU DAHİ İYİ BİLİRLER'' DER VE TALİMATI UYGULAR.
BİR KAÇ AY SONRA TEKRAR RASTLAR ''GEÇİMİN NASIL?'' DER SAHABE
''ÇOK ŞÜKÜR YA RESULALLAH GEÇİNİYORUM'' DER. PEYGAMBER EFENDİMİZ
 '' GİT SAHİBİNE SÖYLE YARIYA DÜŞÜRSÜN'' DER. SAHABE
'' ALLAH VE RESULU DAHA İYİ BİLİR'' DER VE TALİMATI UYGULAR. BİR KAÇ AY SONRA TEKRAR RASTLAŞIRLAR. PEYGAMBER EFENDİMZ SORAR
'' GEÇİMİN NASIL?'' SAHABE
 '' ÇOK ŞÜKÜR YA RESULALLAH BANA YETİYO HATTA BİRİKTİRMEYE BİLE BAŞLADIM'' DER. PEYGAMBER EFENDİMİZ
'' İŞTE BU SENİN HAKKINDIR. EMEĞİNDEN FAZLASINI ALIRSAN SANA HARAMDIR, AMA EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALIRSAN BU HELALDİR SANA YETERDE  ARTAR BİLE'' DEMİŞ.
ALLAHA EMANET OLUN SELAMETLE

Lüzumsuz sorularla bunaltılan Peygamberimiz

Bazı Müslümanlar lüzumsuz sorularla Rasûlullah (sav)’ı bunalttılar. Rasûlullah (sav)’ın üzülmesine yorulmasına ve bunalmasına aldırmadan durumun yanlışlığını fark etmeden peşpeşe anlamsız faydasız sorularını sormaya devam ettiler.

Üzülen ve bu bazı Müslümanların böylesine saçma tutumları sebebiyle bunalan Rasûlullah (sav) doğruca mescide gitti. Namazı kıldıktan sonra minbere çıkıp kıyametten mahşerden bahsetmeye başladı. Sözlerini “Eğer sizler benim bildiklerimi bilmiş olsaydınız az güler çok ağlardınız” diyerek bitirdi. Amacı lüzumsuz konularla uğraşmanın anlamsızlığına işarette bulunup asıl dikkate alınması gerekenin sorumluluğu hissedilerek yaşanan bir hayat olduğuna dikkat çekmekti. Fakat bazıları hâlâ konuşmadaki inceliği anlayamayıp garip ve yararsız sorularını sormaya devam edince kızgın bir ses tonuyla “Bana herkes istediğini sorsun. Ben burada bu makamda bulunduğum sürece ALLAH’ın izni ile hepsini cevaplayacağım” dedi.
Rasûlullah (sav)’ın kızgınlığını ve üzüntüsünü fark eden bazı Müslümanlar susup hiçbir şey sormadılar. ALLAH’ın Rasûlü’nü böylesine rahatsız ettikleri için başlarına bir bela gelmesinden çekindiler. Ancak bazıları hâlâ durumu anlamamış bir halde sorularına devam ediyorlardı.
Annesinin namusundan yana şüphesi bulunan birisi ayağa kalktı ve sordu: “Benim babam kim?” Rasûlullah (sav) cevap verdi: “Senin baban Hüzafe’dir.”
Babası ölmüş bir başkası kalktı ve sordu: “Benim babam şimdi nerededir?” Rasûlullah (sav) cevap verdi: “Senin baban cehennemdedir.” Ne sorulursa cevap veren Rasûlullah (sav) başka soru yönelten olmayınca “Haydi sorsanıza ne duruyorsunuz sorularınızı bekliyorum” dedi. Yeni bir soru yoktu. Rasûlullah (sav) yine ısrar etti: “Haydi sorsanıza! Ne duruyorsunuz nerede sorularınız?”
Birisi kalkıp yine sordu: “Benim babam kimdir?” Rasûlullah (sav) cevap verdi: “Senin baban Şeybe’dir.” Sonra yine yeni sorular beklediğini söyledi. Fakat başka soru soran yoktu. Rasûlullah (sav) tekrar ısrar etti: “Haydi nerede sorularınız? Haydi sorun yok mu öğrenmek istediğiniz başka şeyler?”
MÜSLÜMANLAR GÖZYAŞLARINI TUTAMADI
Başlangıçtan beri Rasûlullah (sav)’ın bu tavrındaki gayeyi anlayan ve bir şey diyemeyen bazı Müslümanlar elbiselerini başlarına çekip ağlamaya Rasûlullah (sav)’ı bu kadar üzdükleri için pişman ve mahcup şekilde gözyaşı dökmeye başladılar. Fakat ne var ki hâlâ olup bitenin asıl mahiyetini anlayamayanlar vardı. Birileri hâlâ anlamsız Rasûlullah’ın görevi ile ilgili olmayan sorular sorma çabasındaydılar. Bunun karşısında Hz.Ömer ayağa kalktı ve ağlayarak “Ey ALLAH’ın Rasûlü! Affımızı istiyoruz. ALLAH’tan bağışlama diliyoruz. Bizler ALLAH’ı Rabb İslâm’ı din ve Muhammed (sav)’i de Peygamber olarak bilip tasdik ettik. Fitnelerden fitnelerin şerrinden ALLAH’a sığınırız. Ey ALLAH’ın Rasûlü! Bizler cahiliyyeden yeni kurtulduk. Hâlâ bazı yanlışlar yapıyoruz. Sen bizim kusurlarımızı affet” dedi.
Müslümanların büyük çoğunluğu ağlamaya hatta bazıları kendini tutamayıp hıçkırarak ağlamaya başladılar. Daha önce fark edemeyen veya düşünemeyenler o zaman anladılar ki Rasûlullah (sav)’ın vazifesi bu tür soruları cevaplamak değildir. O Arap toplumunda yaygın ve önemli bir yere sahip olan bir kâhin bir medyum değildir. O ancak kendisine vahyolunana göre inanıp yaşayan ve vahyolunanları insanlara aktaran bir elçidir. Müslümanlar bu olay üzerine gereksiz yararsız soru sorma hatasını tamamen terk ettiler.


Müşriklerin teklifi,Rasûlullah’ın tavrı

Rasûlullah’la görüşme şartlarını belirlemek için şehrin meclisin olan Daru’n Nedve’de bir defa daha toplandılar. Toplantıya katılanlar arasında Mekke’nin en önemli simaları vardı. Rasûlullah’ı Meclis’e çağırıp konuşmaya karar verdiler. Vakit geçirmeden Rasûlullah’a bir haberci göndererek meclise davet ettiler.
Rasûlullah, Mekke eşrafının kendisiyle görüşme isteği karşısında sevindi. Eşrafın düşünce değiştirdiğini ve İslâm’a girmeye meylettiklerini düşündü. İslâm davetinin zor günleri geride bırakacağı umut ve sevinciyle hemen meclise gitti. Fakat daha ilk anda karşılaştığı durum, umut ve sevincinin yersiz olduğunu gösterdi.
Meclisin üyelerinden birisi, meclisin sözcüsü sıfatıyla ve sert bir tavırla “Ey Muhammed!” diyerek söze başladı: “Seninle konuşmak amacıyla toplandık ve seni çağırttık. VALLAHi, bizler Araplar arasında senin gibi kavminin başına dert açmış başka birisini tanımıyoruz. Sen atalarımıza dil uzattın, dinimizi aşağıladın, ilahlarımızı reddettin, birliğimizi bozup, dağıttın. Başımıza getirmediğin kötü iş kalmadı. Eğer bütün bunları mal elde etmek amacıyla yapmışsan, gel bu yaptıklarından vazgeç, seni en zenginimiz yapalım. Bu uğurda bütün sermayemizi senin hizmetine vermeye hazırız.
Eğer amacın en şanlı ve şereflimiz olmaksa, seni kendimize büyüğümüz ve liderimiz olarak tanımaya hazırız. Kral olmak arzusu taşıyorsan, kralımız olmana da razıyız. Eğer bunların hiçbirisiyle ilgin yok ve bütün bu yaptıklarını sana musallat olmuş bir cinin etkisiyle yapıyorsan, seni en iyi tabiplere tedavi ettirelim. Bu uğurda hiçbir masraftan kaçınmayız. Böylelikle biz üzerimize düşeni yapmış olur ve sorumluluktan kurtulmuş oluruz.”
‘GÖREVİM UĞRUNA HER ZORLUĞA KATLANIRIM’
Bunlar, Mekke eşrafının İslâm’a yaklaşımıyla ilgili olarak hiçbir şeyin değişmediğini gösteren, yakın zaman önce Utbe b. Rabia ve Velid b. Muğire’nin dile getirdiği tekliflerin tekrarından başka bir şey olmayan sözlerdi. Rasûlullah üzüntülü, ama kararlı bir ses tonuyla, kendisine sunulan bu tekliflerle ilgili kararını hemen orada açıkladı:
“Bu sizin söylediklerinizin hiçbirisi bende yok. Bana bir cin musallat olmadığı gibi, ben bu davayı, mal elde etmek, kral olmak, aranızda şan ve şerefle anılmak için yürütüyor da değilim. Ben sadece ALLAH tarafından görevlendirilmiş bir peygamber olarak yapmam gerekeni yapıyor ve bana verilmiş kitap ile sizleri yanlışlıklarınız nedeniyle uyarıp, kötü gidişatınızın sonuyla korkutuyorum. Yapacağınız doğru ve güzel şeyler için mükâfatlarla müjdeliyorum. Eğer dediklerimi kabul ederseniz, hem dünya hem de ahirette saadeti ele edersiniz. Eğer kabul etmeyip, reddederseniz, görevimi yapmak uğrunda her türlü zorluğa katlanırım. Nasıl olsa, ALLAH benimle sizin aranızda hükmünü verecektir. Bütün engellemelerinize rağmen, ben yolumda devam eder ve ALLAH’ın aramızdaki hükmünü beklerim.”ALINTI

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hayatindan seçmeler 2
« Posted on: 25 Ekim 2020, 19:53:33 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hayatindan seçmeler 2 rüya tabiri,Hayatindan seçmeler 2 mekke canlı, Hayatindan seçmeler 2 kabe canlı yayın, Hayatindan seçmeler 2 Üç boyutlu kuran oku Hayatindan seçmeler 2 kuran ı kerim, Hayatindan seçmeler 2 peygamber kıssaları,Hayatindan seçmeler 2 ilitam ders soruları, Hayatindan seçmeler 2önlisans arapça,
Logged
16 Mayıs 2018, 13:10:08
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.152


« Yanıtla #1 : 16 Mayıs 2018, 13:10:08 »

Esselamu aleyküm.Rabbim bizleri peygamber efendimizin yolunda giden onun sünnetine tabi kalan ve bu dünyasını  kurtaran kullardan eylesin.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
16 Mayıs 2018, 15:09:18
sedanurr

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 534« Yanıtla #2 : 16 Mayıs 2018, 15:09:18 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri Peygamber efendimizin hayatını örnek alıp onun sünnetine tabi eylesin
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
16 Mayıs 2018, 16:49:24
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.260Site
« Yanıtla #3 : 16 Mayıs 2018, 16:49:24 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri Peygamberimiz in sünnetlerinden ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &