ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Peygamberimiz (S.A.V) > Sizden Gelenler (Peygamber Efendimiz ) > Habibullah vesilemizdir
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Habibullah vesilemizdir  (Okunma Sayısı 443 defa)
02 Aralık 2010, 15:44:40
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 02 Aralık 2010, 15:44:40 »Habibullah Vesilemizdir


Meali şerif: Ali imran 81.Ayet
Allah Celle Celalühü: “And olsun ki; size kitap ve hikmet verdim, sonra yanınızda bulunan (kitaplar)ı doğrulayıcı bir peygamber geldiğinde O’na muhakkak inanacak ve O’na yardım edeceksiniz. Bunu kabul ettiniz mi ve bu hususta ağır ahdimi üzerinize aldınız mı?” dediğinde Peygamberlerden şöyle söz aldı: “Kabul ettik” Allah Celle Celalühü’ da dedi ki: “Öyleyse şahit olun! Ben de sizinle beraber şahit olanlardanım”.
Bu ahid, Cenabı Allah Azze vecelle ile göndereceği tüm Resuller ve nebiler arasında olmuştu. Çok sıkı ve ağır bir antlaşmaydı. Halifesi ve tercümanı olan
 
“Habibini” tüm Peygamberlere ve onların ümmetlerine tanıtmıştı, taa öteden beri!
 
‘‘Ansızın çıkıp gelirse, elinizdeki her şeyi bırakıp, ona uyun’’ demişti adeta. ‘‘Ben gizli bir hazineydim; tanınmak istedim. Tüm isim ve sıfatlarımı tecelli ettirip, nurumun her yere ulaşmasını arzu ettim.’’ Bu ilahi arzu ve istek, Hazreti Habibullah ile olmuştu.
 
Zira ilk önce, O’nu yaratmış, O’na ayrı bir yer vermişti. Hz. Âdem (Aleyhisselam) toprak ve su arasında gidip, gelirken bile O’nun nuru her yeri aydınlığa çevirmişti bile.
 
Hz. İrbad ibni Sâriye Peygamberimizden(Sallahu aleyhi vesellem) şu hadisi rivayet eder: ”Adem mayasında çırpınırken, Ben Allah’ın indinde Hatemül Enbiya idim’’ (1) .Hakim Müsderak 2/418,Tabarani Mucemül kebir 118/253,Beyhaki Delail el Nubuvvah 1/83
 
Allah’ın ilk halifesi, tercümanı Habibi olacaktı. Tüm isimler ve sıfatlar onda tecelli edecekti. Tüm yarattıklarına rahmet ve üns olacaktı. Hem dünyada hem de ahirette insanlık O’na sığınacak O’ndan medet umacaktı. Mukaddes bir vasıta ve vesile olacaktı. Mahşerde bile, o gergin ve şiddetli hengâmede yegâne ses ve soluk O’nun olacaktı. Yani “Habibi” nazlıydı, muktedir kahır sahibi olan Cenabı Hakkın indinde, şecaatli bir şekilde arzı endam edip, topyekûn insanlık için rahmet dileyecekti. Bu nazlı Habibi için tüm peygamberlerden adeta ‘‘biat” almıştı. Ciddi ve sıkı söz anlamına gelen bu anlaşma önemliydi.
 
Bir hadiste Peygamberimiz (Sallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur “Eğer Musa hayatta olsaydı, bana - dinime- uymaktan başka bir şey yapar mıydı?” 2.İmam Ahmed -Müsned 3/337,Suyuti -El Dür el Mensur 2/47
 
Habibullah, kendisinden önce gelen tüm peygamberlerden biat almış ve yine kendisinden sonra gelecek ashabı ve tüm varisleri olan evliyadan da biat almıştır. Çünkü hakiki ‘‘Halife” yeryüzündeki Allah’ın gölgesi O’dur. Diğer vazife başındaki zevatlar ise vekil idiler.
 
 
 
 
Meali şerifi: Nisa suresi ayet 163
(Muhakkak Biz, Nuh’a ve ondan sonra gelen peygamberlere vahyettiğimiz gibi, Sana da vahyettik. İbrahim’e, İsmail’e, İshak’a, Yakup’a, torunlarına, İsa’ya, Eyyûb’a, Yunus’a, Harun’a ve Süleyman’a da vahyettik. Davud’a da Zebur’u verdik)

Önce Hz. Habibullah’ı zikredip, sonra Hz. Nuh’u ve ondan sonrakileri zikreder. O’nu önce anmakla ayrı bir yere koyar. Ayrıca Kur’an-ı Kerim’de Cenabı Hak Celle celaluhu tüm Peygamberlere hitabı adlarıyladır.
Bakara suresi ayet 35 “Ey Adem!...”,
Hud suresi ayet 47 ”Ey Nuh! selametle in...”,
Hud suresi ayet 76 ”Ey İbrahim! bundan yüz çevir...”,
Araf suresi ayet 144 ”Ey Musa! Seni tüm insanlara üstün kıldım...”,
Sad suresi ayet 26 ”Ey Davud!...”,
Maide susesi ayet 110 ”Ey Meryem oğlu İsa!...”,
Meryem suresi ayet 7 ”Ey Zekeriya!..”,
Meryem suresi ayet 12 ”Ey Yahya! kitaba kuvvetli sarıl”

 
Hz. Habibullah’a (Sallahu aleyhi vesellem) Kur’an da atıf edilen hitap ise, hep tazim ve yüceltme olmuştur.
Yani “Muhammed, muhakkak bir peygamberdir. Ondan önce de peygamberler gelip geçmiştir” ismini zikirden sonra peygamberliğini zikreder. Ayrıca her ümmet kendi Peygamberine isimleriyle hitap etmiştir. Ya Musa, Ya İsa, Ya Salih, Ya Nuh gibi.
Habibullah ise yeri başkaydı. Allah celle celaluhu O’nun ümmetine ikazda bulunmuştu. ‘‘Habibime hitabınızda saygılı olun’’ Nur suresinde ayet 63 te “Ey müminler, Peygamberin davetini, aranızdan bazınızın bazınıza daveti gibi zannetmeyin.” İbni Abbas bu ayetin tefsirinde buyurdular ki: ‘‘ (Ey Muhammed) demeyin (Ya Rasulallah) deyin’’ olarak tefsir eder.
 
Herkes bir yana Habibullah bir yanaydı. O, Kainatın Sahibinin Halifesi, ilk Peygamberi ve Tercümanıydı. O’na saygı ve edep, Allah’a saygı ve edep gibiydi. Ayni zamanda bu müstesna Nur, bizim gibi, bizden çıkan, bizim gibi yiyen ve bizim gibi pazarlarda alış veriş yapan biriydi. Yani bizi çok iyi anlayan biriydi. Âlemlere rahmet olarak gelen bu sevgili, melek cinsinden olsaydı, bu denli rahmetli ve şefkatli olmazdı belki…
Ümmeti! Ümmeti! Diye ağlayan bu Ulu Habib, gerçekten büyük bir nimet ve rahmettir. O ki; Hz. Adem (Aleyhisselam) babamızın affına sebep ve vesile olmuştur. Yani her adem oğlu O’na boyun eğmeli ve saygıda kusur etmemelidir.
Şu kainatı ve şu muazzam düzeni Hz. Habibullah için yaratan Allah celle celaluhu O’nu ne kadarda sevmiş “Muhabbetten Muhammed hâsıl olmuş” Hamd ve şükürler olsun!
Peki ya böyle bir “Habib” olmasaydı ne olacaktı. Halimize, hangi günahkâr diller ve gönüller, Cenabı Hakkın karşısında af dileyecek ve nasıl şefaat edeceklerdi? Hiç günahı olan birisi iltimasta bulunabilir mi? Hiç kusuru olan biri, konuşabilir mi? O bizim yüz akımız, vesilemiz, Rahmet Peygamberimiz…
Alemleri O’nun yüzü suyu hürmetine yaratan Mevlamız’a hamd ederiz ki; böyle bir Rahmeti bizlere tanıtmış ve sevdirmiş. O’nun şanına yakışır birer fert olmayı Mevlam nasip eylesin! O’nun ahlakı ve sünnetine uymayı, yaşayıp yaşatmayı nasip etsin, Âmin!

Saidnur UNUTKAN

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Habibullah vesilemizdir
« Posted on: 04 Ağustos 2020, 22:57:50 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Habibullah vesilemizdir rüya tabiri,Habibullah vesilemizdir mekke canlı, Habibullah vesilemizdir kabe canlı yayın, Habibullah vesilemizdir Üç boyutlu kuran oku Habibullah vesilemizdir kuran ı kerim, Habibullah vesilemizdir peygamber kıssaları,Habibullah vesilemizdir ilitam ders soruları, Habibullah vesilemizdirönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &