> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Peygamberimiz (S.A.V) > Sizden Gelenler (Peygamber Efendimiz ) > Bütün insanlık minnet borçludur
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bütün insanlık minnet borçludur  (Okunma Sayısı 1018 defa)
12 Ekim 2010, 20:41:47
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 12 Ekim 2010, 20:41:47 »Bütün İnsanlık Hz. Muhammed(s.a.v)'e Minnet BorçludurAlemlerin Rabbi (c.c), onu kendisine ve bize şöyle tanıtmıştır: "Rasülüm! Biz seni ancak alemlere bir rahmet olarak gönderdik."( Enbiya, 107.)

ALLAHu Teala, Hz. Adem'i yasak ağaçtan yediğinden dolayı Cennet'ten dünyaya indirdiği zaman, Hz. Adem (a.s) kusurunu anladı, affı için ağladı ve şöyle yalvardı:

"Ya Rabbi! Beni Habibin Muhammed hatırına affeyle." Yüce Rabbimiz:

"Ey Adem, sen benim habibim Muhammed'i nereden tanıyorsun?" diye sordu. Hz. Adem:

"Ya Rabbi! Sen beni Cennet'e yerleştirdiğin zaman Cennet'in her yerinde, Arş'ın üzerinde "La ilahe illALLAH Muhammedur-rasulullah" yazısını gördüm. İsmi senin isminle birlikte zikredilen ve her yere nakşedilen bu zatın senin katında çok kıymetli ve sevgili birisi olduğunu anladım. O sevgili kulunun hatırına beni affetmeni istiyorum." dedi. Yüce Allah:

"Evet, o benim habibimdir. Senin evlatlarından birisidir. Peygamberlerin sonuncusudur. Eğer onu yaratmasaydım seni de yaratmazdım. Seni onun hatırına affettim."
buyurdu.( Hakim, Müstedrek, II, 615; Beyhaki, Delâilü'n-Nübüvve, V, 488, 499; Tabarani, el-Mu'cemü's-Sağır, II, 82-83.)

Evet eğer o (s.a.v) yaratılmasaydı, hazır alemin ve Hz. Adem'in yaratılmasından bir şey anlaşılmazdı. O her şeyi idrak etmek için lazım olan biricik sebeptir. Onun nuru en önce yaratılmıştır. Diğer varlıklar ondan sonra vücut bulmuşlardır. Efendimiz (s.a.v) varlığın özü, mayası, esası ve hülasasıdır.

Önce şunu belirtelim ki, bütün hüküm, mülk, şeref, izzet, itibar, nimet ve ihsan ALLAHu Teala'ya aittir. O dilediğine nübüvvet, risalet, velayet elbisebini giydirir; hidayet yolunun imamlığını verir; izzet ve şeref bahşeder; onu herkese rahmet kılar; başların tacı, dertli gönüllerin ilacı yapar.

Güneşi dış alem için bir hayat sebebi yapan Yüce Rabbimiz, peygamberlerini ve onların emanetini taşıyan Rabbani alimleri de iç alemimizi aydınlatan ve kalbi ihya eden birer rahmet yapmıştır.

ALLAHu Teala'nın, Hz. Rasulullah'ı (s.a.v) peygamber göndermesi, insanlara en büyük ihsanıdır. Bir ayet-i kerimede bu nimet ve iyilik şöyle anlatılmıştır:

"Hiç şüphesiz Allah, içlerinden kendilerine ayetlerini okuyan, onları (inkar ve isyan kirlerinden) temizleyen, onlara Kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle ne büyük bir lütufta bulunmuştur. Halbuki onlar, daha önce apaçık bir sapıklık içinde idiler."
( Al-i imran, 164.)

Bu ayet-i kerime Hz. Peygamberin (s.a.v) en temel görevlerini anlatıyor. Bu görevler şunlardır:

1- Allah'tan aldığı vahyi, ayetleri, emir, hüküm ve haberleri insanlara okumak ve ulaştırmak.

2- İnsanların kalplerini en büyük karanlık ve en tehlikeli hastalık olan inkardan temizlemek, gaflet ve isyandan arındırmak ve böylece kulu Yüce Allah ile tanıştırmak, barıştırmak ve rızasına ulaştırmak.

3- İnsanlara Kur'an ve kainat ayetlerini okumak, onlardaki sonsuz hikmetleri öğretmek; Allah'tan aldığı edeb ile insanları eğitmek, onlara sünneti ve sünnetullahı öğreterek kendilerini kemale erdirmek. Bütün bunların sonucu dünyada marifetullah cennetine girmektir ve muhabbetul-lah şerbetinden içmektir. Devamı ise, ölüm kapısından selametle geçip ebedi saadet yurdu Cennet'e girmektir ve Cemalullah'ı seyirle şereflenmektir.

Ayet-i kerimeden çıkan önemli bir sonuç da şudur: Şayet ALLAHu Teala insanlara bir peygamber gönderme-seydi, hiç şüphesiz bütün insanlar tam bir gaflet, koyu bir cehalet ve şaşkınlık içinde kalırdı. Gönderilen peygamberin davetine kalblerini açmayan, kulaklarını tıkayan kimseler, kendi başlarına kalmanın karanlık, perişanlık, zillet ve felaketini yaşayacaklardır.

Büyük ariflerden Cüneyd el-Bağdâdî (k.s), Hz. Rasulullah'ın (s.a.v) yerini ve değerini ne güzel ifade etmiş:

"Hz. Muhammed'in (s.a.v) başında bulunduğu yoldan başka. Allah'a giden bütün yollar mahlukata kapalıdır. Onsuz kimse Allah'a gidemez, rızasına eremez."


Hz. Peygamber'e (s.a.v) iman edip getirdiklerine tabi olmadan ALLAHu Teala'yı tanımak ve ahiret gününe hazırlanmak mümkün değildir. Hz. Peygamber dinin merkezindedir. Hz. Peygambersiz din olmaz, din yaşanmaz Peygamberin rehberliği olmadan akıl Yüce Yaratıcıyı tanıyamaz. O'nun sıfatlarını bilemez.O'nun rızasını bulamaz, O'na kulluk yapamaz. Peygamberle gelen vahye ve ilme tabi olmadan, insan, kendisini bile tanıyamaz. Ruhunu keşfedemez, kalbini farkedemez. Güzel ahlaka ulaşıp kemale eremez. Niçin var olduğunu, nereden gelip nereye gittiğini bilemez. Karanlıkta kalır, gayb aleminden haberi olmaz. Yaşadığı hayatın hakikatim çözemez; dünyaya bir mana veremez. Evet, ALLAHu Teala'nın bütün beşeriyeti karanlıklardan nura ve aydınlığa çıkarmak için gönderdiği ve insanların ıslahı için görevlendirdiği Hz. Peygamber'e (s.a.v) tabi olmayan insan sadece nefsine esir, şehvetine kurban, dünyanın zahir süsüne hayran olur. Böyle birisinin ölümü pişmanlık, kabri karanlık, ahireti perişanlık olur.

Bizi Habibine ümmet yapan Yüce Allah'a hamdolsun.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2017, 19:29:47 Gönderen: Ceren »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Bütün insanlık minnet borçludur
« Posted on: 26 Ekim 2021, 04:49:30 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Bütün insanlık minnet borçludur rüya tabiri,Bütün insanlık minnet borçludur mekke canlı, Bütün insanlık minnet borçludur kabe canlı yayın, Bütün insanlık minnet borçludur Üç boyutlu kuran oku Bütün insanlık minnet borçludur kuran ı kerim, Bütün insanlık minnet borçludur peygamber kıssaları,Bütün insanlık minnet borçludur ilitam ders soruları, Bütün insanlık minnet borçludur önlisans arapça,
Logged
25 Haziran 2017, 19:33:37
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.536


« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2017, 19:33:37 »

Esselamu aleykum. Rabbim bizleri peygamber efendimize selavat getiren her aninda onu ana kullardan eylesin insallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
25 Haziran 2017, 19:48:35
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 18.006Site
« Yanıtla #2 : 25 Haziran 2017, 19:48:35 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri Peygamberimizin yolundan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
26 Haziran 2017, 08:38:03
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 17.047« Yanıtla #3 : 26 Haziran 2017, 08:38:03 »

Mevlam bizleri hayırlı kul ve Peygamberimiz'e hayırlı ümmet olanlardan eylesin inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &