ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Kuran-ı Kerim > Sizden Gelenler( Kuran-ı Kerim) > Kuran hakkında bilmemiz gerekenler
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kuran hakkında bilmemiz gerekenler  (Okunma Sayısı 1174 defa)
13 Kasım 2010, 17:07:32
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 13 Kasım 2010, 17:07:32 »Kur'an hakkında bilmemiz gerekenler..Günümüzde pek çok düşünür, gelecek yılların Kur'an'a açık yıllar olabileceği hususunda hemen hemen ittifak halindedir.


Aslında, az dikkat edildiğinde, içinde bulunduğumuz çağın, düşünce ve tasavvurlarımızın üstünde bir süratle Kur'an'a doğru kaydığı da hemen sezilebilir. Artık bugün, en âmiyâne bakışlar dahi, Kur'an'ın ne denli kâinatla içli-dışlı olduğunu sezebiliyor ve O'nun varlık adına beyanlarındaki isabeti görüyor, mesajlarındaki güç ve nuraniyet karşısında hayret ve hayranlıktan kendilerini alamıyorlar. Bugün, bu yüce kitabın; varlığın bağrındaki sırları, tabiatın ruhundaki incelikleri zevkle mütalâa edilecek bir kitap şeklinde, ilim ve irfan erbabının gözleri önüne serdiğini, yine ilim ve hikmetle uğraşanlar söylüyorlar.
Varlığı didik didik edip, onun, gaye, muhteva ve esaslarını herhangi bir tereddüte meydan vermeyecek şekilde açıklayıp ortaya koyan, bize hem bu dünya hem de öte dünya saadeti sunan vahyî menşeini koruyan biricik Allah mesajı Kur'an'dır.
Kur'an-ı Kerim'le alakalı her Müslümanın bilmesi gerekli olan bazı bilgiler vardır. Şimdi bu bilgileri beraberce öğrenelim.
Kur'an'ın sözlük anlamı
Kur'an-ı Kerim, Allahu Teâlâ'nın Cebrâil aleyhisselâm vâsıtasıyla Efendimize yirmi üç senede Arapça olarak indirdiği, bize kadar ilk nâzil olduğu şekilde tevâtürle, yani yalan söylemeleri mümkün olmayan üstün vasıflı insanların bildirmeleri ile gelen ve mushaflarda yazılı olup, okunması ile ibâdet edilen, hiçbir kimsenin bir benzerini getiremediği ve getiremeyeceği son ilâhî kitaptır.
Ayet ne demektir?
Kur'an-ı Kerim'deki sûreleri meydana getiren cümle veya cümleciklerden her birine ayet denir.
Sûre nedir?
Kur'an'ın ayrıldığı 114 bölümden her birine sûre denir. Bakara Sûresinden Tevbe sûresine kadar olan yedi sûreye es-Seb'ut-tıvâl (uzun sûreler), Fâtiha'ya ve âyetleri yüzden az olan sûrelere mesânî (orta), kısa sûrelere de mufassal (yâni fasıllara ayrılmış sûreler) denilmiştir. Ayrıca Mekke döneminde inen sûrelere Mekkî, Medine döneminde inen sûrelere ise Medenî sûre denilir.
Cüz ne demektir?
Kur'an'ın yirmi sayfalık bölümlerinden her birine cüz denir. Kur'an'da toplam otuz cüz vardır.
Vahiy katipliği nedir?
Allah Rasulü'ne gelen vahiyleri yazıya geçiren, Efendimiz'in devamlı yanında bulunan kişilere vahiy katibi denir. Sayıları 42'ye kadar yükselen bu vahiy katiplerinden bazıları şunlardır: Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali, Hz. Zeyd b. Sabit, Hz. Abdurrahman b. Haris.
Kur'an'ın inişi kaç senede tamamlandı?
Miladi 610 senesinde inmeye başlayan Kur'an, yaklaşık 23 yıl sonra Miladi 632 senesinde inen Maide sûresinin üçüncü ayeti olan, “Bugün sizin dininizi kemale erdirdim ve üzerinizdeki nimetimi tamamladım.” ayet-i kerimesi ile tamamlandı.
Hâfız nedir?
Kur'an-ı Kerim'in tamamını ezberleyen kimselere hafız denir. Bu tür kimseler için “Hâfız-ı Kur'ân” veya “Hâfız-ı Kelâm” ifadeleri de kullanılır.
Hatim nedir?
Kelime manası itibariyle hatim, mühürlemek, sona erdirmek ve bitirmek anlamlarına gelmektedir. Terim manası ise Kur'an-ı Kerim'i başından sonuna kadar okuyup bitirmek demektir. Bir kimsenin Kur'an-ı Kerim'i hatmetmesi demek, Kur'an'daki 114 surenin tamamını okuyup bitirmesi demektir. Hatim, Kur'an'ı yüzünden okumak suretiyle yapılabileceği gibi ezberden okumakla da yapılabilir.
Kur'an kimin zamanında kitap haline getirildi?
Vahiy, Efendimiz'in son günlerine kadar devam ettiği için parça parça yazıya geçirilmiş olan Kur'an, Allah Rasulü'nün sağlığında kitap haline getirilemedi. Efendimiz'den sonra halife olan Hz. Ebu Bekir bu iş için vahiy katiplerinden aynı zamanda hafız olan Zeyd b. Sabit'i görevlendirdi. Allah Rasulü'nün vefatından yaklaşık bir sene sonra miladi 633 yılında Kur'an kitap haline getirildi.
Mukabele nedir?
Her sene Ramazan ayında Efendimiz, Cebrail (a.s) huzurunda o zamana kadar vahiy edilmiş olan Kur'an metninin tamamını okuyordu. Allah Rasulü vefat ettiği senenin Ramazanında ise Cebrail'in kendisine Kur'an'ı iki defa okuttuğunu, yani iki kere mukabele ettiklerini bildirdi. O zamandan beri Müslümanlar, Ramazan ayında Kur'an'ı mukabele halinde okumayı âdet haline getirmişlerdir.Ali DEMİREL
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Kuran hakkında bilmemiz gerekenler
« Posted on: 07 Haziran 2020, 12:21:58 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kuran hakkında bilmemiz gerekenler rüya tabiri,Kuran hakkında bilmemiz gerekenler mekke canlı, Kuran hakkında bilmemiz gerekenler kabe canlı yayın, Kuran hakkında bilmemiz gerekenler Üç boyutlu kuran oku Kuran hakkında bilmemiz gerekenler kuran ı kerim, Kuran hakkında bilmemiz gerekenler peygamber kıssaları,Kuran hakkında bilmemiz gerekenler ilitam ders soruları, Kuran hakkında bilmemiz gerekenlerönlisans arapça,
Logged
16 Nisan 2017, 19:12:47
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.060


« Yanıtla #1 : 16 Nisan 2017, 19:12:47 »

Esselamu aleyküm.Rabbim bizleri kur anı kerimi okuyan anlayan ve hayatına yön veren rehber edinen kullardan eylesin inşallah....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
16 Nisan 2017, 21:48:24
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.895Site
« Yanıtla #2 : 16 Nisan 2017, 21:48:24 »

Ve aleykümselam Rabbim bizleri Kur an yolundan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
16 Nisan 2017, 23:48:44
Ramazan.
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 6.353« Yanıtla #3 : 16 Nisan 2017, 23:48:44 »

Ve Aleyküm Selam . Herşey , bütün dertlerin ilacı Kur'an'da gizlidir. Bulma için Kur'an okumalıyız , Anlamak için Kur'an okumalıyız . Yüce Kitabımız ve hadisler ışığında bir yaşam sürdürelim inşALLAH  .

ALLAH cc razı olsun

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
17 Nisan 2017, 01:24:56
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.675« Yanıtla #4 : 17 Nisan 2017, 01:24:56 »

Aleyna ve alekümüsselam. Mevlam bizlere Kuranı Kerimi hakkıyla okuyanlardan eylesin inşaAllah. Amin ecmain
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &