> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Kuran-ı Kerim > Sizden Gelenler( Kuran-ı Kerim) >  Kur’ân zıharı kaldırmıştır
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kur’ân zıharı kaldırmıştır  (Okunma Sayısı 617 defa)
29 Temmuz 2012, 14:53:33
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 29 Temmuz 2012, 14:53:33 »
Süleyman KÖSMENE

Kur’ân zıharı kaldırmıştır


İstanbul’dan ismi mahfuz bayan okuyucumuz: “Bir adam eşine ‘Sen bana anam ve bacım gibisin’ dese, karısını boşamış olur mu? Sonra pişman olsa ne yapması gerekir? Bunu çok vesvese etmeye başladım. Lütfen yardımcı olun.”

İSLÂM’DA ZIHAR YOKTUR
Zıhar, Arapça’da “zahr” kökünden gelen bir kelimedir. Sırt demektir. İslâmiyet öncesi cahiliyet döneminin bir cahiliye âdetine mecazî isim olmuştur.
İslâmiyet bu insafsız âdeti kaldırmıştır.
Şöyle ki: İslâm öncesi cahiliyet döneminde karısının mahrem bir uzvunu annesinin veya bacısının mahrem bir uzvuna benzeten kişi bu davranışıyla zıhar yapmış olur; yani böylece karısını yalnızlığa ve çaresizliğe terk etmiş olurdu.
Zıhar yapılan kadın, kocasından boşanmış sayılmıyor; kocasının elinde bulunuyor. Fakat kocasıyla evlilik hayatı bitiyordu! Ne serbest kalıyordu ki, başka bir evlilik yapsın! Ne kocasının nikâhında sayılıyordu ki, evlilik hayatı devam etsin!
Yani zıhar adeti, erkeğin elinde tam bir ceza makinesi gibi idi. Erkek bu makine ile kızdığı zaman eşine ceza vermiş oluyordu.
Korkunç bir zulüm!
Kur’ân bu hükmü derhal kaldırdı ve cezayı, zıhar yapmaya teşebbüs eden erkeğe kesti!
      
ZIHAR YAPMANIN CEZASI ERKEĞE
Havle binti Salebe bir gün Resûlullah Efendimiz’e (asm) gelerek kocasından yakındı ve dedi ki:
“Yâ Resûlallah! Kocam gençliğimi yedi. Karnım ona saçıldı. Ona çocuk doğurdum. Nihayet yaşlanıp çocuktan kesildiğim zaman kocam bana zıhar yaptı. Ben de halimi sana arz ediyorum.”1
Kadın böyle demeye devam ederek yakınmalarını sürdürünce, daha oradan ayrılmadan Hazret-i Cebrail (as) geldi ve şu âyetleri indirdi:
“Kocası hakkında defalarca sana müracaat eden ve Allah’a şikâyette bulunan kadının şikâyetini Allah işitti. Zaten Allah sizin konuşmalarınızı işitiyordu. Muhakkak ki Allah her şeyi hakkıyla işitir, her şeyi hakkıyla görür. Hanımlarına zıhar yapanlarınız bilsinler ki, bu sözleriyle hanımları onların anneleri olmuş olmaz. Onların anneleri, ancak kendilerini doğuranlardır. Gerçekte onlar çirkin ve asılsız bir söz söylüyorlar. Allah ise, şüphesiz ki, çok affedici ve çok bağışlayıcıdır. Hanımlarına zıhar yaptıktan sonra söylediklerinden vazgeçenler, onlarla ilişkide bulunmadan önce bir köle veya cariye azad etsinler. Böyle bir günaha bir daha girmemeniz için size böylece öğüt veriliyor. Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. Köle azad etmek için imkân bulamayanlar, hanımlarıyla ilişkide bulunmadan önce peşpeşe iki ay oruç tutsunlar. Buna da güç yetiremeyen, altmış fakiri doyursun. Bu, Allah’a ve Resûlü’ne iman ederek cahiliyet âdetlerini terk etmeniz içindir. Bu hükümler, Allah’ın koyduğu sınırlardır. Kâfirler için ise pek acıklı bir azap vardır.” 2

ZIHAR İKİ ŞEKİLDE YAPILIR:
1- Açık lâfızla. Zıhardan başka bir mânâ taşımayan lâfızla yapılır. Kişi karısına, “Sen bana annemin sırtı gibisin” derse, açık lâfızla zıhar yapmış olur.
2- Kinayeli lâfızla. Zıhar mânâsına gelebileceği gibi, başka mânâlara da gelebilen sözlerle yapılan zıhardır. Kişinin karısına, sizin de belirttiğiniz gibi, “Sen bana annem ve bacım gibisin” demesi kinayeli bir lâfızdır. Çünkü bu söz niyete bağlı olarak iki şekilde anlaşılır: 1- Zıharı kast etmişse, bu söz zıhardır. 2- Eğer zıharı kast etmemişse, meselâ böyle demekle karısını şeref ve ahlâk bakımından annesine veya bacısına benzetmişse bu söz zıhar değildir. Bu durumda bu sözle hiçbir şey yapması gerekmez.

ZIHAR YAPMAK BÜYÜK GÜNAHLARDANDIR
Zıhar yapmak büyük günahlardandır. Haramdır. Karısına zıhar yapan kişi âyette de belirtildiği gibi karısını boşamış sayılmaz. Karısına ceza da vermiş sayılmaz.
Fakat kefareti gerektiren büyük bir günah işlemiş olur.
Kendi kendisini cezalandırmış olur.
 
Dipnotlar:
1- İbn-i Mace, 2063; Ebu Davud, 2214.
2- Mücadele Sûresi: 1-4.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Kur’ân zıharı kaldırmıştır
« Posted on: 28 Ekim 2020, 16:39:12 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kur’ân zıharı kaldırmıştır rüya tabiri, Kur’ân zıharı kaldırmıştır mekke canlı, Kur’ân zıharı kaldırmıştır kabe canlı yayın, Kur’ân zıharı kaldırmıştır Üç boyutlu kuran oku Kur’ân zıharı kaldırmıştır kuran ı kerim, Kur’ân zıharı kaldırmıştır peygamber kıssaları, Kur’ân zıharı kaldırmıştır ilitam ders soruları, Kur’ân zıharı kaldırmıştırönlisans arapça,
Logged
10 Haziran 2015, 22:32:59
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.152


« Yanıtla #1 : 10 Haziran 2015, 22:32:59 »

Esselamu aleyküm.Rabbim razı olsun paylaşımdan Halim abi.Bakara:58:"İçinizde zıhâr yapanların kadınları, onların anaları değildir. Onların anaları ancak kendilerini doğuran kadındır. Şüphesiz onlar çirkin ve yalan bir laf söylüyorlar. Kuşkusuz Allah, affedici, bağışlayıcıdır."
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &