> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > İslam Esasları > Sizden Gelenler( İslam Esasları ) > Oruç kalkandır
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Oruç kalkandır  (Okunma Sayısı 2280 defa)
05 Ağustos 2011, 10:56:24
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 05 Ağustos 2011, 10:56:24 »Oruç kalkandır

Sevgili Peygamberimiz çeşitli hadislerinde Ramazan ve orucun faziletine işaret etmiştir. Sahâbe de Hz. Peygamber'in Ramazan ayındaki davranışlarıyla ilgili gözlemlerini bizlere aktarmışlardır. Şimdi bu rivâyetleri inceleyerek Ramazan ve orucun önemini kavramaya çalışalım:

1) Ramazan'da rahmet kapıları açılır

Resûlullâh (s.a.v) şöyle buyurdu: "Ramazan ayı girdiğinde göğün kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar zincire vurulur." (Buhârî, Savm 5)

2) Oruç tutana cennet vardır

Resûlullâh (s.a.v) şöyle buyurdu: "Ramazan ayında, ümmetime daha önceki ümmetlere verilmeyen beş özellik verilmiştir ki şunlardır: Ümmetimin oruçlulularının ağız kokusu Allah katında misk kokusundan daha hoştur. İftar edinceye dek onlar için melekler bağışlanmalarını dilerler. Allah cennetini her gün süsleyip şöyle der: "Sâlih kullarım yakında sıkıntı ve ezâdan kurtulacaklar ve sana gelecekler." Azgın şeytanlar zincire vurulur. Onlar daha önce yaptıkları kötülükleri yapamazlar. Ramazanın son gecesinde mü'minler affedilirler. Sahabiler, "O gece Kadir Gecesi mi?" diye sordular. Resûlullâh (s.a.v) da, "Hayır, fakat sâlih amel işleyenler amellerini bitirdikleri anda karşılığını alırlar" buyurdu." (Ahmed b. Hanbel, II/292)

Sehl b. Sa'd'in (r.a) rivâyet ettiği başka bir hadiste ise Resûlullâh (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Cennetin Reyyân isimli bir kapısı vardır ve oradan sadece oruç tutan kimseler girebilir. Onlardan başkasının girmesine izin verilmez. Orada, "Oruçlular nerede" denilir ve o kapıdan içeri alınırlar. Oruçluların sonuncusu da girdiğinde kapı kapanır. Daha sonra hiç kimse oradan giremez." (Buhârî, Savm 4; Müslim, Siyâm 166)

3) Oruç kalkandır

Osmân (r.a) rivâyet etmiştir: Resûlullâh'ın (s.a.v) şöyle buyurduğunu işittim: "Oruç, kalkanın sizi düşmandan koruduğu gibi cehenneme düşmekten koruyan bir kalkandır." (İbn Mâce, Siyâm 1)

4) Oruçluya iki sevinç vardır

Resûlullâh (s.a.v) şöyle buyurdu: "Oruçlu iki kez sevinir: Birincisi, dünyada iftarı açarken, diğeri ise âhirette Rabbine kavuştuğu zamandır." (Buhârî, Savm 9)

5) Orucun sevabının sınırı yoktur

Resûlullâh (s.a.v), Allah'ın (c.c.) şöyle buyurduğunu söylemiştir: "Âdemoğlunun her iyi ameline karşılık on katından yedi yüz katına kadar sevap yazarım; ancak oruç hariç. Onun ecri Bana aittir." (Buhârî, Savm 2)

6) Allah katında oruçlunun ağız kokusu misk kokusundan daha güzeldir

Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: "Oruç kalkandır. Oruçlu çekişmez, kimseye de sataşmaz. Bir kimse kendisine sataşır veya küfrederse iki kez, "Ben oruçluyum" desin. Allah'a yemin olsun ki, Allah katında oruçlunun ağız kokusu misk kokusundan daha güzeldir. Allâh şöyle buyuruyor: 'Kulum benim rızamı gözeterek yemesini, içmesini ve şehvetini terk etti. Her iyiliğe karşılık on kat sevap vardır. Oruç tutan kulumun sevabı ise Bana aittir." (Buhârî, Savm, 2)

7) Ramazan orucu günahları siler

Resûlullâh (s.a.v) şöyle buyurdu: "Kim inanarak ve sevabını Allah'tan umarak oruç tutarsa geçmiş günahları affedilir." (Buhârî, Savm, 6)

8) Oruç sabrı artırır

Resûlullâh (s.a.v) şöyle buyurdu: "Her şeyin zekâtı vardır. Bedenin zekâtı da oruçtur." Başka bir rivâyette ise Resûlullâh (s.a..), "Oruç, sabrın yarısıdır" buyurmuştur. (İbn Mâce, Siyam 44)

9) Oruçlu günahlardan sakınmalıdır

Resûlullâh (s.a.v) şöyle buyurdu; "Nice oruç tutanlar vardır ki, kendisine sadece susuzluğu kalır; nice gece namazına kalkanlar da vardır ki, sadece gece uykusuz kalmış olur." (İbn Mâce, Siyâm, 21)

10) Ramazan Kur'ân ayıdır

İbn Abbâs (r.a) şöyle demektedir: "Resûlullâh (s.a.v), insanların en gayretlisiydi. Ramazan'da Cebrâîl (a.s) ile karşılaştığında daha da gayretli olurdu. Ramazan'ın her gecesinde Cebrâîl (a.s) ile buluşur ve Kur'ân mukâbele ederlerdi. Resûlullah (s.a.v) hayırda yarış hususunda esen rüzgârdan daha hızlıydı." (Buhârî, Bedyü'l-Vahy 5)

11) Resûlullâh (s.a.v) Ramazan'ın son on gününde daha çok ibâdet ederdi

Ali (r.a) şöyle demiştir: "Resûlullâh, Ramazan'da son on güne girildiğinde ailesini gece namaz için uyandırırdı ve Mi'zer'ini bağlardı." Ebû Bekr'e (r.a), "Mi'zer'den ne kastediliyor" denildi. O da, "Kadınlarından uzak dururdu" dedi. (Müslim, İtikâf 7; Ahmed b. Hanbel, I/132)

Resûlullâh'ın Sünnet'ine göre oruç tutmak ve orucun getireceği sevaba nâil olmak için bu hadisleri tekrar tekrar okuyarak oruç tutmalıyız.

yenişafak

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Oruç kalkandır
« Posted on: 31 Ekim 2020, 10:47:39 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Oruç kalkandır rüya tabiri,Oruç kalkandır mekke canlı, Oruç kalkandır kabe canlı yayın, Oruç kalkandır Üç boyutlu kuran oku Oruç kalkandır kuran ı kerim, Oruç kalkandır peygamber kıssaları,Oruç kalkandır ilitam ders soruları, Oruç kalkandırönlisans arapça,
Logged
21 Aralık 2014, 17:27:14
Ramazan.
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 6.353« Yanıtla #1 : 21 Aralık 2014, 17:27:14 »

Orucun menfaatini ancak ALLAH verir ve Ramazan Ayının son gecesinde Yüce ALLAH mü'minleri affeder.Yüce RABB ' imizin cennetinde Reyyan adlı bir kapı varmış. Bu kapıdan sadece Oruç tutan kimseler geçebilirmiş.Oruçlular dışında kimse o kapıdan giremezmiş.Oruç bizleri cehenneme düşmekten kurtarır o ateşte yanmaktan kurtarır.Oruç tutan bir kişinin ağız kokusu ALLAH katında misk kokusundan daha güzeldir.Her oruç konusunda söylediğim gibi Oruç tutan bir kimse bu orucun sevabını umarak ve inanarak tutarsa geçmiş bütün günahları affedilir.Yani kısaca oruç tutmak insanı günahlardan soyar Cennetteki reyyan kapısından geçmemizi sağlar.ALLAH hepimize orucu inanarak ve sevabını bekleyerek tutmamızı nasip etsin.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
21 Aralık 2014, 17:32:35
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.152


« Yanıtla #2 : 21 Aralık 2014, 17:32:35 »

Aleykümselam.Oruç insan için,haramdan,günahdan,gıybetten,kavgadan alı koyacak bir kalkandır.Rabbim razı olsun paylaşımdan Halim abi....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
05 Ağustos 2015, 16:11:18
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #3 : 05 Ağustos 2015, 16:11:18 »

Âmin ecmain İnşaAllah..Oruç tüm günahlara kalkandır.Yeter ki biz o kalkanı elimizden bırakmayıp,samimiyetle tutalım.Mevlam bol bol oruç tutmayı nasip eylesin İnşaAllah.Rabbim razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
30 Kasım 2015, 18:19:15
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #4 : 30 Kasım 2015, 18:19:15 »

Orucun ecri de fazileti de saymakla bitmez..
Cehenneme karsi manevi bir kalkandir bize.insallah o kalkani saglamlastiranlardan oluruz.Allah razi olsun paylasimin icin Halim abi
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &