ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Fıkıh > Sizden Gelenler( FıkıH ) > Ümidini Yitiren,Her şeyini yitirmiş olur...!!!
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ümidini Yitiren,Her şeyini yitirmiş olur...!!!  (Okunma Sayısı 3106 defa)
21 Temmuz 2009, 01:05:14
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 21 Temmuz 2009, 01:05:14 »Toplumda en mühim mesele, ümidini kaybetmeme meselesidir. Maddî konuda da manevî konuda da ümid, vazgeçilmezlerimizin en başında gelir.
Bundan dolayı İslam büyükleri şurada burada ümitsizlik telkin edenleri hiç iyi karşılamamışlar, şeytanın sözcülüğünü yapıyor güzüyle bakmışlar ümitsizlik yayan insanlara.

İrşad kitaplarındaki şu çarpıcı misal, ümidin insan hayatındaki önemini ifade eder.

Hayatın tüm tecrübelerini yaşamış olan yaşlı zat, karşıdan ağlayarak gelen adama sorar: "Evladım neden ağlıyorsun, bir felakete mi uğradın?"

— Sorma der, ağlayan genç, mahvoldum, dükkânım yandı, bu yetmiyormuş gibi kasadaki paralarım da yandı; bütün sermayem gitti, geriye sadece borç senetlerim kaldı! Yaşlı zat gencin başını okşayarak konuşur:

— Evladım der, bunlar ağlanacak kayıplar değildir. Sil gözünün yaşını. Ben de ümidini kaybettin de onun için ağlıyorsun, sanmıştım! Sözlerine şunları da ekler: "Unutma der, ümidini kaybeden adam bir daha teşebbüse geçemez ki kaybettiklerini kazanma ihtimali söz konusu olsun. Ama ümidini kaybetmeyen adam yeniden teşebbüse geçer, şimdi kaybettiklerinin hepsini de zaman içinde kazanabilir. Sen ümidini kaybetme evladım ümidini!

İşte yaşlı zatın bu sözleri gerçeğin ta kendisidir. Şu anda işleriniz iyi gitmeyebilir, sıkıntı ve zorluklarınız olabilir. Ama unutmayın bu hep böyle devam edecek değildir. Bir gün gelecek bu zorluklar sona erecek, yeni güzel günler devreye girecektir. Yeter ki bu günlerin geleceğine olan ümidinizi yitirmeyin. "Bu da geçer yahu!" diyerek sabretmesini bilin. Zor günlerde bile sabır sevabıyla yine kazanç içinde olmaya bakın. İhya'daki bir hadis ortalığın tümüyle bozulduğu yolunda ümitsizlik telkin eden adamı şöyle tarif eder:

— Kim insanlar tümüyle bozuldu, hiç sağlam adam kalmadı, her şey mahvoldu diye ümitsizlik yayarsa bilsin ki bozulan, insanların tümü değil, ümidini kaybeden o insanın kendisidir!

Çünkü kıyamete kadar bozulmayıp da hakkı yaşayanlar mutlaka bulunacaktır. Burada mühim olan bizlerin hangi tarafta yer aldığımızdır. Biz hakkı yaşayanların içinde isek batıla kayanlar bize zarar veremez. Maide Sûresi'nde: "Ey iman edenler! Siz hakta sebat etseniz batılda olanlar size zarar veremezler!" buyrulmaktadır. Yani siz vazifenizi yapın vazife-i İlahiye karışmayın. Nitekim üç ümmetli, iki ümmetli peygamberler gelmişlerdir. Ümmetlerinin azlığını, şartların zorluğunu hiç düşünmemişler, sadece görevlerini tam yapıp yapmadıklarına bakmışlar, ümitsizlik onların lügatinde hiç yer almamıştır.

Şeytan ise bunun zıddını fısıldar, hep ümitsizlik telkin eder. Bostan'ü-l-Vaizin'de şeytanın telkin ettiği bir ümitsizlik örneği şu çarpıcı misalle anlatılır: "Bağdat'ta şevk içinde hizmetlerini sürdüren Cüneyd-i Bağdadi, bir gece rüyasında şeytanın sokakta şarkı söyleyerek gittiğini görünce: 'Neden böyle saygısızca bağırıyorsun insanların içinde?' der. Şeytan, 'Hani insan?' der. 'Sen bunları insan mı sanıyorsun? Bağdat'ta şu anda sadece üç insan var, onlar da Şiraz Mescidi'nde ibadetteler. İnanmazsan uyanınca git gör!' diye adres de verir. Uyanıp hemen abdestini alarak Şiraz Mescidi'ne koşan Cüneyd-i Bağdadi, gerçekten de üç kişiyi namazda bulur. İçinden bir ümitsizlik fırtınası kopar. Demek ki koskoca Bağdat'ta adam kalmamış bu üç kişiden başka diye hayıflanırken biri selam verip kulağına eğilerek fısıldar:

— Şeytan sana ümitsizlik telkin etmek istiyor. Bağdat, ALLAH(c.c)dostlarıyla doludur! Sakın şeytanın tuzağına düşüp de ümitsizliğe kapılma!"

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ümidini Yitiren,Her şeyini yitirmiş olur...!!!
« Posted on: 27 Mayıs 2020, 01:46:02 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ümidini Yitiren,Her şeyini yitirmiş olur...!!! rüya tabiri,Ümidini Yitiren,Her şeyini yitirmiş olur...!!! mekke canlı, Ümidini Yitiren,Her şeyini yitirmiş olur...!!! kabe canlı yayın, Ümidini Yitiren,Her şeyini yitirmiş olur...!!! Üç boyutlu kuran oku Ümidini Yitiren,Her şeyini yitirmiş olur...!!! kuran ı kerim, Ümidini Yitiren,Her şeyini yitirmiş olur...!!! peygamber kıssaları,Ümidini Yitiren,Her şeyini yitirmiş olur...!!! ilitam ders soruları, Ümidini Yitiren,Her şeyini yitirmiş olur...!!! önlisans arapça,
Logged
24 Mart 2013, 14:10:42
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #1 : 24 Mart 2013, 14:10:42 »    — Şeytan sana ümitsizlik telkin etmek istiyor. Bağdat, ALLAH(c.c)dostlarıyla doludur! Sakın şeytanın tuzağına düşüp de ümitsizliğe kapılma!"

     Son kıssa cidden güzel olmuş..Ümidi elden bırakmamak lazım..Ebeden..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
24 Mart 2013, 16:09:13
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« Yanıtla #2 : 24 Mart 2013, 16:09:13 »

Ümit telkin eden bir yazı. Ümitsizlik psikolojik açıdan da insanı çökerten bir durum. Ümitvar olmak gerekir. Allah razı olsun...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Mayıs 2014, 15:14:45
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #3 : 06 Mayıs 2014, 15:14:45 »

Esselamü aleykum; İnsan bazen öyle anlar yaşıyor ki uzandığı her dal ,çaldığı her kapı elinde kalıyor.Ne tarafa çevirse yüzünü arkasını dönenlerle karşılaşıyor...Dünya işte..hepimiz aciziz,nankörüz....
Böyle anlarda tam da ümitsizliğe düşmeye meyletmişken  bir tek teselli ayakta tutuyor insanı...dolan gözyaşlarıyla,burkulan gönlüyle tekrarlıyor sürekl aynı sözcüğü....
kendini tatmin etmeye çalıştığı söz şu;sana öyle ihtiyacım var ki Efendim...o sıcak sevgini ver bana da ve beni götür rehberliğinde Mevlaya....
Sakın ümidini kaybetme.en sıkıntılı anlarında bile şükret Mevlaya..Uutma kalpler ancak ALLAH'ı anmakla mutmain olur.(Rad 28)
Mevlamız uçurumun kenarında tuttğu bir ağaç gibi senin de tutar elinden ttam düşecekken...Ümitsizliğini o engin sevgisi,merhameti arasında yok ediverir...unutma her şey geçici...Ümitsizliğin şeytanın bir tuzağı olduğunu bil ve o tuzağa düşüp de şeytanı kendine güldürme...
Mevlam bizleri ümitsizliğe düşürmesin...daima ümidi tam ve var olanlardan eylesin inşALLAH....


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2014, 15:15:19 Gönderen: mevlüdekalınsaz »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
24 Ağustos 2014, 12:14:55
Kevser 9
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.730« Yanıtla #4 : 24 Ağustos 2014, 12:14:55 »

Esselâmu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatüh...
Mümin bir insan Mevladan asla ümidini yitirmez ki Rabbim bizleri ümitsizliğe kapılmayanlardan Mevladan ümidini yitirmeyenlerden eylesin İNŞAALLAH...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &