ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Aile Hayatı > Sizden Gelenler( Aile Hayatı ) > internet ve aile içi egitim
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: internet ve aile içi egitim  (Okunma Sayısı 398 defa)
18 Mayıs 2010, 17:00:34
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 18 Mayıs 2010, 17:00:34 »İNTERNET VE AİLE İÇİ EĞİTİM   


 
İnternet Hayatımızın Neresinde olmalı?

İnternet, artık günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Bilgi alış verişi, bilginin serbestçe dolaşım ve paylaşımı en üst düzeye ulaştı. İş hayatında etkin bir kullanım sahasına sahip internet, artık hemen hemen tüm evlere girmiş durumda.

Dini hayatımızın tanzimi noktasında, aile içi eğitim ve gelişiminde etkin bir rol oynayan internet konusunda neler yapıyoruz, ne tür önlemler alıyoruz?

İslam’da zaman tanzimi son derece önemli bir husustur. İbadet, günlük ve sosyal hayat, aile eğitimi, dinlenme gibi bölümler halinde ele alınabilen zaman tahsisinde internetin payı dikkatle tespit edilmelidir.

Özellikle kişilerin tanışmasını ve sanal sohbet (chat) yapılmasını kolaylaştıran programlar, hane halkının büyük vaktini almakta; eş, çocuk, hısım, akraba ziyareti gibi konuları ihmal etme noktasına gelebilmektedir. Ev ödevini yaptırabilmek için babasından elektronik posta (e-posta) ile randevu isteyen bir çocuk temsili, sanırım ne anlatmak istediğimizi büyük ölçüde size yansıtacaktır.

Çevresine Kayıtsız İnsanlar Çoğalıyor

Aynı zamanda, internet kullanımının limitsiz ve denetimsiz bir şekilde olması, bilhassa çocukların ruh sağlığını çok olumsuz etkilemekte, tamamen çevresinden kendisini soyutlamış çevreye ve toplumsal değerlere kayıtsız bir insan kitlesinin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Özellikle bizim toplumumuzda, kendisini çok hissettiren kitap okumamama ve güzel sanatlara ilgi duymama alışkanlığı, internetin sanal girdabında vahim bir boyutta hızla ivme kazanmaktadır.

Evet, internet tüm nimetleriyle eşsiz bir hazine. Bu sistemde yok, yok. Tüm araştırma ve incelemelerinizi yapabilir, kütüphaneler dolusu bilgiye bir tuşa basarak ulaşabilirsiniz. Dünyanın neresinde olursa olsun istediğiniz kişi, kurum ve kuruluşla istediğiniz an irtibata geçebilirsiniz. Gezmediğiniz, görmediğiniz yerleri görebilir ve inceleyebilirsiniz. Ancak tüm bunlar için tahsis edeceğiniz süre ile ailenizin eğitimi, ruhsal gelişimi ve mutluluğu için ayıracağınız süreyi mutlaka dengelemelisiniz.

“Ağaç Yaşken…” Eğrilmesin!

Eşiniz, çocuklarınız ve büyüklerinizin sizin üzerinizde hakları vardır.
Daha da önemlisi bir kul olarak, farzlarımızın, özellikle de namazlarımızın aksamasına asla müsaade etmemelisiniz.

Aile mefhumunu sarsacak noktalara gelinmemesi kaydıyla, internetin tüm faydalarından istifade etmek gerekiyor. Özellikle çocuklarımızın eğitim ve öğretimine yönelik olarak, onlarla birlikte araştırma yapmalı, ders çalışmalarına internet üzerinden de destek vermeliyiz.

Tabi bunu yaparken de çocukların pornografik yayınlara bağlantılarını kısıtlayan programları araştırarak bulmak ve kullanmak gerekiyor.

Bu anlamda çocuklarımızı özgür bir ortamda yetiştirmek, ancak bununla beraber de mutlaka kontrollü hareket etmek ve denetlemek şart. Diğer bir ifadeyle neyi nasıl yaptığını bilmemiz gerekiyor.

Bizlere çok büyük dersler veren bir atasözümüzde, “Ağaç yaş iken eğilir” denmekte ve zamanını zayi eden kişinin, kendisini zayi edeceği ifade edilmektedir.

Gençler Nereye Gidiyor?

Şahsiyetin tam teşekkül etmeğe başladığı çağlarda, çocuklarımız ‘internet cafe’ ve benzeri yerlerde, ya zamanının büyük kısmını oyunla, sanal sohbetle ya da filim izleyerek geçirmektedir. Bu tür yayınlar, büyük kısmı itibariyle çocukların gelişiminde derin ve sarsıcı izlere yol açmaktadır.

Bunun en acıklı, en ibret verici ve insanın kanını donduran boyutta olanı, özellikle sinsice hazırlanmış programları izleyen gençler arasında; uyuşturucu, alkol ve sigara kullanım yaşının ilköğretim seviyesine kadar düşmüş olmasıdır.

Başka bir vahim durum da ‘chat’ yaparak tanışan gençler arasında (özendirme ve teşvik edilerek) özgürlük kisvesi altında, müslüman kimliğinin olmazsa olmazı olan iffet kavramının tamamen yok edilmeye çalışılmasıdır. Teşhircilik, her türlü fuhuş, türlü sapkınlıklar özendirilmekte, açıktan veya dolaylı olarak gençlerin kalp ve kafalarına günah virüsleri ekilmektedir.

İnternette çocuklarımızın yararlanabileceği siteleri araştıralım. Özellikle İslam ahlakı ile paralel çocuk sitelerine öncelik vermek, çocuğun dini bilinç, edep ve usulle yetişmesine de katkı sağlayacaktır.

Hanımlar Boy Hedefi

Hanımlarımızın da internette kendilerini geliştirmelerine izin vermeli, sosyalleşme imkânları kısıtlanmamalıdır. Ev ortamında interneti en çok kullanma imkânına sahip olanlar belki de kadınlardır. İnsan olarak hepimizi yetiştiren kadınların, elbette çağın gerektirdiği donanıma sahip olmaları gerekmektedir.

Gerek dini bilgi ve bilinçlenme adına, gerekse kültür ve görgülerini artırma adına kadınların internetten alabileceği büyük birikimlerin olduğu bir gerçektir. Ancak, adeta toplumun manevi ve kültürel çekirdeği konumundaki kadın, sahip olduğu bu eşsiz konumu dolayısıyla, aynı zamanda, dini, manevi ve kültürel değerlerimizin rakipleri tarafından boy hedefi olarak görülmektedir.

Kendi din ve değerlerine yabancılaştırılan kadınlarımızın, gelecek kuşaklarımız açısından ne kadar büyük bir tehlike olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

    Aile Bir Bütündür

Aile bir bütündür. Her bir bireyin kendine has hak, öncelik ve sorumlulukları vardır. Ailenin gelişiminde anne ve baba birlikte görev almalı, sadece çocukların değil, büyüklerin ve akrabaların da gelişim, eğitimlerine destek verilmelidir. İnternetin sağladığı tüm imkânlardan da bu yönüyle istifade edilebilir.

Bilginin ve öğrenmenin değeri asla unutulmamalıdır. Bundan dolayı internet sisteminin getirdiği tüm avantajlardan istifade etmek elzemdir. Ancak unutulmaması gereken en önemli mesele, aile içi hayatımızda internetin kullanımının kontrol altına alınmasıdır.

Amaca Yönelik ve Zamanlamalı Kullanım

Belirli zaman dilimlerinde ve amaca yönelik internet kullanımı hususunda bilinçlenmek gerekmektedir. Aile bireylerinden her birinin hangi zaman diliminde bilgisayarı ve interneti kullanacağı planlanmalı ve bu plana sadık kalmaya çalışılmalıdır.

En kötü plan, plansızlıktan iyidir. Söz konusu olan internetse, bu kural, altın değerini taşımalıdır. Oyun ve eğlence çılgınlığının ortasında kaybolmamak ve lüzumlu lüzumsuz koca bir malumat yığını altında kalmak istemiyorsak, interneti kullanmaya başlamadan önce amacımızı belirmememiz ve zamanlamamızı yapmamız gerekiyor.

Genellikle çocuklarımızın derslerine çalışmalarını ve oyun-eğlence zamanlarını planlamaya çalışırız. Aslında sadece çocuklar için değil, bizler için de zaman planlaması şart. Özellikle, aile içindeki; eşle ilgilenme, çocuklarla kaliteli diyalog kurma, evdeki diğer ihtiyaçların ve işlerin takibi gibi konuları göz önüne aldığımızda, internete ne kadar az vaktimizin kalması gerektiğini daha iyi anlarız.

Babalar Lütfen Tehlikeye Dikkat!

Her faydalı şeyde olabileceği gibi internetin de tehlikeli yönleri olduğundan bahsettik. Bu tehlike karşısında bilinçli ve tedbirli olunması gerektiğini de vurguladık. Ancak bu bilinçlenme görevi, başta aile reisi olan babaya düşmekte, sonra sırasıyla anne, büyük evlat ve nihayet ailedeki her internet kullanıcısına sirayet etmektedir.

Eve bir bilgisayar alıp internete bağladıktan sonra, kullanımını çocukların tercihine terk etmek, maalesef sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda, çocuklar ve gençler, internetin zararlı ve tehlikeli yönleriyle baş başa kalmakta, üzücü sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Diğer birçok sahada olduğu gibi, ailedeki herkesin dini ve manevi sorumluluğu, önce babanın üzerindedir. İnternet kullanımı konusunda yetersiz bilgi ve bilince sahip babalar, mutlaka, dini hassasiyeti olan kişi ve kurumlardan yardım almalıdır. Bazı pratik şeyleri bilmek ve uygulamak için uzman olmak gerekmez. Kısa bir bilgilenme ve takip, bize gerekli tecrübe ve bilgiyi kazandıracaktır.


YALKIN TUNCAY/SELMAN SADIK
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: internet ve aile içi egitim
« Posted on: 24 Şubat 2020, 17:07:06 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: internet ve aile içi egitim rüya tabiri,internet ve aile içi egitim mekke canlı, internet ve aile içi egitim kabe canlı yayın, internet ve aile içi egitim Üç boyutlu kuran oku internet ve aile içi egitim kuran ı kerim, internet ve aile içi egitim peygamber kıssaları,internet ve aile içi egitim ilitam ders soruları, internet ve aile içi egitimönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &