ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Aile Hayatı > Sizden Gelenler( Aile Hayatı ) > Geçim ehli olmak
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Geçim ehli olmak  (Okunma Sayısı 910 defa)
03 Kasım 2010, 18:23:40
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 03 Kasım 2010, 18:23:40 »Geçim Ehli Olmak


Âile yuvasını tesis ederken, hâlis niyetlerle atılan güzel adımlar, bu ulvî ve mübârek beraberliği Cenâb-ı Hakk'ın rızası istikâmetinde şekillendirecektir. Yüce Mevlâ'nın rahmet tezâhürlerinin yaşandığı, sağlam temeller üzerinde bina edilen âile yuvası; muhabbet, sevgi ve paylaşma gibi ulvî husûsiyetlerin zirvelere taşınmasıyla bir cennet bahçesi hâlini alır. İşte güzelliklerin ve inceliklerin paylaşıldığı, huzur ve saâdetin kaynağı olan böyle bir âile yuvasının mimarı, Müslüman hanımların husûsiyetlerini anlatmaya devam ediyoruz:

   Zevciyle iyi geçinir   Müslüman hanım, zevcinin meşrû istek ve emirleri karşısında itaatkârdır. Zevcinin işleriyle ilgilenir ve onun haklarını gözetir. Zevcinin hayatına sevinç, mutluluk, huzur ve güven katmak üzere bütün mahâret, kâbiliyet, nezaket ve muhabbetini seferber eder. Bu sâyede zevcinin muhabbet ve rızasını elde eder.
   Hanım sahabîlerden Esmâ -radıyallâhu anhâ- şöyle anlatıyor:
   "-Hazret-i Zübeyr benimle evlendi. O zaman onun dünyada ne malı vardı, ne de köle ve cariyesi. Atından başka hiçbir şeyi yoktu. Atının yemini verirdim. İşlerini görür, hizmetini yapardım. Devesi için hurma çekirdeği ezer, bunu deveye yem olarak verirdim. Kuyudan su çeker, kova delinirse dikerdim. Hamur yoğururdum. Peygamberimiz'in kullanması için kocam Zübeyr'e verdiği araziden evime başımda hurma çekirdeği taşırdım. (Buhârî, Müslim)
   Bu ifâdelerden de anlaşılacağı üzere Müslüman hanım, zevci fakir ve geçim darlığı içinde ise imkansızlıktan dolayı şikayet etmez, ev işlerini yaparken daralmaz. Fakirlik, imkansızlık ve geçim darlığında sabır gösterir. Bu hususlarda Peygamber Efendimiz ve ashâbını örnek alır.
   Nitekim, Hazret-i Fâtımâ, zevci Hazret-i Ali'ye elindeki rahatsızlıktan dolayı şikayette bulunuyordu. Bunun üzerine Hazret-i Ali ona:
   "-Baban savaştan esir getirdi. Ona git, câriyelerden birini senin hizmetine vermesi için iste." dedi.
   Hazret-i Fâtıma, mübârek babası -Sallallâhu aleyhi ve sellem- Efendimize gitti. Fakat, isteğini söyleyemedi. Bunun üzerine Hazret-i Ali, Peygamberimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem-'e gidip, sevgili kızı Fâtımâ vâlidemize hizmetçi vermesini istedi. Bunun üzerine Peygamberimiz kızı ve damadının yanına geldi:
   "-Sizin için benden istediğiniz şeyden daha hayırlı bir şeyi göstereyim mi?"    "Yatağınıza girdiğinizde her ikiniz de, 33 defa "Sübhânallâh", 33 defa    "Elhamdülillâh", 33 defa "Allahu Ekber" deyin. Bu sizin için bir hizmetçiden daha çok hayırlıdır." (Buhârî) diyerek sabrı tâlim ettirdi.
   Ayrıca takva sahibi müslüman hanım eğer zengin ise; gözünü mal, zenginlik ve içinde bulunduğu ekonomik bağımsızlık fitnesi bürümemelidir. Bilakis ne kadar varlığa sahip olursa olsun ve ne derece imkan ve zenginliğe ulaşırsa ulaşsın kocasının haklarını gözetmeli, kocasıyla iyi geçinmelidir.
   Nitekim bu husûsta Peygamberimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyuruyor:
  "Bir insanın başka bir insana secde etmesi câiz değildir. Eğer bir insanın başka bir insana secde etmesi câiz olsaydı, kocanın hanımının üzerindeki hakkının büyüklüğü sebebiyle kadının kocasına secde etmesini emrederdim." (Ahmed b. Hanbel)
   Hazret-i Âişe -radıyallâhu anhâ- Rasulullah -sallallâhu aleyhi ve sellem-'e:
   "-Kadın üzerinde kimin hakkı daha büyüktür?" diye sordu. Peygamberimiz de:
   "-Kocasının." diye cevap verdi.
   Bir hanım ihtiyacı için Peygamberimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem-'e geldi, ihtiyacını gördükten sonra Peygamberimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem- ona:
   "-Evli misin?" diye sordu. Kadın:
   "-Evet." dedi. Peygamberimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem-:
   "-Kocanla aran nasıl?" diye sordu. Kadın:
   "-Yapamayacağım şeyler hariç onun hakkında kusur etmem." dedi.    Peygamberimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem-:
   "-Kocanın karşısında durumuna dikkat et. Çünkü o senin hem Cennet'in, hem Cehennem'indir." dedi. (Nesâi)
   Müslüman hanım, zevcine karşı sâliha bir hanımdır. Böyle olması asırlar boyunca müslüman hanımın güzel ahlakından, iyi hasletlerinden biri olmuştur.
   ***
   Hanımın zevciyle iyi geçinmesi ancak onun hâlinden iyi anlaması ve âdetlerini bilmesiyle gerçekleşir. Onun hoşlandığı veya kızdığı şeyleri anlarsa, gönlünü kazanmaya, beğenisi ve takdirini elde etmeye daha çabuk ulaşır.
   Müslüman hanım kötü huya sebep olacak davranışlardan sakınır. Bilakis iyi ahlâkıyla kocasına yardımcı olur. Gönülleri kuşatan güzel muâmelesiyle bu ahlâkı ortaya koyar.
   Ümmü Selem -radıyallâhu anh-'den rivâyet edildiğine göre Peygamberimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmaktadır:
   "Herhangi bir kadın kocası kendisinden razı olduğu halde ölürse Cennet'e girer." (İbn-i Mâce)
   Yine bir hadîs-i şerifte ahlakı güzel, hoşgörülü, sevecen ve sâliha bir zevcenin hâli şöyle tasvir ediliyor:
   Peygamber Efendimiz:
   "Dikkat edin! Size Cennet'teki kadınlarınızı haber vereyim mi?" diye sordular. Biz de:
   "-Evet, yâ Rasûlallâh!" dedik. Buyurdular ki:
   "-Evlat sahibi olan ve sevecen hanımdır. Böyle bir hanım kızdığı
veya kendisine kötülük yapıldığı zaman yahut kocası kızdığı zaman şöyle der:
   İşte elimi elinin içine koyuyorum. Sen memnun oluncaya kadar gözüme uyku girmeyecektir." (Taberânî)
   ***
   İslam'da evlilik hem kadın, hem de erkeğin aynı derecede nâmus ve iffetlerinin korunması içindir. Zira erkeğin haramdan korunması ve fitneden uzak kalması kadının yapacağı bütün hizmetlerden daha önemlidir. Çünkü İslâm hem kadın, hem de erkeğin aynı şekilde bütün fitnelerin etkisinden ve harama yönelmekten uzak tamamen saf, berrak ve temiz bir havada yaşamalarını arzu etmektedir.
   Kısacası, Allâh'a isyan olmayan hususlarda müslüman hanım kocasına itaat etmeli ve elinden geldiği kadar onu hoşnut etmeye çalışmalıdır. Haram ve yasaklanmış hususlarda ise kocasına itaat etme yükümlülüğü yoktur. Zîrâ İslâm'da Yüce Allâh'a isyan sayılan hususlarda yaratılana itaat yoktur.Saliha YILDIZ 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Geçim ehli olmak
« Posted on: 08 Temmuz 2020, 10:30:12 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Geçim ehli olmak rüya tabiri,Geçim ehli olmak mekke canlı, Geçim ehli olmak kabe canlı yayın, Geçim ehli olmak Üç boyutlu kuran oku Geçim ehli olmak kuran ı kerim, Geçim ehli olmak peygamber kıssaları,Geçim ehli olmak ilitam ders soruları, Geçim ehli olmakönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &