> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > Tevhid İlkesinin Tezahürleri
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tevhid İlkesinin Tezahürleri  (Okunma Sayısı 1270 defa)
26 Ağustos 2012, 13:08:26
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 26 Ağustos 2012, 13:08:26 »TEVHİD İLKESİNİN UYGULAMADAKİ TEZAHÜRLERİ

Tevhid ilkesi bütün kâinatta hüküm sürmekte olup, yeryüzünü ve diğer âlemleri saran kevnî kanunların işleyişi ve bu işleyişteki disiplin, denge, birlik ve dayanışma da bu durumu tespit ve teyid etmektedir. Bu ilke insanoğlunun dünya ve âhiretteki geleceğini şekillendiren ve tesbit eden çok derin ve önemli pratik an­lamları içermektedir.

Hz. Peygamber, "Ben ancak sizin gibi bir insanım; bana sadece ilâhınızın tek bir İlah olduğu vahyolunuyor. Artık kim Rabbinin huzuruna güzel bir suretle çıkmayı arzu edi­yorsa sâlih amel işlesin ve Rabbİne ibadette kimseyi ortak koşmasın!" (18: 110) demesi emredilmektedir. Bu onun tarafından dile ge­tirilen İnkılâbı bir bildirge idi. Bu bildirge Al­lah'tan başka her türlü hâkimiyeti, kanunu, itaat edilecek müesseseyi kesin ve şartsız bîr şekilde dışlıyordu. Hz. Peygamber de her­hangi bir insan gibiydi. Yalnızca, Allah onu, İlâhî Vahyi kullarına rehber, uygulayıcı, öğretici ve örnek olarak ulaştırması için seç­mişti.

Mümin sûresinde şu âyetlere yer verilmekte­dir: "De ki: 'Sizin Allah'ı bırakıp da kulluk ettiklerinize kulluk etmek bana yasak kılın­mıştır. Zira bana Rabbimden belgeler gelmiş­tir. Ben kendimi âlemlerin Rabbine vermekle ernrolundum." (40: 66). Ve Fussilet sûresin-de şöyle buyurulmaktadır: "Onlara söyle; 'Ben de ancak sizin gibi bir insanım. Bana, 'lâhınızın tek br İlâh olduğu vahyolunuyor. Artık O'na yönelin, O'ndan bağışlanma dile­yin; ortak koşanların vay hâline!" (41: 6). Hz. Muhammed'in yaptığı ilk şey insanların zi­hinlerini Allah ile ilgili yanlış anlayışlardan, yanlış fikir, algılama ve düşüncelerden arın­dırmak oldu; O'nun sıradan insanlardan çok yüce ve kendisine ortaklar veya aracılar vası­tasıyla ulaşılamayacak bir varlık olduğunu anlattı. Allah ile kullar arasında vasıtalar ih­das eden pek çok yanlış felsefe, dinlerin aslı­nın bozulmasına ve insanların çeşitli putlara tapınmaya başlamasına yol açtı.

Hz. Peygamber Allah kavramını sıradan insanların bile anlamasını sağlayacak bir sa-rahet ve bedahetle anlattı ve böylece Allah bir dogma veya zihnin ürettiği bir kavram olarak algılanmaktan çıktı. Artık O, kendisinden yanhzca korkulması gereken tabiatüstü bir şahsiyet değildi.

Bilakis, Hz. Peygamber Allah ile kullan arasında yakın ve samimi ilişki kurulmasına yardımcı oldu. Hz. Peygamber insanlara Rab-lerinin kendilerine çok yakın olduğunu ve ne zaman O'na yönelirlerse o zaman hazır ve kendilerini dinlemeye istekli olduğunu tebliğ etti.

Hz. Peygamber Allah'ın "Rabbiniz dedi ki: 'Bana dua edin ki duanıza icabet edeyim..." (40: 60) çağrısını tebliğ etmiştir.

Kur'ân'da şöyle buyurulmaktadır: "Ey Mu­hammedi Kullarım sana Beni sorarlarsa, bil­sinler ki Ben, şüphesiz onlara yakınım. Ben­den isteyenin, dua ettiğinde duasını kabul ederim..." (2: 186).

Bu ve pek çok benzeri âyetler Allah'ın kulla­rına olan yakınlığını ve O'na gece gündüz du­ada bulunmalarını ve dileklerini doğrudan O'na iletmelerini açıkça ifade ederler; çünkü Allah ve kulları arasında hiçbir engel yoktur.

O'nun kapıları, yardımını istediklerinde, dile­dikleri vakit kullarına açıktır. Bu herkese açık bir davettir. Bu imkânı kullanıp O'na dua et­mek kullara kalmıştır.

Bu tarz bir Allah inancı insanla Rabbİ arasın­da çok yakın ve samimi bir ilişki tesis edilme­sine yardım eder ve dolayısıyla insanların toplum hayatında yüksek karakterli ve haysi­yetli olmalarını sağlar. Bu ilişki, gerçekte, dünyada iyilik, takva ve adalet sistemini tesis etmek, saldırgan, baskıcı ve kokuşmuş güçle­ri altetmek için, İslâm askerlerine çok gerekli olan karakter İnşası ve şahsiyet gelişiminde -Dr. Muhammed İkbal'in hadisi- merkezî bir rol oynar.

Hz. Peygamber'in tebliğ ettiği Tevhid inancının bir diğer yönü de insanları, maddî dünyanın güçleri hakkında araştırma, gözlem ve düşünmeye sevketmesi ve bu güçleri insa­noğlunun genel iyiliği için faydalanılabilecek şekilde yönetmek ve kontrol etmek gayesiyle, en üst çabayı göstermeye teşvik etmesidir.

Hz. Peygamber Allah'ın Halifesi olması sıfatıyla, insanoğlunun yeryüzünün altındaki ve Üstündeki mevcut potansiyel kaynakları bilme; araştırma ve kullanma hak ve vazifesi­nin üzerinde de durmuştur. Bu anlayış yeni ilim ve fen sahalarına kapı aralamış; bilginin bütün alanlarında yeni keşif ve icatlara yol açmış; böylece insanlar tabiatın fizik güçleri üzerinde kontrol ve iktidar sahibi olarak kül­tür ve medeniyetlerini zenginleştirmişlerdir. Fizik dünya hakkında bilgi sahibi olması in­sanlara bu faydaları sağlamanın yanı sıra on­ların Allah'ın âyetlerini daha iyi anlamalarına da yardımcı vazifesi görmektedir.

Hz. Peygamber'in tebliğ ve rehberliğinin üçüncü yönü şudur: İnsanların kâinatın geri kalan kısmıyla uygunluk gösteren doğru ve dengeli bir hayat sistemi teşkil etmelerine yardımcı olmak ve böylece yeryüzü sakinleri­ni gerçek huzur ve selâmet ortamına kavuş­turmak.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Tevhid İlkesinin Tezahürleri
« Posted on: 23 Ekim 2021, 11:25:21 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tevhid İlkesinin Tezahürleri rüya tabiri,Tevhid İlkesinin Tezahürleri mekke canlı, Tevhid İlkesinin Tezahürleri kabe canlı yayın, Tevhid İlkesinin Tezahürleri Üç boyutlu kuran oku Tevhid İlkesinin Tezahürleri kuran ı kerim, Tevhid İlkesinin Tezahürleri peygamber kıssaları,Tevhid İlkesinin Tezahürleri ilitam ders soruları, Tevhid İlkesinin Tezahürleriönlisans arapça,
Logged
21 Mart 2015, 11:49:42
İkraNuR
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3.427« Yanıtla #1 : 21 Mart 2015, 11:49:42 »

Tevhid ilkesi bütün kâinatta hüküm sürmekte olup, yeryüzünü ve diğer âlemleri saran kevnî kanunların işleyişi ve bu işleyişteki disiplin, denge, birlik ve dayanışma da bu durumu tespit ve teyid etmektedir.konu için teşekkürler.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 21 Mart 2015, 11:50:20 Gönderen: ikranur 7d »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
09 Nisan 2016, 16:21:56
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #2 : 09 Nisan 2016, 16:21:56 »

Tevhid yalnizca Allahin bir ve tek Yaratici olsuguna iman etmek degildir bunun yaninda sifatlarinin isimlerinin manalari itibariylw birligine de iman etmektie.
Mesela Er Rezzak ismi serifi.rizki veren yalnizca Allahtie.
Patron anne baba ...degildir.onlar birer sebeptie.bunu anlayamaz da rizki onlardan beklersek tevhid inancina da tam iman etmwmis oluruz.
O yuzden cok dikkatli olmamiz gerek insallah.Allah razi oslun paylasim icin
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &