ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > Psikiyatri Psikanaliz
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Psikiyatri Psikanaliz  (Okunma Sayısı 506 defa)
06 Haziran 2012, 17:03:47
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 06 Haziran 2012, 17:03:47 »Psikiyatri-Psikanaliz

Kur'an'da, değişik içeriklerde insanın kişili­ğini analiz etmekten bahseden ve dikkatleri bu bilimin çalışmalarına çeken sayısız pasaj vardır. Aslında, Kur'an-ı Kerim, insanla ve çeşitli problemleriyle, aklını ve kişiliğini tahlil etmek suretiyle ilgilenerek, psikiyatri çalış­malarını başlatmıştır, Rasulullah 'ın Arap halkının psikolojisini bilmesi, mesajının çey­rek asırdan çok daha az bir sürede muvaf­fak olup bütün Arap Yarımadası'na yayılma-sındaki payı gözardı edilmemelidir. Onun mesajı, sadece hayatında Arap yarımadası­nın her tarafında yayılmakla kalmadı, aynı zamanda insanların kalplerinin derinliklerine inerek ve hayata yeni değerler, fikirler ve gö­rüşler getirerek, onlara tamamen yeni bir ruh aşıladı. Bu, Hz. Muhammed'a Allah ta­rafından verilen kitabın mucizesiydi. O, tüm insan psikolojisini tahlil etti ve aklın her kö­şesi ve bucağı, Kur'an sayfalarında ortaya se­rildi. Bundan dolayı Hz. Muhammed için hiçbir sorun yoktu; çünkü o, nerede, ne za­man ve nasıl gireceğini ve insanların akılla­rında ne arayacağım biliyordu. Kişiliklerinin her cephesi, onun için açık bir kitaptı. Bu yüzden, bizim için şunu söylemek yanlış ol­maz: Kur'an, Hz. Muhammed'in ellerin­de modern psikiyatrinin temellerini attı ve in­sanlığın yararına daha ileri araştırmalar için, insanın aklının kapısını açtı.

Kur'an-ı Kerim'in tümü, bu konuya örnek olabilecek ayetlerle doludur: fakat, metodo­lojisini göstermek ve bu konuya yaklaşmak için, bunların sadece birkaç tanesini aktara­cağız:

1- "Allah, gökleri ve arzı gerçek bir ka­nun ile yarattı. O, kâfirlerin koştukları or­taklardan berîdir ve çok yücedir. İnsanı bir meniden yarattı. Bir de bakarsın ki o, apa­çık bir müjdeci olmuştur" (16: 3-4).

2- "Göklerde ve yerde nice belgeler vardır ki, insanlar, yanlarından geçerler de, bunlar­dan ibret almayıp yüz çevirirler. Onların çoğu, ortak koşmadan Allah'a İman etmezler. Artık onlar, Allah'ın azabından kendilerini saracak bir musibet gelivermesinden veyahut haberleri yokken ansızın kıyametin kendile­rine gelmesinden emin mi oldular?" (12: 105-107).

3- "Onlar, kendi aralarında düşünmedi­ler mi ki, Allah göklerle yeri ve aralarında-kileri, ancak hakkı yerleştirmek ve muayyen bir vakit için yarattı. Bununla beraber, ger­çekten insanların çoğu Rablerine kavuşmayı İnkâr ederler. Onlar, yeryüzünden gezip de kendilerinden öncekilerin akıbetinin ne ol­duğuna bakmadılar mı? Onlar, kuvvetçe kendilerinden daha şiddetli idiler: Toprağı ekip aktarmışlar ve onu kendilerinin imarın­dan daha çok imar etmişlerdi. Peygamber­leri de onlara mucizelerle ve açık ayetlerle gelmişlerdi. Öyleyse Allah, onlara zulmetmi­yordu, fakat kendileri nefislerine zulmediyor­lardı. Sonra fenalık yapanların akıbeti Ce­hennem oldu. Çünkü onlar, Allah'ın ayetle­rini yalanlamışlardı ve onları eğlenceye alı­yorlardı.'1 (30: 8-10).

4- "Allah'ın kudretine delâlet eden alâmet-lerindendir ki, sizin aslınız olan Âdem'i bir topraktan yarattı. Sonra da siz bir«insan-olunca, çoğalıp yayılıyorsunuz. Yine O'nun alâmetlerindendir ki, kendilerine meyü ve ül­fet edesiniz diye, sizin için, kendi cinsinizden zevceler yarattı ve aranızda bir sevgi ve bir merhamet icat etti. Şüphesiz ki bunda, dü­şünecek bir kavim için alâmetler var... Gök­leri ve yeri yaratması, lisanlarınızın ve renk­lerinizin birbirinden ayrı olması da O'nun alâmetlermdendir. Şüphesiz ki bunlarda, bi­lenler için ibretler var... Gece ve gündüz uyu­manız ve fazlından rzık aramanız da O'nun alâmetlerindendir. Şiphesiz ki bunda, din­leyen bir kavim için ibretler var... Yine O'­nun alâmetlerindendir ki size hım korku, hem arzu vermek için şimşeği gösteriyor. Gökten bir yağmur indiriyor da om nla ar­za, ölümünden sonra can veriyor. Şüphesiz bunda, aklını gereği üzre kullanacak br ka­vim için ihtıetler var..." (30: 20-24).

5- "Nice memleketler vardı ki, zulüm ya-pıyorlarken biz onları helak ettik de damla­rı çökmüş, duvarları üzerlerine yıkılmış, ku­yuları metruk, sarayları bomboş kalmıştır. Yeryüzünde dolaşmıyorlar mı ki, orada olan­ları akledecek kalpleri işitecek kulakları ol­sun. Ama yalnız gözler körolmaz, fakat si­nelerin içindeki kalpler de körlesin Bir de senden acele azap istiyorlar. Elbette Allah, vaadinden caymaz. Bununla beraber Rabbi-nin katında bir gün, sizin sayacaklarınızdan bin sene gibidir. Zulmedip dururlarken ken­dilerine mühlet verdiğim nice memleket halkı vardı ki, ben onları azabımla yakalayıvermiş-tim.  Sonunda muhakkak dönüş. Banatiır?' (22: 45-48).

6- "Yoksa o kötülükleri İşleyip duranlar, kendilerini, iman edip salih ameller işleyen­ler gibi yapacağız, hayat ve ölümlerini bir tu­tacağız mı sandılar? Ne fena hüküm veriyor­lar. Halbuki Allah gökleri ve yen adaletle ya­rattı. Hem de herkese kazandığının karşılığı verilmek için... Onlara asla haksızlık edil­mez." (45: 21-22).

7- "Hem şöyle dediler:  'Hayat ancak bi­zim bu dünya hayatımızdır. Ölürüz ve yaşa­rız; bizi ancak dehir (zaman) helâkeder.' Halbuki onların buna dair, bir  İlimleri de yoktur. Onlar sadece zan peşinde koşarlar. Kendilerine açık açık ayetlerimiz okunduğu zaman, delilleri ancak şunu demekten iba­ret olmuştur:   'Haydi, babalarımızı getirin, doğru iseniz', De ki:  'Sizi Allah diriltiyor, sonra sizi O öldürecek. Sonra da sizi, vuku­unda şüphe olmayan kıyamet günü toplaya­caktın' Fakat insanların çoğu bilmezleri (45: 24-26).

8- "Kâfirlerden bir kısmına, dünya haya­tının zineti olarak verdiğimiz ve onları, bun­da fitneye düşürmek için, kendilerine fayda temin ettiğimiz şeye sakın rağbetle bakma. Rabbinin rızkı daha hayırlı ve daha devam­lıdır." (20: 131).

9-  "Ne verde, ne de nefislerinizde bir musibet başa gelmez ki, biz onu yaratmazdan önce, bir kitapda (Levh-i Mahfuz'da) yazıl­mış olmasın. Şüphesiz bu, Allah'a göre ko­laydır. Elde edemediğinize üzülmeyesiniz ve size verdiğine de güvenip sevinmeyesiniz. Al­lah, çok öğünüp kurulanın hiçbirini sevmez. Onlar, o kimselerdir ki, hem cimrilik eder­ler, hem de insanlara cimriliği emrederler. Her kim yüz çevirirse, bilsin ki Allah, Ganî'dir (Hiçbir şeye muhtaç değildir), Hamîd-dir (Hamd edilmeye lâyıktın)." (57: 22-24).[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Psikiyatri Psikanaliz
« Posted on: 04 Temmuz 2020, 05:42:03 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Psikiyatri Psikanaliz rüya tabiri,Psikiyatri Psikanaliz mekke canlı, Psikiyatri Psikanaliz kabe canlı yayın, Psikiyatri Psikanaliz Üç boyutlu kuran oku Psikiyatri Psikanaliz kuran ı kerim, Psikiyatri Psikanaliz peygamber kıssaları,Psikiyatri Psikanaliz ilitam ders soruları, Psikiyatri Psikanalizönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &