> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > Musa Aleyhisselâm Ve Kavmi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Musa Aleyhisselâm Ve Kavmi  (Okunma Sayısı 1466 defa)
30 Ağustos 2012, 09:44:19
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 30 Ağustos 2012, 09:44:19 »Musa Aleyhisselâm Ve Kavmi

İbn-i Cerir Taberî, "...levhaları attı..." (7:150) âyetim yorumlarken uzun bir hikaye an­lattıktan sonra nihayet şu ifadede bulunur: "Musa: 'Ey Rabbim, ben bu levhalarda yara­tılış bakımından sonuncu ancak Cennete giriş bakımından birinci olan bir ümmet olduğunu gördüm. Ey Rabbim, onları benim ümmetim yap! (Allah) buyurdu: Onlar Muhammed üm­metidir."

Muhaddİs Ebû Nu'aym de Delâilü'n-Nübüvve adlı eserinde bu olayı nakletmiş ve ayrıca Hassan'dan rivayetle şunu nakletmiştir: "Bir gece, gecenin son saatlerinde bir tümsekde dikiliyorken bir ses işittim; bu en yüksek ava­zında bir insan sesiydi. Bunun bir tepenin zir­vesinde duran ve elinde bir meşale tutan Medineli bir Yahudiye ait olduğunu farkettim. İnsanlar onun etrafında toplanmışlardı. Niye bağırdığı sorulduğunda Yahudi şunları söyle­di: 'Ahmed yıldızı doğdu. Bu yıldız yalnızca nübüvvetin habercisi olarak doğar, başkaca da ufuktan tekrar zuhur etmez; bundan böyle Ahmed'den başka gelecek peygamber de kal­mamıştır."' (Delâilü'n-Nübüvve, s. 17).

Hüveyse b. Mesud nakletmektedir: "Aramız­da Yahudiler yaşardı. Yeni bir peygamber zuhur etmesinin yakın olduğundan bahseder­lerdi. (Bu Hz. Muhammed peygamberliği­ni ilân etmeden önce vuku bulan bir hadise­dir). Daima bu peygamberin Mekke'de zuhur edeceğini ve adının Ahmed olacağını söyler­lerdi. 'Şimdiye kadar böyle bir peygamber gelmedi. Bütün bunlar bizim kitaplarımızda ayrıntısı ile mevcuttur' derlerdi." (a.g.e., s. 17).

Ebû Saîd el-Hudrî, Mâlik b, Sinan'ın şöyle ri­vayet ettiğini nakletmiş tir: "Bir keresinde Benî Abd-ül Eşal kabilesine gittiğimde Ya­hudi Yuşa ile karşılaştım, bana şöyle dedi: 'Ahmed adlı bir peygamberin doğması (zu­huru) yakındır. Harem'de (Mekke) zuhur edecektir.' Daha sonra şunları ekledi: Bu yal­nızca Yuşa'nm değil, diğer Yesrib (Medine) Yahudilerinin de söylediği bir haberdir!"

Ebû Mâlik b. Sinan şöyle devam etti: "Ora­dan ayrıldım ve Benî Kurayza'ya gittim, ora­da da yakında zuhur edecek olan peygamber­den bahseden bîr grup insanla karşılaştım. (Kurayzalı) Züheyr b. Bete: 'Ahmed yıldızı doğdu! Bu yıldız sadece bir peygamber zuhur edeceği zaman doğar. Artık Ahmed'den baş­ka gelecek bir peygamber kalmadı. Onun hic­ret edeceği kasaba burasıdır!' dedi." (Ebû Nu'aym,De/â//,s. 18).

Kâbu'l-Ahbâr, babasının Yesrib'liler İçinde Tevrat'ı ve Musa'ya gelen vahyi en iyi bilen bir kimse olduğunu naklederek şöyle devam etmiştir. Bildiğini benden saklamazdı. Son saatlerinde beni yatağının başına çağırarak şöyle dedi: "Evladım, öğrenebildiğim her şe­yi sana aktardığımı biliyorsun. Hâlâ sana ak­tarmadığım iki sahife vardır ki, bunlardan bi­ri peygamberin tarifi ile ilgilidir. Onun zuhur etme zamanı yaklaşmıştır. Bunu sana söyle­meyi uygun bulmadım; ola ki bir sahtekâr bunu öğrenir de nübüvvet iddiasında bulunur ve sen de ona itaat edebilirdin. Bu iki sahifeyi senin görebileceğin bir sütuna kerpiçle sıvayarak gömdüm."

Kâbu'l-Ahbâr bu olayı nakletti ve nihayet şunları söyledi: "Bu sahifeleri aldım ve aşağı­daki satırların orada yazılı olduğunu gördüm: 'Muhammed Allah'ın elçisidir ve peygam­berlerin sonuncusudur, ondan sonra yeni bir peygamber daha zuhur etmeyecektir." (Nak­leden Ebû Nu'aym; bkz. ed-Dürrü'l-Mensûr, c. III, s. 122).


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Musa Aleyhisselâm Ve Kavmi
« Posted on: 27 Ocak 2023, 11:00:00 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Musa Aleyhisselâm Ve Kavmi rüya tabiri,Musa Aleyhisselâm Ve Kavmi mekke canlı, Musa Aleyhisselâm Ve Kavmi kabe canlı yayın, Musa Aleyhisselâm Ve Kavmi Üç boyutlu kuran oku Musa Aleyhisselâm Ve Kavmi kuran ı kerim, Musa Aleyhisselâm Ve Kavmi peygamber kıssaları,Musa Aleyhisselâm Ve Kavmi ilitam ders soruları, Musa Aleyhisselâm Ve Kavmiönlisans arapça,
Logged
03 Mayıs 2015, 14:36:29
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.620


« Yanıtla #1 : 03 Mayıs 2015, 14:36:29 »

Esselamu aleyküm.Rabbim razı olsun paylaşımdan Saniye abla.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
03 Mayıs 2015, 14:54:51
ÜLKÜALP10/G
Yeni Üyeler 2015
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 9« Yanıtla #2 : 03 Mayıs 2015, 14:54:51 »

ESSELAMU ALEYKUM ALLAH RAZI OLSUN HOCAM
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
03 Mayıs 2015, 15:32:37
besiye 8
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.374


« Yanıtla #3 : 03 Mayıs 2015, 15:32:37 »

Paylaşım için teşekkürler.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &