> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > Hz. İsa Ve İsrail Oğulları
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. İsa Ve İsrail Oğulları  (Okunma Sayısı 708 defa)
10 Ağustos 2012, 13:48:49
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 10 Ağustos 2012, 13:48:49 »HZ. İSA VE İSRAİL OĞULLARI İLE SON TARTIŞMALAR

Her topluluğa birbiri ardınca gelen peygam­berler, kavimlerini Allah'ın Dini'ne çağırdı­lar. Fakat insanlardan çok azı Dini kabul etti, çoğu ise onlarla alay ederek reddetti. Pey­gamberler, getirdikleri dini açıkça ortaya koydular, insanları, peygamberliklerinin ger­çek olduğuna ikna etmek için mümkün olan bütün delilleri gösterdiler. Son delil de ortaya konulduktan sonra, onlar hala sapık yolların­da ısrar ettikleri vakit Allah'ın sözü yerine gelmiş oluyordu. Rasûller ve onlara tâbi olanlar kurtarılırken, inkarcılar, Allah'ın gön­derdiği azabla helak edildiler. Bu husus Kur'ân'ın pek çok âyetinde belirtilir: "Sen­den önce de peygamberlerle alay edilmişti.

Fakat onlardan alay edenleri, alay ettikleri gerçek kuşatıverdi. De ki: 'Yeryüzünde dola­şın da yalanlayanların sonu nasıl olmuş, gö­rün!" (6: 10-11). "Yeryüzünde gezmediler mi ki, kendilerinden öncekilerin sonunun nasıl olduğuna baksınlar ... Onlara da elçileri, de­lillerle gelmişti... Sonra kötülük edenlerin sonu çok kötü oldu. Çünkü Allah'ın âyetlerini yalanladılar. Ve onlarla alay edi­yorlardı." (30: 9-10).

Bir millet kendinden Öncekilerin tarihinden ve kalıntılarından ders almayıp, kendini dü­zeltmezse, o milletin çöküşü gerçekleşir, Sonra Allah, onların doğru düşünmelerine izin vermediği gibi, içlerindeki iyilerin yakar­masını da kabul etmez. Başka bir ifadeyle; cehaleti, peşin hükümleri, enaniyeti, nefsî ar­zulan gibi sebeplerle ve kasden Hakkı kabul etmeyi reddeden kimse, tecrübelerine veya iyiliğini dileyenlerin delillerine gözlerini ka­patarak hatasında ısrar eden bir inatçıdır. (The Meaning ofîhe Qur'an, c. IV, sh. 57).

Allah, ardı ardına rasûllerini göndererek doğ-ru yolu göstereceğine dair olan va'dini yerine getirmiştir. "Sonra biz, elçilerimizi ardı ardı­na gönderdik. Hangi ümmete peygamberleri geldiyse, onlar onu yalanladılar, biz de onları birbiri ardınca (yokluğa) yuvarladık ve hepsi­ni birer efsane yaptık. İnanmayan kavim, (rahmetten) ırak olsun!" (23: 44).

İnsanoğlu, müesseselerini kurup geliştirdiği, şehir ve kasabalarda yerleşik bir hayat sürme­ye başladığı zaman Allah, İbrahim aleyhisselâmı ve zürriyetini, küçük oğlu Hz. İshak ve torunu Hz. Yakub'u yeryüzünde insanları Doğru Yol'a çağırmaları için seçti. (44: 30-33 ve 2: 47).

İnsanlar, bir müddet doğru yolu takip ettiler, fakat daha sonraları sapıttılar. Allah ile olan ahitlerini ve yeryüzünde Allah'ın halifeleri olarak vazifelerini hatırlatmak üzere, içlerin­den Elçiler geldi. Fakat onlar bu nasihata ku­lak tıkadılar. Aynı şekilde, güçlü İslâm mer­kezlerini kuran Hz. Davud ve Hz. Süleyman gibi peygamberler geldi: Bir müddet doğru yoldan gittiler. Ancak bu güçlü şahsiyetler gittikten hemen sonra Allah'ın Dininden yüz çevirip, kendi heva ve heveslerine uyar oldu­lar. Kendilerinin Allah tarafından seçilmiş bir millet olduklarından o kadar emindiler ki, ar­tık küstahlaşarak Allah'ın rasûllerini öldür­mekte tereddüt bile göstermediler. Hz. Musa, onları Firavun'un esaretinden çıkarmıştı. Ay­rıca muhtelif vesilelerle onun açık mucizele­rine şehadet etmişlerdi. Buna rağmen, bile bi­le kötü ameller işlemek ve Allah'a ortak koş­makla Hz. Musa'yı incitiyorlardı (33: 69). Çoğu defa cezalandırılıp, yollarını düzeltme­dikleri takdirde, kendilerini bekleyen kötü akibet ile ikaz edildiler. Fakat onlar, Allah'ın Rasullerine karşı küstahça davranışlarını sür­dürdüler. (7: 166; 2: 74; 6: 43 ve 5: 14).


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hz. İsa Ve İsrail Oğulları
« Posted on: 29 Kasım 2021, 12:21:32 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. İsa Ve İsrail Oğulları rüya tabiri,Hz. İsa Ve İsrail Oğulları mekke canlı, Hz. İsa Ve İsrail Oğulları kabe canlı yayın, Hz. İsa Ve İsrail Oğulları Üç boyutlu kuran oku Hz. İsa Ve İsrail Oğulları kuran ı kerim, Hz. İsa Ve İsrail Oğulları peygamber kıssaları,Hz. İsa Ve İsrail Oğulları ilitam ders soruları, Hz. İsa Ve İsrail Oğullarıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &